Eleanor Catton Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wszystko, co lśni, Ebook | Eleanor Catton

    Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu ...

Eleanor Catton Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Eleanor Catton urodziła się w 1985 roku w Kanadzie. To nowozelandzka pisarka, nauczycielka kreatywnego pisania, scenarzystka. Catton jest laureatką Nagrody Bookera za powieść „Wszystko, co lśni”. Catton pochodzi z inteligenckiej rodziny – jej ojciec był wykładowcą akademickim, doktorem na University of Western Ontario, natomiast mama była bibliotekarką, a później pracowała w nowozelandzkim ministerstwie edukacji. Catton jest absolwentką Burnside High School. Po jego ukończeniu studiowała anglistykę na University of Canterbury. Obecnie pisarka mieszka w Auckland, mieście położonym w północno-zachodniej części Wyspy Północnej Nowej Zelandii, gdzie uczy pisania kreatywnego na Manukau Institute of Technology.

Próba - debiut literacki Eleanor Catton

Eleanor Catton debiutowała w 2008 roku powieścią „Próba”, którą napisała w ramach swojej pracy magisterskiej. Catton studiowała kreatywne pisanie, a napisanie książki było warunkiem ukończenia kursu. Osią fabularną jest skandal obyczajowy, który wybucha w liceum. Jeden z nauczycieli miał kontakt seksualny z nieletnią uczennicą. Główną bohaterką jest nauczycielka muzyki, która obserwuje klasę, w tym przyjaciółki ofiary, które z jednej strony współczują koleżance, z drugiej zaś bardzo chętnie rozmawiają o skandalu i śledzą dalszy rozwój sytuacji. Z opisywaną szkołą sąsiaduje akademia teatralna – jej uczniowie biorą na warsztat licealny skandal. Cienka granica między teatralną fikcją, a rzeczywistością zaczyna się zacierać. Za „Próbę” Catton otrzymała kilka nagród, w tym Amazon.ca First Novel Award, Betty Trask Award, New Zealand Society of Authors Hubert Church Best First Book Award for Fiction.

Wszystko, co lśni

W 2013 roku ukazała się druga powieść Eleanor Catton pt. „Wszystko, co lśni”. Akcja powieści rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w Nowej Zelandii. W burzliwych czasach gorączki złota na jedną z wysp przybywa Walter Moody, Szkot zainteresowany łatwym i szybkim zarobkiem. Mężczyzna momentalnie zostaje wciągnięty w lokalną społeczność – na dodatek w okolicy zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, w których epicentrum znajduje się Moody. W swojej powieści Catton połączyła wątki historyczne z klasyczną powieścią westernową i kryminalną. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt, że życiorysy poszczególnych bohaterów zostały stworzone na podstawie horoskopów.

W 2013 roku za „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton została najmłodszą laureatką Bookera, jednocześnie jej przeszło 830-stronicowe dzieło było najdłuższym zwycięskim utworem w historii wyróżnienia. Książka została przetłumaczona na blisko trzydzieści języków i sprzedała się na świecie w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Na podstawie książki powstał serial produkcji BBC/TVNZ, który emitowany był w telewizji na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Za reżyserię odpowiedzialna jest Claire McCarthy, a w rolach głównych wystąpili m.in. Eva Green, Eve Hewson, Marton Csokas i Himesh Patel.

W 2020 roku ukazał się film „Emma” na podstawie powieści Jane Austen, do którego Catton napisała scenariusz. Pisarka przyznała, że nigdy wcześniej nie czytała książki, choć dobrze znała inne adaptacje „Emmy”. Film otrzymał dwie nominacje do Oscarów w kategoriach najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz najlepsze kostiumy.

Książki Eleanor Catton na Woblinku

Książki Eleanor Catton znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.