Fannie Flagg Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Fannie Flagg Audiobooki

Fannie Flagg, a właściwie Patricia Neal, to amerykańska aktorka i pisarka, a także scenarzystka i producentka. Już w wieku dziewiętnastu lat zaczęła pisać i produkować programy telewizyjne. Na początku swojej drogi aktorskiej Fannie Flagg nie mogła używać swojego prawdziwego imienia i nazwiska, ponieważ istniała już znana aktorka Patricia Neal, zarejestrowana w dodatku w Actors’ Equity. Zmuszona do bardzo szybkiej decyzji Neal wybrała imię „Fannie” (zgodnie z sugestią dziadka, który wspomniał, że było używane przez wielu komików w wodewilu) oraz „Flagg” za namową znajomego.

Początki kariery Fannie Flagg

Urodzona jako Patricia Neal 21 września 1944 roku w Birmingham w stanie Alabama Fannie Flagg była jednym dzieckiem Marion Leona (z domu LeGore) oraz Williama Huberta Neala Jr. Zachęcona przez ojca Flagg już w dzieciństwie żywo zajmowała się pisaniem oraz występami. Pierwszą sztukę sceniczną stworzyła w wieku lat dziesięciu. Jednakże w związku z dysleksją, z którą borykała się całe życie, na początku nie planowała kariery literackiej. Jako nastolatka wzięła udział w konkursie Miss Alabama, gdzie udało się jej zdobyć roczne stypendium w lokalnej szkole aktorskiej. Już niedługo potem Fannie Flagg zaczęła współprowadzić lokalną produkcję „Morning Show” nadawaną w WBRC-TV w Birmingham. Gdy jednak odmówiono jej podwyżki, zrezygnowała z tej pracy i przeniosła się do Nowego Jorku.

Kariera aktorska i telewizyjna

W latach 70. Fannie Flagg ciągle pojawiała się w różnych teleturniejach telewizyjnych. Udało się jej także wystąpić na Broadway’u w produkcji „The Best Little Whorehouse in Texas” („Najlepszy Mały Burdel w Teksasie), gdzie zastępowała Carlin Glynn. Pojawiła się także w filmach: „Some of My Best Friends Are …” („Niektórzy z moich najlepszych przyjaciół to …”), „Five Easy Pieces” („Pięć łatwych kawałków”), „Stay Hungry” („Pozostań głodny”), „Grease” czy „Crazy in Alabama” („Szalony w Alabamie”), a także w niewielkich epizodach w różnych programach telewizyjnych.

W 1975 po raz pierwszy pojawiła się jako Amazon Doctor w pilotażowym odcinku „The New Adventures of Wonder Woman”. Fannie Flagg była również znana z regularnego pojawiania się w „The New Dick Van Dyke Show”, gdzie przez dwa sezony grała Mike Preston, siostrę postaci Dicka Prestona granego przez Van Dyke'a. Flagg pojawiła się też w roli Cassie Bowman we wszystkich 30 odcinkach sitcomowej wersji „Harper Valley PTA” (1980-81). W latach 60. i 70. Fannie Flagg nagrała dwa albumy komediowe z różnymi skeczami, które zawierały wiele parodii Lady Bird Johnson i Marthy Mitchell. Oprócz wielu występów w teleturniejach Flagg przez lata gościła w kilku talk show, w tym w „The Joey Bishop Show”, „The Dick Cavett Show”, „The Merv Griffin Show”, „The Johnny Cash Show”, „Dinah!” czy „The Rosie O’Donnell Show”.

Kariera literacka Fannie Flagg

W latach 60. Fannie Flagg zaczęła pisać skecze dla nowojorskiego klubu nocnego „Upstairs at the Downstairs”. Kiedy jeden z wykonawców zachorował, Flagg zastąpiła go i swoim występem zwróciła uwagę twórcy „Candid Camera” (amerykańskiego programu telewizyjnego z ukrytą kamerą), Allena Funta, który akurat był tego wieczoru na widowni. Niedługo potem Fannie Flagga została zaproszona do współtworzenia show w roli pisarki, a później sama pojawiła się przed kamerą.

W 1978 roku Fannie Flagg zdobyła pierwsze miejsce za swoje opowiadanie podczas Konferencji Pisarzy w Santa Barbara. Praca stała się podstawą późniejszej powieści „Coming Attractions”, która została opublikowana w 1981 roku po śmierci jej ojca i matki. Książka została wznowiona w 1992 roku pod tytułem, który pierwotnie chciała nadać jej Fannie Flagg: „Daisy Fay and the Miracle Man”. Autobiograficzna powieść o dojrzewaniu została napisana jako pamiętnik, który rozpoczyna się w 1952 roku od 11-letniej bohaterki, Daisy Fay Harper. Daisy wykorzystuje wpisy w pamiętniku, aby opowiedzieć historię swojego ojca alkoholika, który szybko się wzbogacił, oraz swojej dobrze ułożonej matki. Książka pozostawała na liście bestsellerów The New York Times przez 10 tygodni.

„Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg

Najbardziej znaną nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie powieścią Fannie Flagg pozostają „Smażone zielone pomidory”. W USA zostały one opublikowane w 1987 roku i przez 36 tygodni pozostawały na liście bestsellerów New York Timesa. Powieść ta opowiada historię zaklinaczki pszczół Idgie, delikatnej Ruth, a także kawiarni Whistle Stop, gdzie podawano niegdyś najlepsze smażone pomidory. To pełna miłości, dramatów, ale i cudów opowieść o mieszkańcach małego, kolejowego miasteczka, którzy trzymają się razem pomimo wszystkich różnic, biedy czy przeciwności losu. „Smażone zielone pomidory” zaprawione są także pewną dramatyczną tajemnicą. Oto pulchna gospodyni domowa, Evelyn Couch, przeżywa kryzys małżeński. Do tego nie wierzy w siebie i nie radzi sobie z tym wszystkim, co na nią spadło przy okazji menopauzy. Historię Whistle Stop i wszystkich, którzy pojawili się w jej progach opowiada Evelyn wesoła staruszka o złotym sercu, Ninna Threadreadgoode. Między kobietami rodzi się zrozumienie i więź, która pomaga Evelyn podjąć kluczowe życiowe decyzje. „Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg zostały zekranizowane w 1991 roku, a pisarka była współautorką scenariusza. W filmie tym wystąpiły Jessica Tandy, Kathy Bates, Mary Stuart Masterson, Mary-Louise Parker i Cicely Tyson. Ekranizacja ta przyniosła dwie nominacje do Oscarów, w tym dla Fannie Flagg za najlepszy scenariusza adaptowany. Literacki oryginał znajdziecie na Woblink jako ebooka oraz książkę papierową.

Inne książki Fannie Flagg w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie także inne powieści autorstwa Fannie Flagg, takie jak „Całe miasto o tym mówi”, kontynuację „Smażonych zielonych pomidorów”, czyli „Powrót do Whistle Stop” czy „Nie mogę się doczekać… kiedy wreszcie pójdę do nieba”. Fannie Flagg zakończyła swoją karierę literacką po opublikowaniu „Całe miasto o tym mówi”. W Polsce jej książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego i wraz z innymi podnoszącymi na duchu powieściami czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.