Francis Scott Fitzgerald Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Francis Scott Fitzgerald Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Francis Scott Fitzgerald był amerykańskim pisarzem, nowelistą, eseistą oraz scenarzystą filmowym. Najbardziej znany pozostaje jako autor powieści przedstawiających pełne ekscesów ekstrawaganckie życie w Stanach Zjednoczonych epoki jazzu. W trakcie swojego życia opublikował cztery powieści, cztery zbiory opowiadań oraz sto sześćdziesiąt cztery opowiadania, w tym najbardziej znanego do dziś „Wielkiego Gatsby’ego”. Fitzgerald, chociaż jeszcze za życia osiągnął niemały sukces, zdobył jednak uznanie krytyków dopiero po śmierci. Dziś uważany jest za jednego z największych amerykańskich pisarzy XX wieku.

Francis Scott Fitzgerald – życiorys

Francis Scott Fitzgerald urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul, stolicy stanu Minnesota. Swoje imiona otrzymał po sławnym dalekim kuzynie Francisie Scottcie Key’u, który jest autorem hymnu państwowego USA. Fitzgerald dorastał głównie w stanie Nowy Jork, a w 1913 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton, które przerwał cztery lata później, by wstąpić do wojska w czasie I wojny światowej, po nieudanym związku z Ginevrą King. W Alabamie, gdzie stacjonował, poznał Zeldę Sayrę, debiutantkę należącą do ekskluzywnego country clubu Montgomery. Zelda początkowo odrzucała propozycje matrymonialne Francisa, przede wszystkim z powodu braku perspektyw finansowych. Zgodziła się wyjść za niego za mąż po osiągnięciu komercyjnego sukcesu powieści Fitzgeralda „Po tej stronie raju” („This Side of Paradise”) w 1920 roku. Zelda stała się inspiracją dla wielu żeńskich bohaterek kolejnych utworów Francisa Scotta Fitzgeralda. Para doczekała się córki Scottie i wiodła bujne życie towarzyskie na salonach amerykańskich oraz francuskich, stając się bohaterami licznych anegdot oraz skandali. Utrzymanie cierpiącej na schizofrenię Zeldy pochłaniało dużą część majątku Fitzgeraldów, a kolejna przeznaczana była na wychowanie i edukację Scottie, której los był wręcz obsesją jej ojca.

Sam Francis Scott Fitzgerald zmarł przedwcześnie w wieku 44 lat, 21 grudnia 1940 roku w Los Angeles, w wyniku choroby alkoholowej, a bezpośrednio po drugim ataku serca. Od 1975 roku wraz z żoną pochowany jest na cmentarzu przy parafii św. Marii w Rockville w stanie Maryland.

Twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda – książka „Wielki Gatsby”

Francis Scott Fitzgerald jest jednym z czołowych przedstawicieli tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich (termin ten użyty został po raz pierwszy przez Ernesta Hemingwaya w jego powieści „Słońce też wschodzi”, który z kolei przypisywał go Gertrudzie Stein). Były to osoby, które dorastały w okresie w trakcie lub tuż po I wojnie światowej. Należeli do niego między innymi T. S. Eliot, James Joyce, John Steinbeck, William Faulkner, Isadora Duncan, Franz Kafka czy Henry Miller. Fitzgerald w swojej twórczości często ukazywał własne rozczarowania i anarchistyczny bunt młodego pokolenia wobec rzeczywistości, jaka była amerykańską codziennością po zakończeniu I wojny światowej. Twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda przyniosła mu tytuł „kronikarza epoki jazzu”.

Powieści Francisa Scotta Fitzgeralda

Francis Scott Fitzgerald napisał pięć powieści: „Po tej stronie raju” (1920), „Piękni i przeklęci” (1922), „Wielki Gatsby” (1925), „Czuła jest noc” (1934) oraz „Ostatni z wielkich” (wydana pośmiertnie, ukończona i opublikowana przez przyjaciela Fitzgeralda Edmunda Wilsona, 1941). W Polsce ukazały się także niektóre z jego opowiadań jako ich zbiory: „Historia jednego wyjazdu” (1962), „Odwiedziny w Babilonie” (1963) czy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania” (2008). Powieści przyniosły Fitzgeraldowi pewne uznanie i pozycję w ówczesnej amerykańskiej elicie kulturalnej. „Wielki Gatsby”, choć zebrał dobre recenzje, okazał się komercyjną porażką, obecnie jednak jest przez niektórych określany jako jedna z największych amerykańskich powieści. Jej fabuła toczy się na początku lat 20. XX wieku w Nowym Jorku oraz jego okolicach. W czasie prosperity gospodarczej, prohibicji, rozwoju przestępczości zorganizowanej i, wedle niektórych, upadku moralnego Nick Carraway wraca po okresie walki na froncie I wojny światowej do domu z zamiarem rozpoczęcia kariery zawodowej. Powieść zaczyna się, gdy Nick wynajmuje mieszkanie w fikcyjnym miasteczku West Egg na Long Island, obok którego mieszka w swojej posiadłości Gatsby, a w pobliskiej miejscowości Tom i Daisy Buchananowie. Daisy jest kuzynką Nicka, Tom był w tej samej społeczności na Uniwersytecie Yale, co główny bohater. Buchachanowie zapraszają Nicka na obiad do swojej rezydencji, a kilka miesięcy później pojawia się on jako gość jednego z wyszukanych przyjęć dość tajemniczego Gatsby’ego. Ten prosi później Nicka o pomoc w zaaranżowaniu jego spotkania z Daisy. Na jaw wychodzi, że kilka lat wcześniej byli parą, jednak Daisy, nie chcąc czekać, aż Gatsby wróci z frontu, wyszła za mąż za Toma. Szereg wydarzeń związanych z pozornie wygasłymi już uczuciami oraz romansami prowadzi do tragicznych konsekwencji. „Wielki Gatsby” doczekał się jak dotychczas pięciu ekranizacji, w tym jednego serialu oraz filmu z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej. To dzieło Francisa Scotta Fitzgeralda znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, także w wersjach angielskich.

Książki Francisa Scotta Fitzgeralda w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele z wydanych w Polsce tytułów autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda. Wśród nich, obok „Wielkiego Gatsby’ego”, takie dzieła jak „Piękni i przeklęci”, „Ostatni z wielkich” czy „Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania”. Czekają one tu na Was jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.