Dorota Masłowska Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dorota Masłowska Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Dorota Masłowska to jedna z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarek. Uznawana jest za artystkę wszechstronną, ponieważ spełnia się nie tylko w literaturze, ale również w muzyce. Komponuje, śpiewa i bierze czynny udział w produkcji własnych utworów muzycznych. W 2014 roku wydała pierwszy album muzyczny „Społeczeństwo jest niemiłe” pod pseudonimem Mister D., a utwór „Chleb” pochodzący z tej płyty tuż po premierze stał się niezwykle popularnym internetowym viralem.

Masłowska tworzy powieści, felietony, a także dramaty. Talent i literacką zręczność pisarki potwierdzają nominacje do wielu prestiżowych nagród literackich. W 2002 roku została laureatką Paszportu „Polityki” za „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, a w 2006 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike za stylizowaną powieść „Paw królowej”.

Spektakularny debiut osiemnastoletniej Doroty Masłowskiej

Debiutancka powieść Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” ukazała się w 2002 roku nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Książka szybko uzyskała aprobatę krytyków literackich, a także uznanie takich pisarzy jak Jerzy Pilch i Marcin Świetlicki, co poprowadziło młodą autorkę na drogę sławy.

Kolejne utwory spotkały się z niegasnącym entuzjazmem czytelników. Oprócz debiutanckiej i niewątpliwie przełomowej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” w dorobku pisarki znajdują się także powieści takie jak „Paw królowej”, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. W styczniu 2020 roku ukazała się nowa książka Doroty Masłowskiej pt. „Bowie w Warszawie”. To opowieść o poszukiwaniu wolności, marzeniach i niespełnieniach zilustrowana przez Mariusza Wilczyńskiego, autora nagradzanego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Inteligentna obserwatorka rzeczywistości

Każda z książek napisanych przez Masłowską jest niezwykle starannie dopracowana pod względem językowym i fabularnym. Mówi się, że pisarka ma zdolność do wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Zręcznie karykaturuje otaczający nas świat, wskazując na to, co uważamy za brzydkie, brudne i wyzute z jakichkolwiek wartości czy wyższych ideałów. Bohaterowie reprezentują negatywne stereotypy, są silnie osadzeni w ogólnie pojętej „polskości”. Poprzez celowe udziwnienia, stylizacje oraz określoną formę swoich utworów pisarka wskazuje wady i ułomności społeczeństwa, które w gruncie rzeczy nie są w nas do końca uświadomione.

Jeżeli chcesz przeczytać książki autorstwa Doroty Masłowskiej, zachęcamy do skorzystania z oferty księgarni internetowej Woblink.com! Bogata oferta ebooków, audiobooków i książek papierowych czeka na ciebie na naszej stronie.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.