Emil Zola Romans - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wszystko dla pań, Ebook | Emil Zola

    „Wszystko dla pań” to powieść z cyklu „Rougon-Macquartowie” znanego francuskiego pisarza Émile Zola, który jest uznawany za głównego przedstawiciela naturalizmu. Wszystkie jego utwory zostały umieszczone w Indeksie ksiąg zakazanych dekretami z końca XIX wieku. „Wszystko dla pań” opowiada o historii miłosnej Oktawa Moureta i Denise Baudu. Główna bohaterka przybywa z prowincji do Paryża i znajduje pracę w magazynie „Wszystko dla Pań” – ogromnym, wielobranżowym sklepie z od...

Emil Zola Romans - książki, ebooki i audiobooki

Émile Zola (właściwie Émile Édouard Charles Antoine Zola) urodził się w 1940 roku. To francuski eseista, dziennikarz, krytyk, pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli naturalizmu. Autor takich powieści jak „Germinal”, „Nana”.

Życiorys Emila Zoli

Choć Zola urodził się w Paryżu, to pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Do szkoły średniej w Aix-en-Provence uczęszczał wraz z Paulem Cézanne’em, który w przyszłości został jednym z najwybitniejszych francuskich malarzy. Émile interesował się literaturą od najmłodszych lat, w czasach nastoletnich czytywał głównie dzieła Wiktora Hugo. Po śmierci ojca Zola musiał podjąć się pracy zarobkowej. Wraz z matką przeniósł się do Paryża i tam podjął pracę w wydawnictwie Librairie Hachette. Pracując blisko literatury, postanowił spróbować swoich sił w pisaniu. Jego pierwszymi dziełami były dramaty – Zola napisał „Teresę Raquin” i „Spadkobierców pana Rabourdin”. Niestety oba dzieła spotkały się z negatywną krytyką.

Dorobek literacki Zoli

Zola postanowił zwrócić się ku powieści. Jego celem było stworzenie obszernego cyklu analizującego w sposób naukowy stosunki społeczne panujące w latach istnienia II Cesarstwa. Ostatecznie cykl Rougon-Macquartowie składa się z 20 powieści: „Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów” (1871), „Zdobycz” (1871–1872), „Brzuch Paryża” (1873), „Podbój miasta Plassans” (1874), „Grzech księdza Mouret” (1875), „Jego ekscelencja Pan Minister Rougon” (1876), „W matni” (1877), „Kartka miłości” (1878), „Nana” (1880, „Kuchenne schody” (1882), „Wszystko dla pań” (1883), „Radość życia” (1884), „Germinal” (1885), „Dzieło” (1886), „Ziemia” (1887), „Marzenie” (1888), „Bestia ludzka” (1890), „Pieniądz” (1891), „Klęska” (1892), „Doktor Pascal” (1893). Cykl stanowi obszerną panoramę francuskiego społeczeństwa, to także swoisty dokument tamtej epoki. Zola pisał go w duchu naturalizmu, swoją koncepcję pisarz zawarł w studium pt. „Powieść eksperymentalna” z 1880 roku. Choć Zola prezentował w swojej pracy założenia radykalnej obiektywności narratora i odejścia od romantycznego przepychu i rozmachu w kreacji miejsc i bohaterów, to zachował jednak niezwykłą wyobraźnię w opisach nawet najbardziej prozaicznych, często wręcz obskurnych miejsc. By w powieściach dobrze i wiernie oddać charakter opisywanego środowiska, Zola prowadził wnikliwe badania. W tym celu przebywał z robotnikami, chłopami, odwiedzał fabryki czy dworce. Dzięki temu zyskał szacunek nizin społecznych i środowisk socjalistycznych. W swoich książkach krytykował władzę oraz przesadny kult cudów i objawień. W związku z tym książki Zoli trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Cykl "Trzy miasta"

W latach 1894-1898 ukazały się trzy książki Zoli tworzące cykl „Trzy miasta”. Głównym bohaterem serii jest Piotr Froment, katolicki ksiądz, którego dopada poważny kryzys wiary. Mężczyzna doznaje rozdarcia wewnętrznego, bowiem nie chce wykonywać funkcji kapłana bez przekonania. Wraz ze znajomą z dzieciństwa i jej rodziną udaje się na pielgrzymkę do Lourdes. Maria de Guersaint może poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. Jej krewni wierzą, że pielgrzymka przyniesie jej cudowne ozdrowienie. W tym samym czasie do „cudownego” miasteczka zmierzają setki, tysiące innych chorych, niepełnosprawnych i pozbawionych nadziei.

