Ewa Lipska Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ewa Lipska Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku w Krakowie. To polska poetka, powieściopisarka i felietonistka. Jej twórczość była wykorzystywana w tekstach piosenek m.in. przez Grzegorza Turnaua, Marka Grechutę, Skaldów, Annę Szałapak i Wawele. W latach 1970–1980 pracowała w Wydawnictwie Literackim na stanowisku redaktora działu poezji. Na swoim koncie ma wiele nagród literackich oraz nominacji. W latach 1995-97 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Wiedniu, tam wstąpiła również do austriackiego PEN Clubu. Ewa Lipska była jedną z założycielek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, należała również do Polskiej Akademii Umiejętności.

Debiut literacki Ewy Lipskiej

Ewa Lipska debiutowała w 1967 roku tomem „Wiersze”. Jej publikacje, obok poezji Rafała Wojaczka, zapowiadały nadejście Nowej Fali. Lipska nie należała do żadnej grupy poetyckiej, choć wokół niej istniało kilka istotnych środowisk poetyckich. Od tamtej pory z precyzyjną regularnością wydała 36 tomów poezji. W tym czasie była nominowana do wielu prestiżowych nagród literackich oraz otrzymała kilka ważnych wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najważniejsze dzieła

Do najważniejszych dzieł Ewy Lipskiej można zaliczyć zbiory "Wiersze" (1967), "Czwarty zbiór wierszy" (1974), "Piąty zbiór wierszy" (1978), "Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane" (1979), "Przechowalnia ciemności" (1985), "Strefa ograniczonego postoju" (1990), "Stypendyści czasu" (1994), "1999" (1999), "Sklepy zoologiczne" (2001), "Gdzie indziej" (2005).

Wśród najnowszych dzieł warto wyróżnić „Pamięć operacyjną” (2017) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2019).

„Boli tylko, gdy się śmieję...” – korespondencja ze Stanisławem Lemem

Sejm uchwalił ustawę, wedle której patronem 2021 roku został Stanisław Lem. Rok upamiętniający Lema pokrywa się z setną rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza. Oprócz pisania powieści, artykułów i felietonów, Lem dużo czasu poświęcał na korespondencję. Pisał z wieloma artystami, naukowcami i pisarzami z całego świata. Wśród najbardziej znanych, obok Sławomira Mrożka, znajdowała się krakowska poetka Ewa Lipska. W 2018 roku ukazała się książka „Boli tylko, gdy się śmieję…”, w której zebrana została korespondencja listowna wymieniana między Lemem a Lipską. Wydanie książki było ogromnym wydarzeniem, zwłaszcza w Krakowie, mieście, z którym dwójka wybitnych pisarzy była związana przez większość życia. Podobnie, jak w przypadku korespondencji Lema z Mrożkiem, listy wyróżniają się dużą dawką poczucia humoru, sarkazmu i wyszukanej ironii.

Nagrody

W trakcie swojej kariery artystycznej Ewa Lipska była wielokrotnie nominowana i wyróżniana prestiżowymi nagrodami literackimi. W jej dorobku znajdują się m.in. Nagroda im. Andrzeja Bursy (1967), Nagroda im. Kościelskich (1973), Nagroda PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1979), Nagroda PEN-Clubu za całokształt twórczości literackiej (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Wawrzyn Literacki (2002), Nagroda miesięcznika "Odra" (2004).

W 2014 roku Ewa Lipska otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za tomik „Pogłos”. Była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2004 roku za tomik „Ja”, w 2006 za „Gdzie indziej”, w 2007 za „Drzazgę”, w 2008 za „Pomarańczę Newtona”, następnie w 2011 za „Pogłos”, pięć lat później za „Czytnik linii papilarnych”. Najświeższe nominacje do Nike przyniosły jej tomy „Pamięć operacyjna” (2018) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2020). Za ostatnią z wymienionych książek otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

Ewa Lipska jest jedną z najchętniej tłumaczonych i wydawanych za granicą polskich poetek współczesnych. Jej poezja doczekała się tłumaczeń na blisko 40 języków. Obcojęzyczne wydania ukazały się m.in. w Holandii, Czechach, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Katalonii, Szwecji, Francji, Izraelu, Serbii, Albanii, Bułgarii oraz na Słowacji i Węgrzech. Poetka była wielokrotnie wyróżniana także za granicą. W 2014 otrzymała włoską International Ipazia Award oraz Nagrodę "Evropski Atlas Lirike" w Bośni i Hercegowinie.

Książki papierowe i ebooki Ewy Lipskiej

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilka książek Ewy Lipskiej w formie ebooka i papierowej – „Pamięć operacyjna”, „Droga pani Schubert”, „Miłość w trybie awaryjnym” oraz „Nowy wybór wierszy”, „Boli tylko, gdy się śmieję...”. Ponadto tylko w formie papierowej znajdziecie książki „Kocia trzynastka” oraz „Pęknięte oko czasu”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.