David Quammen Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

David Quammen Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

David Quammen to amerykański pisarz, tworzący książki naukowe, przyrodnicze oraz podróżnicze. Jego artykuły ukazywały się w takich czasopismach jak „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Harper’s”, „Rolling Stone”, „The New York Times Book Review” czy „The New Yorker”. W Polsce ukazały się jak dotychczas trzy jego książki, w tym „Ebola. Tropem zabójczego wirusa. Czy jesteśmy bezpieczni?”, „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów” oraz „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji”.

Kariera Davida Quammena

David Quammen urodził się 24 lutego 1948 roku, wychowywał się w Cincinnati w stanie Ohio. Później studiował na Oksfordzie literaturę. Kiedy ukończył uniwersytet, wraz z żoną Betsy Gaines Quammen przeniósł się do Bozeman w stanie Montana, gdzie mieszkają do dziś. Pierwsze kroki literackie David Quammen stawiał w świecie powieści szpiegowskiej, jednak niepowodzenia w tym zakresie sprawiły, że przeniósł się w stronę literatury faktu. Pisarze przez piętnaście lat pisał także felietony dla „Outside Magazine” (od 1981 roku), a niektóre spośród podjętych tam rozważań stały się podstawami dla jego kolejnych książek. Quammen współpracował później także z Nationale Geographic oraz wykładał na Uniwersytecie Stanowym w Montanie.

„Splątane drzewo życia”

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się na polskim rynku książka Davida Quammena zatytułowana „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji”. Jest to analiza dziejów życia na Ziemi w świetle najnowszych odkryć naukowych. Jak to się stało, że cztery miliardy lat temu na naszej planecie powstało życie? Jakie wydarzenia, często przypadkowe, sprawiły, że powstał na niej człowiek, płetwal błękitny i sekwoja? Quammen bierze na warsztat osiągnięcia w zakresie filogenetyki molekularnej, która odczytuje historię życia z różnic w cząsteczkach istniejących dzisiaj żywych organizmów. To dzięki tej nauce dowiedzieliśmy się na przykład, że około 8% ludzkiego genomu jest efektem infekcji wirusowej, a nie bezpośredniego dziedziczenia. Ciągłe badania nad ewolucją pokazują, jak skomplikowany jest to proces. David Quammen stara się go przybliżyć i wyjaśnić, jak biologia molekularna może zmienić nasze życie. „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji” znajdziecie na Woblink jako ebooka oraz książkę papierową.

Książki Davida Quammena w księgarni internetowej Woblink

Oprócz dzieła „Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji” na Woblink znajdziecie także pozostałe wydane w języku polskim książki autorstwa Davida Quammena, a więc takie tytuły jak „Ebola. Tropem zabójczego wirusa. Czy jesteśmy bezpieczni?” oraz „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów”. Wraz z innymi książkami popularnonaukowymi czekają na Was jako ebooki, książki papierowe lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).