W drugiej części cyklu pt. „Rzym” Piotr Froment udaje się do stolicy Włoch. Na miejscu chce bronić swojej książki „Nowy Rzym”, którą napisał pod wpływem katolickiego socjalizmu. Froment zawarł w niej pomysły na uzdrowienie i reformę Kościoła Rzymskokatolickiego. W związku z oskarżeniami o herezję i w obawie przed rozłamem w kręgach kościelnych „Nowy Rzym” został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Fabułę trzeciej części cyklu Zola umiejscowił w swoim ukochanym Paryżu. To właśnie w stolicy Francji podłamany Piotr Froment postanawia poświęcić się pomaganiu innym. W tym celu wielokrotnie zapuszcza się w najbiedniejsze rejony Paryża. Z wielkim poruszeniem, strachem i współczuciem uświadamia sobie skalę ubóstwa w z pozoru bogatym i dobrze rozwiniętym Paryżu. Pod wpływem kolejnych wydarzeń i spotkań Piotr całkowicie traci złudną wiarę w religię.

Ostatnimi dziełami Zoli były książki układające się w cykl „Cztery Ewangelie”: „Płodność” (1899), „Praca” (1901), „Prawda” (wydana po śmierci pisarza w 1903 roku) i nieukończona „Sprawiedliwość”.

Zola cieszący się szacunkiem społecznym oraz uznaniem w świecie artystycznym w 1898 roku zaangażował się w obronę Alfreda Dreyfusa, żydowskiego oficera armii francuskiej niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo i zdradę. W dzienniku paryskiego dziennika „L’Aurore” opublikował artykuł pt. „J’Accuse…!”, co po polsku oznacza „Oskarżam!”. Pisarz wytykał władzy antysemityzm, bezprawne ograniczanie wolności Dreyfusa oraz popieranie oskarżenia na pomówieniach.

Autor powieści „Germinal” zmarł cztery lata później. Oficjalną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla, choć w Paryżu krążyły przypuszczenia, że nie był to nieszczęśliwy wypadek ani wada konstrukcyjna instalacji gazowej.

Książki Emila Zoli w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Emila Zoli we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Romans

Publikacje w kategorii „Romans / Erotyka” oscylują wokół tematyki miłosnej – kładzie się w nich szczególny nacisk na zmysłową, fizyczną miłość, uczucia oraz pasję. Romans jest bardzo popularnym gatunkiem, który skupia się na ukazaniu romantycznej miłości dwojga ludzi i budowanej przez nich relacji. Romans powinien posiadać szczęśliwe zakończenie – na zakochanych, którzy walczą o swój związek, czeka bezwarunkowa miłość. Ten typ literatury odznacza się dużą różnorodnością. Romanse często są powiązane z innymi gatunkami literackimi – doprowadziło to do powstania kilku odmian, takich jak romans współczesny, historyczny, kryminalny, paranormalny, fantastyczny, religijny czy erotyczny. Jako gatunek romans rozwinął się w XIX wieku za sprawą Jane Austen, która uważana jest za mistrzynię tego gatunku. W jej powieściach (m.in. „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”) do dzisiaj zaczytują się rzesze oddanych fanów. W kategorii tej umieszczone zostały również powieści erotyczne, które są bardziej związane ze sferą seksu i seksualności, ale które jednocześnie nie są też pozbawione tematyki miłosnej. To zmysłowa i namiętna literatura pełna nieraz skrajnych emocji i uczuć. Czytelnicy zainteresowani powieścią erotyczną w księgarni internetowej Woblink.com odnajdą zarówno bestsellerową serię brytyjskiej pisarki E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, jak i popularny cykl o braciach Slater autorstwa L.A. Casey czy „Twardziela” Laurelin Paige – namiętną opowieść rozgrywającą się w dzisiejszym Hollywood. Nie zabrakło tu również takich publikacji jak „Tylko twój” Vi Keeland, „Bez lęku” Mii Sheridan oraz książki „Zły Romeo” Leisy Rayven.