Ewa Winnicka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ewa Winnicka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Ewa Winnicka jest polską dziennikarką, reporterką, przez wiele lat związaną z tygodnikiem „Polityka”. Winnicka jest autorką wielu głośnych reportaży.

Winnicka studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę. Już w trakcie studiów dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”. Przez piętnaście lat związana była z tygodnikiem „Polityka”, na łamach którego pisała na tematy związane ze społeczeństwem i polityką wobec rodzin dysfunkcyjnych. Duża część jej tekstów dotyczyła również kwestii ochrony i edukacji dzieci. Winnicka pisała również o głośnych sprawach międzynarodowych, m.in. ataku na World Trade Center, Intifadzie palestyńskiej oraz kryzysie, który wybuchł w londyńskim City. Za swoją pracę dziennikarską Winnicka była wielokrotnie nagradzana i nominowana do najważniejszych nagród literackich. Trzykrotnie otrzymywała nagrodę Grand Press – w 2005, 2008 i w 2018 roku. Za książkę „Angole” nominowana była do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Ponadto za reportaż „Był sobie chłopczyk” nominowana była do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Prywatnie Ewa Winnicka jest żoną Cezarego Łazarewicza, laureata Nagrody Literackiej Nike za książkę „Żeby śladów nie było”.

Londyńczycy - pierwsza książka Ewy Winnickiej

W 2011 roku ukazała się pierwsza książka Ewy Winnickiej pt. „Londyńczycy. To reportaż o Polakach, którzy w latach 1939-1947 wyjechali bądź uciekli przed wojną do Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że wtedy kraj opuściło blisko 200 tysięcy Polaków, którzy w wyniku przemian politycznych i społecznych, zdecydowali się na rozpoczęcie nowego życia na wyspach. Winnicka przedstawia życiorysy imigrantów oraz ich dzieci, które już urodziły się w Londynie. Reportażystka opisuje ich życie codzienne, tradycje, rytuały i cechy – te, które nabyli w trakcie mieszkania w Wielkiej Brytanii i te, z których musieli zrezygnować. Książka została wzbogacona fotografiami wybitnego artysty Chrisa Niedenthala.

Pozostałe dzieła autorki

W 2013 roku nakładem wydawnictwa PWN ukazała się książka „Nowy Jork zbuntowany” (w reedycji, wydanej przez Wydawnictwo Znak, książka nosi tytuł „Zbuntowany Nowy Jork”). To opowieść o mieście, które przed katastrofą i pijaństwem miała uchronić prohibicja. Nowy Jork pokazał jednak, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz. Już dzień po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów, jak grzyby po deszczu pojawiły się tajne bary, w których alkohol lał się hektolitrami. Był to idealny czas dla gangsterów i mafii. Nawet burmistrz miasta więcej czasu spędzał w ekskluzywnych kasynach niż w swoim biurze. „Zbuntowany Nowy Jork” to reportaż o mieście, w którym rodziły się ważne nurty w sztuce, a na salonach brylowali politycy w towarzystwie pięknych kobiet, znanych artystów i gangsterów.

Kolejną książką Ewy Winnickiej był reportaż „Angole”. To kolejny reportaż Winnickiej o polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. W „Londyńczykach” Winnicka pisała o Polakach, którzy wyemigrowali w czasie i zaraz po II wojnie światowej. Tym razem reportażystka skupiła się na grodnie blisko siedmiuset tysiącach Polaków, którzy wyjechali na Wyspy w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Choć liczby mogą zawodzić, bo niektóre szacunki mówią nawet o dwóch milionach emigrantów. Winnicka oddaje głos przybyszom, którzy reprezentują różne grupy społeczne. Autorka zadaje studentom, robotnikom, bezdomnym, inteligentom i drobnym przedsiębiorcom pytanie, jak postrzegają kraj, do którego zdecydowali się wyjechać. Z kilkunastu opowieści tworzy się obraz, z jednej strony pełen smutku, zmarnowanych szans i porażek, z drugiej zaś wizja życia, jakiego w Polsce nigdy by nie doświadczyli.

Kolejną książką winnickiej jest „Obywatel Stuhr” – opowieść o niezwykłej rodzinie aktorskiej, którą autorka napisała razem z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem.

W 2017 roku ukazała się jej kolejna książka pt. „Był sobie chłopczyk. Tym razem Ewa Winnicka rusza tropem głośnej sprawy pogrzebu bezimiennego chłopca. Po dwóch latach od pogrzebu Polskę obeszła informacja, że był to Szymon z Będzina, a jego śmierć rodzice skrupulatnie ukrywali. Reporterka odtwarza zdarzenia towarzyszące sprawie, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak do tego mogło dojść?

W tym samym roku miała swoją premier książka „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”. Winnicka snuje opowieść o najbogatszej Polce w historii. Główna bohaterka wyjeżdża z kraju w 1967 roku. Kilka lat później wraca do Polski jako multimilionerka – żona potentata branży kosmetycznej. Winnicka w swojej książce zebrała informacje o tym, kim była Barbara Piasecka-Johnson. A była to postać wyjątkowa.

W 2018 roku ukazała się książka „1968. Czasy nadchodzą nowe” napisana przez Winnicką i jej męża Cezarego Łazarewicza.

Dwie książki – „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey” i „Władcy strachu. Przemoc w polskich sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” – Winnicka napisała wspólnie z Dionisiosem Sturisem. Pierwsza z nich to reportaż, który ukazał się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. „Głosy” to opowieść o zbrodni, która wstrząsnęła całą Wielką Brytanią. Pewnego niedzielnego popołudnia, na niewielkiej brytyjskiej wyspie Jersey, Damian Rzeszowski zabił sześć osób, w tym dwójkę swoich dzieci i jedno z przyjaciół. Reportażyści starają się znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące motywów działania polskiego emigranta.

„Władcy strachu. Przemoc w polskich sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” to kolejna książka, w której oczy reportażystów zwrócone są ku wyspie Jersey. Tym razem jest to opowieść o sierocińcu, który przez wiele lat był terenem łowów dla pedofilów. W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne znaleziono fragment dziecięcej czaszki. To był punkt zapalny do rozpoczęcia śledztwa. Dochodzenia śledczych ujawniły siatkę powiązań i przestępstw, które na przestrzeni wielu lat rozgrywały się w domu dziecka.

W czerwcu 2021 roku, w kultowej serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne, ukazała się najnowsza książka Ewy Winnickiej. „Greenpoint. Kroniki małej Polski” to opowieść o nowojorskiej dzielnicy, do której od przeszło 150 lat przybywają Polacy. W zakątku Brooklynu Polacy budują swoje kościoły, mają swoje sklepy, puby. Niektórzy z nich dorobili się milionów, inni upadli na dno.

Książki Ewy Winnickiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ewy Winnickiej we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.