Erich Fromm Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka O nieposłuszeństwie i inne eseje, Książka | Erich Fromm

    Erich Fromm (1900-80) – amerykański socjolog, psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, twórca psychoanalizy humanistycznej, intelektualista uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, autor kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak „Ucieczka od wolności”, „Zapomniany język”, „Mieć i być”, „Patologia normalności”, "Zdrowe społeczeństwo" czy właśnie "O nieposłuszeństwie i inne eseje". Erich Fromm był zawsze intelektualista na wskroś niepokornym, pewni...

    Promocja
    okładka Ucieczka od wolności, Książka | Erich Fromm

    Ucieczka od wolności (1941) to część studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny mu jest wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistows...

Erich Fromm Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Erich Fromm urodził się w 1900 roku we Frankfurcie nad Menem. Był niemieckim filozofem, socjologiem, psychologiem, publicystą i psychoanalitykiem. Pochodził z żydowskiej rodziny. Jak sam wspominał, nauki zawarte w Starym Testamencie miały duży wpływ na kształtowanie jego wyobraźni i charakteru. Jednocześnie już w młodym wieku bardzo krytycznie podchodził do działań bohaterów występujących w Biblii. Jeszcze większy wpływ na jego życie miały doświadczenia związane z wybuchem i przebiegiem I wojny światowej – okres trwania konfliktu zbiegł się w czasie z latami wchodzenia Fromma w dorosłość. Przyszły filozof w wyniku wojny stracił wielu bliskich. Doświadczył również narastających w Niemczech nastrojów antysemickich i szowinistycznych. W poszukiwaniu odpowiedzi na tematy związane z egzystencją zaczął interesować się poglądami Marksa i Freuda. Ich twórczość w ogromnym stopniu wpłynęła na późniejsze publikacje, badania i nauki Fromma.

Studia i praktyki psychoanalityczne

Fromm studiował na wydziale filozofii Uniwersytetu we Frankfurcie oraz na uczelniach w Monachium i Heidelbergu, gdzie otrzymał tytuł doktora filozofii. Później podjął studia w Berlinie i tam rozpoczął praktyki psychoanalityczne. Kluczowa dla przyszłej kariery Fromma była współpraca z tzw. szkołą frankfurcką, która skupiała ze sobą wielu ludzi związanych z lewicą społeczną. Ich celem było połączenie materializmu historycznego z psychoanalizą i naukami Hegla i Kanta. Badano tam również wpływ kapitalizmu na kulturę i kondycję ludzkości. Fromm brał w nich czynny udział. W latach 1929-32 był jednym z wykładowców Instytutu Badań Społecznych. Jest autorem takich książek jak „Ucieczka od wolności”, „O sztuce miłości”, „Zapomniany język” czy „Zerwać okowy iluzji. Moje spotkanie z myślą Marksa i Freuda”.

Na początku lat 30. XX wieku Fromm skorzystał z zaproszenia Chicagowskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933, Fromm postanowił osiąść w Stanach Zjednoczonych. Na Uniwersytecie w Kolumbii powstał Międzynarodowy Instytut Badań Społecznych, który kontynuował działania szkoły frankfurckiej. Fromm był jednym z wykładowców uczelni. Od 1943 roku Erich Fromm kierował Instytutem Psychoanalitycznym w Nowym Jorku, następnie przeniósł się na Bennington College w Vermoncie. W 1951 roku otrzymał szansę założenia własnego instytutu na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku.

Przez większość życia Erich Fromm badał psychologię społeczności, relacje międzyludzkie, wzajemne oddziaływanie jednostek na społeczeństwo i odwrotnie. Fromm szukał odpowiedzi na negatywne zjawiska społeczne, doszukiwał się ich źródeł i skutków. W jego twórczości wyraźnie widać wątki utopistyczne – psychoanalityk wierzył, że ludzkość jest w stanie wykształcić „zdrowe społeczeństwo”. Wybitny uczony zmarł w 1980 roku.

Najbardziej znana książka Fromma - "O sztuce miłości"

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie najbardziej znaną książkę Ericha Fromma pt. „O sztuce miłości”. Publikacja miała swoją premierę w 1956 roku. To książka, w której Fromm opisuje miłość w różnych jej stadiach, jako jedno z najgłębszych pragnień człowieka. Pisze między innymi o miłości matczynej, w wielu kwestiach uznawanej za najdoskonalszą. Ponadto pisze o miłości erotycznej, egoistycznej oraz miłości do Boga, definiowanej jako lekarstwo na samotność.

Wiele dzieł Ericha Fromma ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Vis-a-Vis Etiuda. Wśród nich znajduje się książka „Pasje Zygmunta Freuda”. To książka poświęcona jednemu z mistrzów psychoanalizy, autorytetowi naukowemu Fromma. W książce „Psychoanaliza a religia” pisze on o napięciu między wiarą a psychoanalizą. Fromm zastanawia się, czy ta druga zagraża pierwszej i na odwrót. Fromm zauważa, że psychoanaliza pomija pytanie o afirmację lub negację Boga, a skupia się na ludzkich zachowaniach. Kolejna książka autora pt. „Rewolucja nadziei” poświęcona była rewolucji kontrkulturowej w 1968 roku. Choć czasy, technologia, nauka, ludzie i społeczności się zmieniły, to jest to nadal niezwykle aktualna książka o rozdrożu. Czy człowiek dąży do całkowicie zmechanizowanego społeczeństwa i jest jedynie trybikiem wielkiej machiny, czy możemy spodziewać się odrodzenia idei humanizmu, a zatem czy istnieje jeszcze nadzieja?

Książki Ericha Fromma dostępne w księgarni internetowej Woblink

Ponadto w księgarni internetowej Woblink znajdziecie takie książki, jak „O miłości do życia”, zbiór esejów “O nieposłuszeństwie”, „Miłość, płeć i matriarchat”, „Rewizja psychoanalizy”, „Patologia normalności”, „Serce człowieka”,„Zapomniany język”, „Psychoanaliza a religia”, „O byciu człowiekiem”, „Zdrowe społeczeństwo”. Wszystkie dostępne są w formie papierowej.

Obok książki „O sztuce miłości”, nakładem wydawnictwa Rebis ukazały się również inne dzieła Fromma – „Mieć czy być?” oraz „Anatomia ludzkiej destrukcyjności”. Obie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.