Douglas Adams II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Douglas Adams II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Douglas Adams był brytyjskim pisarzem, dziennikarzem, eseistą, scenarzystą, dramaturgiem i humorystą. Był twórcą skeczy (między innymi dla Monty Pythona) oraz scenariuszy dla odcinków serialu „Doktor Who”. Najbardziej znany jest wciąż jako autor „Autostopem przez Galaktykę”, który powstał w 1978 roku jako komediowe słuchowisko radiowe BBC, a potem rozwinął się w pięć książek, które jeszcze za życia Adamsa sprzedane zostały w ponad 15 milionach egzemplarzy.

Douglas Adams – życie i kariera

Douglas Adams urodził się w Cambridge w Wielkiej Brytanii 11 marca 1952 roku. Był synem Janet z domu Donovan, pielęgniarki, oraz Christophera Douglasa Adamsa, konsultanta ds. zarządzania, sprzedawcy komputerów, kuratora i wykładowcy próbnych technik terapii grupowej. W kilka miesięcy po urodzeniu Douglasa jego rodzina przeniosła się na East End w Londynie. Jego rodzice rozwiedli się niedługo później, a Douglas i jego siostra Susan przenieśli się wraz z matką do Brentwood w Essex, gdzie ich dziadkowie prowadzili schronisko dla zwierząt.

Douglas Adams był absolwentem St John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów wrócił do Londynu zdeterminowany, by znaleźć swoje miejsce w świecie radia i telewizji jako pisarz. Jego wersja „Footlights Revue”, wystawianym na londyńskim West Endzie, ukazała się na antenie BBC2 w 1974 i doprowadziła do odkrycia Adamsa przez Grahama Chapmana z grupy Monty Pythona. Wspólnie stworzyli oni kilka szkiców oraz treści skeczy. Douglas Adams pozostaje jedną z dwóch osób poza oryginalnymi członkami Monty Pythona (obok Neila Innesa), która jest wymieniona jako autor tekstów. Adams pojawił się zresztą w epizodycznych rolach w kilku odcinkach „Latającego Cyrku Monty Pythona”.

Z czasem jednak kariera Douglasa Adamsa utknęła w martwym punkcie, jego styl pisania nie odpowiadał bowiem ówczesnym trendom w komedii radiowej i telewizyjnej. By mieć się za co utrzymać, Adams podejmował się licznych prac dorywczych, w tym jako portier w szpitalu, budowniczy stodoły czy sprzątacz kurników. Równolegle wciąż pisał i wysyłał szkice tekstów, a jego sytuacja życiowa uległa znacznej poprawie dopiero w 1978 roku, gdy zaczął ukazywać się serial radiowy „Autostopem przez Galaktykę”.

„Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa

8 marca 1978 roku o godzinie 22:30 nadano pierwszy odcinek najbardziej znanego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa, serialu radiowego „Autostopem przez Galaktykę”. Od samego początku był on bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na absurdalny, a przy tym inteligentny humor, charakterystyczny dla Douglasa Adamsa. Głównymi bohaterami cyklu są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, który jest jednym z autorów przewodnika po Galaktyce. Nie bez znaczenia są także liczne postaci drugoplanowe, czyli ziemska dziennikarka Trillian Astra (Tricia Marie McMillan), dwugłowy prezydent Galaktyki Zephon Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast czy przejawiający skłonności do depresji pełen pesymizmu robot Marvin. We wrześniu 1979 roku opublikowana została drukiem pierwsza część powieści, która bazowała na słuchowisku radiowym. Dwa lata później na antenie BBC wyemitowany został z kolei pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. Ostatecznie „Autostopem przez Galaktykę” zostało „trylogią w pięciu częściach”, która doczekała się adaptacji telewizyjnej, komiksowej, gier komputerowych, a także wersji filmowej z Martinem Freemanem w roli Artura Denta (2005). Na cały cykl składają się kolejno: „Autostopem przez Galaktykę”, „Restauracja na końcu wszechświata”, „Życie, wszechświat i cała reszta”, „Cześć i dzięki za ryby” oraz „W zasadzie niegroźna”, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Poszczególne części tego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa znajdziecie na Woblink jako ebooki oraz książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).