Dorota Masłowska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dorota Masłowska Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Dorota Masłowska to jedna z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarek. Uznawana jest za artystkę wszechstronną, ponieważ spełnia się nie tylko w literaturze, ale również w muzyce. Komponuje, śpiewa i bierze czynny udział w produkcji własnych utworów muzycznych. W 2014 roku wydała pierwszy album muzyczny „Społeczeństwo jest niemiłe” pod pseudonimem Mister D., a utwór „Chleb” pochodzący z tej płyty tuż po premierze stał się niezwykle popularnym internetowym viralem.

Masłowska tworzy powieści, felietony, a także dramaty. Talent i literacką zręczność pisarki potwierdzają nominacje do wielu prestiżowych nagród literackich. W 2002 roku została laureatką Paszportu „Polityki” za „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, a w 2006 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike za stylizowaną powieść „Paw królowej”.

Spektakularny debiut osiemnastoletniej Doroty Masłowskiej

Debiutancka powieść Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” ukazała się w 2002 roku nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Książka szybko uzyskała aprobatę krytyków literackich, a także uznanie takich pisarzy jak Jerzy Pilch i Marcin Świetlicki, co poprowadziło młodą autorkę na drogę sławy.

Kolejne utwory spotkały się z niegasnącym entuzjazmem czytelników. Oprócz debiutanckiej i niewątpliwie przełomowej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” w dorobku pisarki znajdują się także powieści takie jak „Paw królowej”, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. W styczniu 2020 roku ukazała się nowa książka Doroty Masłowskiej pt. „Bowie w Warszawie”. To opowieść o poszukiwaniu wolności, marzeniach i niespełnieniach zilustrowana przez Mariusza Wilczyńskiego, autora nagradzanego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Inteligentna obserwatorka rzeczywistości

Każda z książek napisanych przez Masłowską jest niezwykle starannie dopracowana pod względem językowym i fabularnym. Mówi się, że pisarka ma zdolność do wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Zręcznie karykaturuje otaczający nas świat, wskazując na to, co uważamy za brzydkie, brudne i wyzute z jakichkolwiek wartości czy wyższych ideałów. Bohaterowie reprezentują negatywne stereotypy, są silnie osadzeni w ogólnie pojętej „polskości”. Poprzez celowe udziwnienia, stylizacje oraz określoną formę swoich utworów pisarka wskazuje wady i ułomności społeczeństwa, które w gruncie rzeczy nie są w nas do końca uświadomione.

Jeżeli chcesz przeczytać książki autorstwa Doroty Masłowskiej, zachęcamy do skorzystania z oferty księgarni internetowej Woblink.com! Bogata oferta ebooków, audiobooków i książek papierowych czeka na ciebie na naszej stronie.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).