Dorota Terakowska Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dorota Terakowska Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Dorota Terakowska urodziła się w 1938 roku. To polska pisarka, dziennikarka, reportażystka, eseistka i publicystka. Jest autorką bestsellerowych powieści, w tym takich książek jak „Tam, gdzie spadają anioły”, „Poczwarka” czy „Ono”. Przez wiele lat współpracowała z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem” i „Zeszytami Prasoznawczymi”. Terakowska była jedną z założycielek i pracowniczek dziennika „Czas Krakowski”. Terakowska ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pisarka jest laureatką nagrody Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych oraz Krakowskiej Książki Miesiąca. Jej córką jest uznana polska reżyserka Małgorzata Szumowska, autorka takich filmów jak „33 sceny z życia”, „Twarz” czy „Body/Ciało”. Dorota Terakowska zmarła w 2004 roku.

Dorobek literacki Doroty Terakowskiej

Dorota Terakowska napisała szesnaście książek – powieści, reportaży, zbiorów esejów i opowiadań. Pisała książki dla dzieci i dorosłych. Terakowska debiutowała w 1985 roku powieścią „Lustro Pana Grymsa”. Rok później, w drugim obiegu, ukazała się jej książka „Guma do żucia”. W 1986 roku swoją premierę miał zbiór reportaży Terakowskiej pt. „Próba generalna”.

To zbiór trzech bajkowych opowieści. Książkę „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie” ilustrował Bohdan Butenko. W 1989 roku swoją premierę miała książka „Władca Lewawu”. To powieść fantastyczna dla dzieci, której fabuła Terakowska ponownie osadziła w Krakowie. Bohaterem książki jest Bartek, trzynastoletni wychowanek domu dziecka. Chłopak podróżuje w poszukiwaniu matki, która pojawia się w jego snach. Tak Bartek trafia do Smoczej Jamy, gdzie znajduje tajemnicze przejście do innej rzeczywistości, która jest lustrzanym odbiciem Krakowa.

Córka czarownic

Dwa lata później swoją premierę miała książka „Córka czarownic”. To książka, która według krytyków wartkością akcji i sposobem kreacji bohaterów niczym nie ustępuje takim pisarzom i pisarkom, jak J.R.R. Tolkien czy Ursula Le Guin. Tytułowa córka Czarownic pochodzi z królewskiego rodu i od dzieciństwa przygotowywana jest do tego, by uwolnić kraj z rąk Najeźdźców i rządzić twardą ręką. Książka znalazła się na prestiżowej Światowej Liście im. H. Ch. Andersena. Znajdują się na niej najlepsze na świecie książki przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

W krainie Kota

W 1998 roku ukazała się kolejna książka Terakowskiej pt. „W krainie Kota”. To pełna magii i niesamowitych wydarzeń baśń o poszukiwaniu własnej tożsamości. Ewa, młoda pisarka, rodzi dziecko. Pod wpływem tajemniczej siły kobieta zjada korzeń nieznanej rośliny. Po trzynastu dniach od porodu dziecko zwraca się do matki pełnymi zdaniami. Wówczas w życiu matki dziecka pojawia się tajemniczy kot Kotyk, który okazuje się być wysłannikiem z Krainy Tarota. Bohaterowie książki „W Krainie Kota” stają w obliczu wykonania trudnego zadania.

W tym samym roku swoją premierę miała sztuka „Cyrk Burmistrza”. W 1998 roku odbyła się także premiera książki „Samotność Bogów”. W 1999 roku ukazała się powieść „Tam, gdzie spadają anioły”, jedna z najbardziej popularnych w dorobku pisarki. Bohaterka książki „Tam, gdzie spadają anioły” utraciła swojego Anioła Stróża. Bez jego protekcji dziewczyna zaczyna przewlekle chorować. Żeby wszystko wróciło do normy, a Ewa odzyskała swoje zdrowie, Anioł musi wygrać bitwę ze swoim bratem bliźniakiem, Aniołem Ciemności.

Poczwarka

Kolejna powieść Doroty Terakowskiej – „Poczwarka” – ukazała się w 2001 roku. „Poczwarka” to opowieść o Adamie i Ewie, parze trzydziestolatków prowadzących dostatnie szczęśliwe życie. Ich codzienną sielankę przerywa pojawienie się dziecka. Adam i Ewa na własnej skórze odczują, jak cienka linia oddziela miłość i szczęście od odrzucenia i niechęci. W 2003 roku ukazała się wyjątkowa książka autorki, „Ono”. To powieść, która zaczęła powstawać w okresie trwania prac nad filmem Małgorzaty Szumowskiej o tym samym tytule. Reżyserka zaczerpnęła pomysł na napisanie scenariusza z radia. Redaktorzy jednej z redakcji opowiadali o dokonaniach naukowców, którzy odkryli, że płody w łonie matki posiadają zdolność słuchu. O swoich planach dotyczących chęci stworzenia filmu na ten temat Szumowska podzieliła się ze swoją matką. Dorota Terakowska uznała, że to znakomity temat nie tylko na film, ale również na powieść. Dziś „Ono” uznawane jest za jedno z ważniejszych dzieł w dorobku pisarki. W 2004 roku ukazała się kolejna powieść Terakowskiej pt. „Dobry adres to człowiek”. W 2006 roku ukazał się zbiór felietonów Terakowskiej publikowanych w latach 1998-2000 na łamach „Przekroju” pt. „Muzeum Rzeczy Nieistniejących”.

Książki Doroty Terakowskiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Doroty Terakowskiej w formie audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.