Erich Fromm II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Erich Fromm II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Erich Fromm urodził się w 1900 roku we Frankfurcie nad Menem. Był niemieckim filozofem, socjologiem, psychologiem, publicystą i psychoanalitykiem. Pochodził z żydowskiej rodziny. Jak sam wspominał, nauki zawarte w Starym Testamencie miały duży wpływ na kształtowanie jego wyobraźni i charakteru. Jednocześnie już w młodym wieku bardzo krytycznie podchodził do działań bohaterów występujących w Biblii. Jeszcze większy wpływ na jego życie miały doświadczenia związane z wybuchem i przebiegiem I wojny światowej – okres trwania konfliktu zbiegł się w czasie z latami wchodzenia Fromma w dorosłość. Przyszły filozof w wyniku wojny stracił wielu bliskich. Doświadczył również narastających w Niemczech nastrojów antysemickich i szowinistycznych. W poszukiwaniu odpowiedzi na tematy związane z egzystencją zaczął interesować się poglądami Marksa i Freuda. Ich twórczość w ogromnym stopniu wpłynęła na późniejsze publikacje, badania i nauki Fromma.

Studia i praktyki psychoanalityczne

Fromm studiował na wydziale filozofii Uniwersytetu we Frankfurcie oraz na uczelniach w Monachium i Heidelbergu, gdzie otrzymał tytuł doktora filozofii. Później podjął studia w Berlinie i tam rozpoczął praktyki psychoanalityczne. Kluczowa dla przyszłej kariery Fromma była współpraca z tzw. szkołą frankfurcką, która skupiała ze sobą wielu ludzi związanych z lewicą społeczną. Ich celem było połączenie materializmu historycznego z psychoanalizą i naukami Hegla i Kanta. Badano tam również wpływ kapitalizmu na kulturę i kondycję ludzkości. Fromm brał w nich czynny udział. W latach 1929-32 był jednym z wykładowców Instytutu Badań Społecznych. Jest autorem takich książek jak „Ucieczka od wolności”, „O sztuce miłości”, „Zapomniany język” czy „Zerwać okowy iluzji. Moje spotkanie z myślą Marksa i Freuda”.

Na początku lat 30. XX wieku Fromm skorzystał z zaproszenia Chicagowskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933, Fromm postanowił osiąść w Stanach Zjednoczonych. Na Uniwersytecie w Kolumbii powstał Międzynarodowy Instytut Badań Społecznych, który kontynuował działania szkoły frankfurckiej. Fromm był jednym z wykładowców uczelni. Od 1943 roku Erich Fromm kierował Instytutem Psychoanalitycznym w Nowym Jorku, następnie przeniósł się na Bennington College w Vermoncie. W 1951 roku otrzymał szansę założenia własnego instytutu na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku.

Przez większość życia Erich Fromm badał psychologię społeczności, relacje międzyludzkie, wzajemne oddziaływanie jednostek na społeczeństwo i odwrotnie. Fromm szukał odpowiedzi na negatywne zjawiska społeczne, doszukiwał się ich źródeł i skutków. W jego twórczości wyraźnie widać wątki utopistyczne – psychoanalityk wierzył, że ludzkość jest w stanie wykształcić „zdrowe społeczeństwo”. Wybitny uczony zmarł w 1980 roku.

Najbardziej znana książka Fromma - "O sztuce miłości"

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie najbardziej znaną książkę Ericha Fromma pt. „O sztuce miłości”. Publikacja miała swoją premierę w 1956 roku. To książka, w której Fromm opisuje miłość w różnych jej stadiach, jako jedno z najgłębszych pragnień człowieka. Pisze między innymi o miłości matczynej, w wielu kwestiach uznawanej za najdoskonalszą. Ponadto pisze o miłości erotycznej, egoistycznej oraz miłości do Boga, definiowanej jako lekarstwo na samotność.

Wiele dzieł Ericha Fromma ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Vis-a-Vis Etiuda. Wśród nich znajduje się książka „Pasje Zygmunta Freuda”. To książka poświęcona jednemu z mistrzów psychoanalizy, autorytetowi naukowemu Fromma. W książce „Psychoanaliza a religia” pisze on o napięciu między wiarą a psychoanalizą. Fromm zastanawia się, czy ta druga zagraża pierwszej i na odwrót. Fromm zauważa, że psychoanaliza pomija pytanie o afirmację lub negację Boga, a skupia się na ludzkich zachowaniach. Kolejna książka autora pt. „Rewolucja nadziei” poświęcona była rewolucji kontrkulturowej w 1968 roku. Choć czasy, technologia, nauka, ludzie i społeczności się zmieniły, to jest to nadal niezwykle aktualna książka o rozdrożu. Czy człowiek dąży do całkowicie zmechanizowanego społeczeństwa i jest jedynie trybikiem wielkiej machiny, czy możemy spodziewać się odrodzenia idei humanizmu, a zatem czy istnieje jeszcze nadzieja?

Książki Ericha Fromma dostępne w księgarni internetowej Woblink

Ponadto w księgarni internetowej Woblink znajdziecie takie książki, jak „O miłości do życia”, zbiór esejów “O nieposłuszeństwie”, „Miłość, płeć i matriarchat”, „Rewizja psychoanalizy”, „Patologia normalności”, „Serce człowieka”,„Zapomniany język”, „Psychoanaliza a religia”, „O byciu człowiekiem”, „Zdrowe społeczeństwo”. Wszystkie dostępne są w formie papierowej.

Obok książki „O sztuce miłości”, nakładem wydawnictwa Rebis ukazały się również inne dzieła Fromma – „Mieć czy być?” oraz „Anatomia ludzkiej destrukcyjności”. Obie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).