Emily Brontë Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Emily Brontë Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Emily Brontë była angielską powieściopisarką i poetką, znaną przede wszystkim jako autorka jedynej w swoim dorobku powieści „Wichrowe Wzgórza”. Książka ta obecnie uważana jest za klasyczną pozycję literatury angielskiej. Doczekała się także kilku adaptacji filmowych, w tym najsłynniejszej wersji z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy oraz Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem. Wraz z siostrami Charlotte i Anne Emily wydała także tomik poezji. Emily Brontë publikowała pod męskim pseudonimem Ellis Bell.

Emily Brontë – życiorys

Emily Brontë urodziła się 30 lipca 1818 roku w Thornton (West Yorkshire) jako córka Marii Branwell i pochodzącego z Irlandii Patricka Brunty’ego (zmienił nazwisko później), niezamożnego pastora wywodzącego się z rodziny chłopskiej. Emily była drugim najmłodszym z sześciorga rodzeństwa – starsze były od niej Maria, Elizabeth, Charlotte oraz brat Branwell. W 1820 roku urodziła się najmłodsza z sióstr, Anne. Niedługo potem cała rodzina przeniosła się do Haworth, gdzie Patrick został wieczystym wikarym. Matka Emily Brontë zmarła, gdy ta miała zaledwie trzy lata, 15 września 1821 roku. Zaopiekowała się nimi siostra marii, Elizabeth Branwell. Trzy starsze siostry Emily zostały wysłane na pensję Cowan Bridge przeznaczoną dla potomstwa duchowieństwa, a w 1824 roku dołączyła do nich i ona. Niestety epidemia tyfusu sprawiła, że zachorowały, a niedługo potem zmarły Maria oraz Elizabeth (1825). Złe warunki bytowania w szkole trwale wpłynęły także na zdrowie Charlotte i Emily, które Patrick po śmierci starszych córek z powrotem umieścił w ich domu. Trzy siostry i brat byli kształceni od tego czasu domowo przez ojca i ciotkę.

Emily Brontë od wczesnej młodości pisała utwory poetyckie oraz opowiadania. Rodzeństwo Brontë stworzyło wiele dzieł wspólnie, a z czasem Emily i Anne zaczęły pisać własną serię opowieści o fikcyjnej wyspie Gondal. Emily pisała o niej aż do swojej śmierci w 1831 roku. W wieku 14 lat Emily została wysłana do szkoły w Roe Head, jednak jej niezależność oraz charakter, a także oderwanie od ukochanej przyrody nie były w stanie znieść szkolnego rygoru. Pisarka szybko podupadła na zdrowiu. Pracująca w tej samej szkole jako nauczycielka Charlotte zdecydowała wysłać siostrę do domu, by wyzdrowiała. Na jej miejsce do szkoły przyjechała Anne, a Emily zajmowała się domem i uczyła we własnym zakresie.

W 1837 roku Emily Brontë zaczęła pracę jako nauczycielka w szkole w Law Hill, niewiele jednak wiadomo o tym okresie jej życia, jako że nie wspominała o tym w swojej korespondencji i twórczości. Z listów Charlotte dowiadujemy się, że Emily pracowała długie godziny w nielekkich warunkach i nie przepadała za swoją pracą. W celu zapewnienia rodzinie stabilności finansowej, a także uwolnienia się od pracy w szkole, siostry Brontë założyły pensję na plebanii. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji (zwłaszcza językowych) wymagało od nich wyjazdu do Brukseli do szkoły językowej. Po jakimś czasie dostały one propozycję przyjęcia tam posady nauczycielek, by móc nadal się szkolić, a przy tym mieć zapewniony dach nad głową oraz wyżywienie. Emily i Charlotte wróciły do Haworth w 1842 na pogrzeb ciotki. Jej śmierć spowodowała, że Emily musiała porzucić szkołę w Brukseli i zająć się domem. Dobrze zarządzała posiadanym majątkiem, zapewniając rodzinie bezpieczną codzienność.

Twórczość i „Wichrowe Wzgórza”

Kiedy w 1845 roku Charlotte przypadkiem przeczytała tomik ręcznie spisanych wierszy Emily Brontë, była nimi zachwycona. Dotychczas Emily, choć tworzyła przez całe życie, nie pozwalała nikomu czytać swoich dzieł. Wraz z Anną, która także pisała, postanowiły we trzy zebrać swoje utwory poetyckie i wydać je w jednym tomiku pod trzema męskimi pseudonimami. „Poems by Currer, Ellis and Acton Bell” ukazał się drukiem w 1846 roku i choć zyskał pozytywne recenzje, nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem.

Nie ma pewności co do tego, kiedy Emily Brontë zaczęła pisać swoją słynną powieśćWichrowe Wzgórza”. Została ona po raz pierwszy wydana w 1847 roku, nadal pod pseudonimem Ellis Bell. W tym samym czasie dużą popularnością cieszyła się powieść Charlotte „Dziwne losy Jane Eyre” (także opublikowana jako Bell). „Wichrowe Wzgórza” zostały ocenione jako brutalne i ponure, co nie miało dobrego wpływu na samotniczą z natury Emily, która od początku nie była przekonana do pomysłu publikacji swojej twórczości. Emily odsunęła się od Charlotte, a zbliżyła w tym okresie do brata Branwella, rodzinnego wyrzutka uzależnionego od opium i alkoholu, który przeżył wiele kłopotów miłosnych oraz załamań nerwowych. Choć powieści sióstr Brontë sprzedawały się całkiem nieźle, nikt nie znał ich tożsamości. Po serii spekulacji Charlotte zdecydowała ujawnić, kim są bracia Bell. Emily nie była szczęśliwa z powodu utraty swojej anonimowości.

Branwell zmarł w 1848 roku, a podczas jego pogrzebu Emily Brontë zaziębiła się, odmawiała jednak przyjęcia leków i jakiejkolwiek kuracji. Najprawdopodobniej przewlekłe, proste z początku do wyleczenia przeziębienie przekształciło się w zapalenie płuc. Emily wciąż nie zgadzała się na leczenie ani odpoczynek. Zmarła 19 grudnia 1848 roku w wieku 30 lat.

„Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele wydań „Wichrowych Wzgórz” autorstwa Emily Brontë. Czekają tu one na Was nie tylko w wersji polskiej, ale także angielskiej jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).