Evaristo Bernardine Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Evaristo Bernardine Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Bernardine Evaristo urodziła się w 1959 roku. To brytyjska badaczka, wykładowczyni akademicka, pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymała w 2020 roku razem z Margaret Atwood, którą nagrodzono za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Ponadto Evaristo otrzymała British Book Awards w kategoriach: Author of the Year i Fiction Book of the Year, Indie Book Award for Fiction i wiele innych prestiżowych nagród. Barack Obama umieścił jej powieść wśród 19 ulubionych książek 2019 roku.

Evaristo została pierwszą czarnoskórą brytyjską pisarką, która zajęła pierwsze miejsce na listach bestsellerów, które zajmowała przez ponad pięć tygodni. Jej książki ukazały już w większości krajów świata, łącznie tłumaczono je na 50 języków. Evaristo pisze nie tylko powieści, ale również opowiadania, eseje, poezję, scenariusze i słuchowiska do radia. Dwie z jej książek – „The Emperor’s Babe” z 2001 roku i „Hello Mum” z 2010 roku – zostały zaadaptowane na potrzeby audycji radiu BBC 4.

Życiorys Bernardine Evaristo

Pisarka pochodzi z wielodzietnej rodziny, była czwartym z ośmiorga dzieci Brytyjki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w Londynie i choć pierwotnie kształciła się jako aktorka, ostatecznie zdecydowała się na karierę pisarki. Evaristo wspiera kolorowych artystów i czynnie walczy z dyskryminacją. Jest założycielką Międzynarodowej Afrykańskiej Nagrody Poetyckiej im. Brunela. Evaristo jest również założycielką i członkinią wielu programów, teatrów, agencji i organizacji zajmujących się wspieraniem czarnoskórych. Evaristo współpracuje z prestiżowym wydawnictwem Penguin Random House przy przygotowywaniu serii książek „Black Britain: Writing Back”, której celem jest przypomnienie dzieł czarnoskórych pisarzy, które zostały zapomniane bądź niedostatecznie wypromowane w przeszłości.

Oprócz pisania i działalności społecznej Evaristo zajmuje się wykładaniem kreatywnego pisania na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Pisarka jest jednym z 30 czarnoskórych profesorów w Wielkiej Brytanii, na niemal 20 000 profesorów aktywnych zawodowo. Bernardine Evaristo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Trzykrotnie była wyróżniana przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego.

Bernardine Evaristo debiutowała powieściowo w 1994 roku książką „Island of Abraham”. Trzy lata później ukazała się jej powieść „Lara”. Evaristo opisuje w niej korzenie mieszanej rodziny angielsko-nigeryjsko-brazylijsko-irlandzkiej na przestrzeni 150 lat. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech kontynentach na przestrzeni aż siedmiu pokoleń. Napisana z ogromnym rozmachem „Lara” zebrała bardzo pozytywne opinie krytyków i otworzyła autorce drzwi do wielkiej kariery literackiej. W 2001 roku swoją premierę miała kolejna głośna książka Evaristo – „The Emperor's Babe”. To pisana wierszem opowieść, która rozgrywa się 1800 lat temu w Londynie pod panowaniem Rzymian w II w. n.e.. Główną bohaterką jest czarnoskóra nubijska nastolatka, która ma romans z rzymskim cesarzem Septymiuszem Sewerem. Evaristo opisuje dorastanie dziewczyny na tle burzliwej historii Imperium Rzymskiego. Książka została zaadaptowana na potrzeby słuchowiska zrealizowanego przez radio BBC 4. W 2010 roku czasopismo „The Times” uznało „The Emperor’s Babe” za jedną ze stu najważniejszych książek dekady. W 2005 roku ukazała się czwarta powieść Evaristo pt. „Soul Tourists”, dzieło eksperymentalne, w którym autorka wykorzystała elementy prozy, poezji, scenariusza i literatury faktu. Evaristo przedstawia historyczne postacie i snuje opowieść o niekoniecznie dobrze dobranej parze ciemnoskórych Brytyjczyków podróżujących z Europy na Bliski Wschód. Cztery lata później ukazała się książka „Blonde Roots”. W tym samym roku wznowienia, w poszerzonej wersji, doczekała się „Lara”. W 2010 roku ukazało się kolejne dzieło Evaristo pt. „Hello Mum”, w której pisarka znów postanowiła eksperymentować. To stworzona w epistolarnej formie opowieść o kulturze gangów, napisana z perspektywy 14-letniego Jerome’a, który za pomocą listów komunikuje się ze swoją matką. Podobnie jak w przypadku „Lary” powieść „Hello Mum” została zaadaptowana na słuchowisko radiowe w stacji BBC 4. W 2014 roku swoją premierę miała kolejna książka Evaristo pt. „Mr Loverman”. Najgłośniejsza powieść brytyjsko-nigeryjskiej pisarki ukazała się w 2019 roku. Mowa rzecz jasna o powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”. Po raz kolejny autorka podjęła się szerokiego przedstawienia historii – „Dziewczyna, kobieta, inna” to zbiór kilkunastu opowieści, w większości o czarnoskórych Brytyjkach. Kobiety opowiadają o swoich rodzinach, przyjaciołach i kochankach. Za tę powieść Evaristo, razem z Margaret Atwood („Testamenty”), została w 2019 roku uhonorowana Nagrodą Bookera.

Evaristo zajmuje się nie tylko pisaniem eksperymentalnych powieści, ale również esejów, opowiadań i poezji. Pisarka ma na swoim koncie także kilka scenariuszy i dramatów teatralnych – „Moving Through”, „Tiger Teeth Clenched Not to Bite”, „Silhouette”, „Pyeyucca”, „Medea – Mapping the Edge”, „Madame Bitterfly and the Stockwell Diva” i „First. Do No Harm”.

Książki Bernardine Evaristo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Dziewczyna, kobieta, inna” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).