Eleanor Catton Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Eleanor Catton Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Eleanor Catton urodziła się w 1985 roku w Kanadzie. To nowozelandzka pisarka, nauczycielka kreatywnego pisania, scenarzystka. Catton jest laureatką Nagrody Bookera za powieść „Wszystko, co lśni”. Catton pochodzi z inteligenckiej rodziny – jej ojciec był wykładowcą akademickim, doktorem na University of Western Ontario, natomiast mama była bibliotekarką, a później pracowała w nowozelandzkim ministerstwie edukacji. Catton jest absolwentką Burnside High School. Po jego ukończeniu studiowała anglistykę na University of Canterbury. Obecnie pisarka mieszka w Auckland, mieście położonym w północno-zachodniej części Wyspy Północnej Nowej Zelandii, gdzie uczy pisania kreatywnego na Manukau Institute of Technology.

Próba - debiut literacki Eleanor Catton

Eleanor Catton debiutowała w 2008 roku powieścią „Próba”, którą napisała w ramach swojej pracy magisterskiej. Catton studiowała kreatywne pisanie, a napisanie książki było warunkiem ukończenia kursu. Osią fabularną jest skandal obyczajowy, który wybucha w liceum. Jeden z nauczycieli miał kontakt seksualny z nieletnią uczennicą. Główną bohaterką jest nauczycielka muzyki, która obserwuje klasę, w tym przyjaciółki ofiary, które z jednej strony współczują koleżance, z drugiej zaś bardzo chętnie rozmawiają o skandalu i śledzą dalszy rozwój sytuacji. Z opisywaną szkołą sąsiaduje akademia teatralna – jej uczniowie biorą na warsztat licealny skandal. Cienka granica między teatralną fikcją, a rzeczywistością zaczyna się zacierać. Za „Próbę” Catton otrzymała kilka nagród, w tym Amazon.ca First Novel Award, Betty Trask Award, New Zealand Society of Authors Hubert Church Best First Book Award for Fiction.

Wszystko, co lśni

W 2013 roku ukazała się druga powieść Eleanor Catton pt. „Wszystko, co lśni”. Akcja powieści rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w Nowej Zelandii. W burzliwych czasach gorączki złota na jedną z wysp przybywa Walter Moody, Szkot zainteresowany łatwym i szybkim zarobkiem. Mężczyzna momentalnie zostaje wciągnięty w lokalną społeczność – na dodatek w okolicy zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, w których epicentrum znajduje się Moody. W swojej powieści Catton połączyła wątki historyczne z klasyczną powieścią westernową i kryminalną. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt, że życiorysy poszczególnych bohaterów zostały stworzone na podstawie horoskopów.

W 2013 roku za „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton została najmłodszą laureatką Bookera, jednocześnie jej przeszło 830-stronicowe dzieło było najdłuższym zwycięskim utworem w historii wyróżnienia. Książka została przetłumaczona na blisko trzydzieści języków i sprzedała się na świecie w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Na podstawie książki powstał serial produkcji BBC/TVNZ, który emitowany był w telewizji na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Za reżyserię odpowiedzialna jest Claire McCarthy, a w rolach głównych wystąpili m.in. Eva Green, Eve Hewson, Marton Csokas i Himesh Patel.

W 2020 roku ukazał się film „Emma” na podstawie powieści Jane Austen, do którego Catton napisała scenariusz. Pisarka przyznała, że nigdy wcześniej nie czytała książki, choć dobrze znała inne adaptacje „Emmy”. Film otrzymał dwie nominacje do Oscarów w kategoriach najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz najlepsze kostiumy.

Książki Eleanor Catton na Woblinku

Książki Eleanor Catton znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.