Evaristo Bernardine Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Evaristo Bernardine Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Bernardine Evaristo urodziła się w 1959 roku. To brytyjska badaczka, wykładowczyni akademicka, pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymała w 2020 roku razem z Margaret Atwood, którą nagrodzono za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Ponadto Evaristo otrzymała British Book Awards w kategoriach: Author of the Year i Fiction Book of the Year, Indie Book Award for Fiction i wiele innych prestiżowych nagród. Barack Obama umieścił jej powieść wśród 19 ulubionych książek 2019 roku.

Evaristo została pierwszą czarnoskórą brytyjską pisarką, która zajęła pierwsze miejsce na listach bestsellerów, które zajmowała przez ponad pięć tygodni. Jej książki ukazały już w większości krajów świata, łącznie tłumaczono je na 50 języków. Evaristo pisze nie tylko powieści, ale również opowiadania, eseje, poezję, scenariusze i słuchowiska do radia. Dwie z jej książek – „The Emperor’s Babe” z 2001 roku i „Hello Mum” z 2010 roku – zostały zaadaptowane na potrzeby audycji radiu BBC 4.

Życiorys Bernardine Evaristo

Pisarka pochodzi z wielodzietnej rodziny, była czwartym z ośmiorga dzieci Brytyjki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w Londynie i choć pierwotnie kształciła się jako aktorka, ostatecznie zdecydowała się na karierę pisarki. Evaristo wspiera kolorowych artystów i czynnie walczy z dyskryminacją. Jest założycielką Międzynarodowej Afrykańskiej Nagrody Poetyckiej im. Brunela. Evaristo jest również założycielką i członkinią wielu programów, teatrów, agencji i organizacji zajmujących się wspieraniem czarnoskórych. Evaristo współpracuje z prestiżowym wydawnictwem Penguin Random House przy przygotowywaniu serii książek „Black Britain: Writing Back”, której celem jest przypomnienie dzieł czarnoskórych pisarzy, które zostały zapomniane bądź niedostatecznie wypromowane w przeszłości.

Oprócz pisania i działalności społecznej Evaristo zajmuje się wykładaniem kreatywnego pisania na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Pisarka jest jednym z 30 czarnoskórych profesorów w Wielkiej Brytanii, na niemal 20 000 profesorów aktywnych zawodowo. Bernardine Evaristo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Trzykrotnie była wyróżniana przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego.

Bernardine Evaristo debiutowała powieściowo w 1994 roku książką „Island of Abraham”. Trzy lata później ukazała się jej powieść „Lara”. Evaristo opisuje w niej korzenie mieszanej rodziny angielsko-nigeryjsko-brazylijsko-irlandzkiej na przestrzeni 150 lat. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech kontynentach na przestrzeni aż siedmiu pokoleń. Napisana z ogromnym rozmachem „Lara” zebrała bardzo pozytywne opinie krytyków i otworzyła autorce drzwi do wielkiej kariery literackiej. W 2001 roku swoją premierę miała kolejna głośna książka Evaristo – „The Emperor's Babe”. To pisana wierszem opowieść, która rozgrywa się 1800 lat temu w Londynie pod panowaniem Rzymian w II w. n.e.. Główną bohaterką jest czarnoskóra nubijska nastolatka, która ma romans z rzymskim cesarzem Septymiuszem Sewerem. Evaristo opisuje dorastanie dziewczyny na tle burzliwej historii Imperium Rzymskiego. Książka została zaadaptowana na potrzeby słuchowiska zrealizowanego przez radio BBC 4. W 2010 roku czasopismo „The Times” uznało „The Emperor’s Babe” za jedną ze stu najważniejszych książek dekady. W 2005 roku ukazała się czwarta powieść Evaristo pt. „Soul Tourists”, dzieło eksperymentalne, w którym autorka wykorzystała elementy prozy, poezji, scenariusza i literatury faktu. Evaristo przedstawia historyczne postacie i snuje opowieść o niekoniecznie dobrze dobranej parze ciemnoskórych Brytyjczyków podróżujących z Europy na Bliski Wschód. Cztery lata później ukazała się książka „Blonde Roots”. W tym samym roku wznowienia, w poszerzonej wersji, doczekała się „Lara”. W 2010 roku ukazało się kolejne dzieło Evaristo pt. „Hello Mum”, w której pisarka znów postanowiła eksperymentować. To stworzona w epistolarnej formie opowieść o kulturze gangów, napisana z perspektywy 14-letniego Jerome’a, który za pomocą listów komunikuje się ze swoją matką. Podobnie jak w przypadku „Lary” powieść „Hello Mum” została zaadaptowana na słuchowisko radiowe w stacji BBC 4. W 2014 roku swoją premierę miała kolejna książka Evaristo pt. „Mr Loverman”. Najgłośniejsza powieść brytyjsko-nigeryjskiej pisarki ukazała się w 2019 roku. Mowa rzecz jasna o powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”. Po raz kolejny autorka podjęła się szerokiego przedstawienia historii – „Dziewczyna, kobieta, inna” to zbiór kilkunastu opowieści, w większości o czarnoskórych Brytyjkach. Kobiety opowiadają o swoich rodzinach, przyjaciołach i kochankach. Za tę powieść Evaristo, razem z Margaret Atwood („Testamenty”), została w 2019 roku uhonorowana Nagrodą Bookera.

Evaristo zajmuje się nie tylko pisaniem eksperymentalnych powieści, ale również esejów, opowiadań i poezji. Pisarka ma na swoim koncie także kilka scenariuszy i dramatów teatralnych – „Moving Through”, „Tiger Teeth Clenched Not to Bite”, „Silhouette”, „Pyeyucca”, „Medea – Mapping the Edge”, „Madame Bitterfly and the Stockwell Diva” i „First. Do No Harm”.

Książki Bernardine Evaristo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Dziewczyna, kobieta, inna” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!