Evžen Boček Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Evžen Boček Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Evžen Boček to popularny czeski pisarz, autor bestsellerowych powieści humorystycznych. Jest absolwentem Uniwersytetu Masaryka w Brnie. W wieku dwudziestu sześciu lat został kasztelanem na zamku w Miloticach na Morawach Południowych i pełni tę funkcję do dzisiaj. Mieszka na zamku razem z żoną oraz córką, bardzo rzadko opuszcza jego teren. Jego głównym zadaniem jest ochrona zabytku. Evžen Boček jest znany przede wszystkim z cyklu „Arystokratka”, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Stara Szkoła.

Evžen Boček i jego debiut

Evžen Boček debiutował w 2000 roku powieścią „Dziennik kasztelana”. Książka została wydana pod pseudonimem Jan Bittner. Wiktor opuszcza Pragę, aby zostać kasztelanem zamku położonego na Morawach. Chce odbudować swoją wewnętrzną równowagę i zakończyć małżeński kryzys. Niestety życie na zamku nie będzie tak spokojne, jak wydawało się Wiktorowi. Niewyjaśnione odgłosy i tajemnicze wydarzenia przejmują kontrolę nad życiem całej rodziny bohatera. Czy Wiktorowi uda się rozwiązać tajemnicę posiadłości?

Seria „Arystokratka”

Evžen Boček jest znany przede wszystkim z bestsellerowej serii „Arystokratka”. Pierwszy tom ‒ „Ostatnia arystokratka” ‒ został wydany w 2012 roku, a w Polsce ukazał się trzy lata później. Rodzina Kostków, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, dowiaduje się, że są jedynymi spadkobiercami starego czeskiego rodu i odziedziczyli zamek w Kostce. Postanawiają wyjechać z USA i przenieść się do Czech, rozpoczynając nowe życie. Jednak ich oczekiwania wobec życia jako arystokracja na zamku szybko zderzą się z rzeczywistością. Kolejnymi tomami cyklu są „Arystokratka w ukropie”, „Arystokratka na koniu” oraz „Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka”. Cała seria utrzymana jest w konwencji lekkiej komedii pełnej charakterystycznego czeskiego humoru. Co ciekawe, piosenki jednego z bohaterów serii, Pana Spocka, to prawdziwe utwory, jakie za młodu Boček pisał dla swojego zespołu rockowego.

Powieść „Ostatnia arystokratka” została uhonorowana nagrodą Miloslava Švandrlíka za najzabawniejszą książkę roku.

Pełne humoru powieści Evžena Bočeka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com. Sprawdźcie już teraz!

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).