Dorota Terakowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dorota Terakowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Dorota Terakowska urodziła się w 1938 roku. To polska pisarka, dziennikarka, reportażystka, eseistka i publicystka. Jest autorką bestsellerowych powieści, w tym takich książek jak „Tam, gdzie spadają anioły”, „Poczwarka” czy „Ono”. Przez wiele lat współpracowała z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem” i „Zeszytami Prasoznawczymi”. Terakowska była jedną z założycielek i pracowniczek dziennika „Czas Krakowski”. Terakowska ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pisarka jest laureatką nagrody Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych oraz Krakowskiej Książki Miesiąca. Jej córką jest uznana polska reżyserka Małgorzata Szumowska, autorka takich filmów jak „33 sceny z życia”, „Twarz” czy „Body/Ciało”. Dorota Terakowska zmarła w 2004 roku.

Dorobek literacki Doroty Terakowskiej

Dorota Terakowska napisała szesnaście książek – powieści, reportaży, zbiorów esejów i opowiadań. Pisała książki dla dzieci i dorosłych. Terakowska debiutowała w 1985 roku powieścią „Lustro Pana Grymsa”. Rok później, w drugim obiegu, ukazała się jej książka „Guma do żucia”. W 1986 roku swoją premierę miał zbiór reportaży Terakowskiej pt. „Próba generalna”.

To zbiór trzech bajkowych opowieści. Książkę „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie” ilustrował Bohdan Butenko. W 1989 roku swoją premierę miała książka „Władca Lewawu”. To powieść fantastyczna dla dzieci, której fabuła Terakowska ponownie osadziła w Krakowie. Bohaterem książki jest Bartek, trzynastoletni wychowanek domu dziecka. Chłopak podróżuje w poszukiwaniu matki, która pojawia się w jego snach. Tak Bartek trafia do Smoczej Jamy, gdzie znajduje tajemnicze przejście do innej rzeczywistości, która jest lustrzanym odbiciem Krakowa.

Córka czarownic

Dwa lata później swoją premierę miała książka „Córka czarownic”. To książka, która według krytyków wartkością akcji i sposobem kreacji bohaterów niczym nie ustępuje takim pisarzom i pisarkom, jak J.R.R. Tolkien czy Ursula Le Guin. Tytułowa córka Czarownic pochodzi z królewskiego rodu i od dzieciństwa przygotowywana jest do tego, by uwolnić kraj z rąk Najeźdźców i rządzić twardą ręką. Książka znalazła się na prestiżowej Światowej Liście im. H. Ch. Andersena. Znajdują się na niej najlepsze na świecie książki przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

W krainie Kota

W 1998 roku ukazała się kolejna książka Terakowskiej pt. „W krainie Kota”. To pełna magii i niesamowitych wydarzeń baśń o poszukiwaniu własnej tożsamości. Ewa, młoda pisarka, rodzi dziecko. Pod wpływem tajemniczej siły kobieta zjada korzeń nieznanej rośliny. Po trzynastu dniach od porodu dziecko zwraca się do matki pełnymi zdaniami. Wówczas w życiu matki dziecka pojawia się tajemniczy kot Kotyk, który okazuje się być wysłannikiem z Krainy Tarota. Bohaterowie książki „W Krainie Kota” stają w obliczu wykonania trudnego zadania.

W tym samym roku swoją premierę miała sztuka „Cyrk Burmistrza”. W 1998 roku odbyła się także premiera książki „Samotność Bogów”. W 1999 roku ukazała się powieść „Tam, gdzie spadają anioły”, jedna z najbardziej popularnych w dorobku pisarki. Bohaterka książki „Tam, gdzie spadają anioły” utraciła swojego Anioła Stróża. Bez jego protekcji dziewczyna zaczyna przewlekle chorować. Żeby wszystko wróciło do normy, a Ewa odzyskała swoje zdrowie, Anioł musi wygrać bitwę ze swoim bratem bliźniakiem, Aniołem Ciemności.

Poczwarka

Kolejna powieść Doroty Terakowskiej – „Poczwarka” – ukazała się w 2001 roku. „Poczwarka” to opowieść o Adamie i Ewie, parze trzydziestolatków prowadzących dostatnie szczęśliwe życie. Ich codzienną sielankę przerywa pojawienie się dziecka. Adam i Ewa na własnej skórze odczują, jak cienka linia oddziela miłość i szczęście od odrzucenia i niechęci. W 2003 roku ukazała się wyjątkowa książka autorki, „Ono”. To powieść, która zaczęła powstawać w okresie trwania prac nad filmem Małgorzaty Szumowskiej o tym samym tytule. Reżyserka zaczerpnęła pomysł na napisanie scenariusza z radia. Redaktorzy jednej z redakcji opowiadali o dokonaniach naukowców, którzy odkryli, że płody w łonie matki posiadają zdolność słuchu. O swoich planach dotyczących chęci stworzenia filmu na ten temat Szumowska podzieliła się ze swoją matką. Dorota Terakowska uznała, że to znakomity temat nie tylko na film, ale również na powieść. Dziś „Ono” uznawane jest za jedno z ważniejszych dzieł w dorobku pisarki. W 2004 roku ukazała się kolejna powieść Terakowskiej pt. „Dobry adres to człowiek”. W 2006 roku ukazał się zbiór felietonów Terakowskiej publikowanych w latach 1998-2000 na łamach „Przekroju” pt. „Muzeum Rzeczy Nieistniejących”.

Książki Doroty Terakowskiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Doroty Terakowskiej w formie audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).