Francis Scott Fitzgerald Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Francis Scott Fitzgerald Religia - książki, ebooki i audiobooki

Francis Scott Fitzgerald był amerykańskim pisarzem, nowelistą, eseistą oraz scenarzystą filmowym. Najbardziej znany pozostaje jako autor powieści przedstawiających pełne ekscesów ekstrawaganckie życie w Stanach Zjednoczonych epoki jazzu. W trakcie swojego życia opublikował cztery powieści, cztery zbiory opowiadań oraz sto sześćdziesiąt cztery opowiadania, w tym najbardziej znanego do dziś „Wielkiego Gatsby’ego”. Fitzgerald, chociaż jeszcze za życia osiągnął niemały sukces, zdobył jednak uznanie krytyków dopiero po śmierci. Dziś uważany jest za jednego z największych amerykańskich pisarzy XX wieku.

Francis Scott Fitzgerald – życiorys

Francis Scott Fitzgerald urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul, stolicy stanu Minnesota. Swoje imiona otrzymał po sławnym dalekim kuzynie Francisie Scottcie Key’u, który jest autorem hymnu państwowego USA. Fitzgerald dorastał głównie w stanie Nowy Jork, a w 1913 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton, które przerwał cztery lata później, by wstąpić do wojska w czasie I wojny światowej, po nieudanym związku z Ginevrą King. W Alabamie, gdzie stacjonował, poznał Zeldę Sayrę, debiutantkę należącą do ekskluzywnego country clubu Montgomery. Zelda początkowo odrzucała propozycje matrymonialne Francisa, przede wszystkim z powodu braku perspektyw finansowych. Zgodziła się wyjść za niego za mąż po osiągnięciu komercyjnego sukcesu powieści Fitzgeralda „Po tej stronie raju” („This Side of Paradise”) w 1920 roku. Zelda stała się inspiracją dla wielu żeńskich bohaterek kolejnych utworów Francisa Scotta Fitzgeralda. Para doczekała się córki Scottie i wiodła bujne życie towarzyskie na salonach amerykańskich oraz francuskich, stając się bohaterami licznych anegdot oraz skandali. Utrzymanie cierpiącej na schizofrenię Zeldy pochłaniało dużą część majątku Fitzgeraldów, a kolejna przeznaczana była na wychowanie i edukację Scottie, której los był wręcz obsesją jej ojca.

Sam Francis Scott Fitzgerald zmarł przedwcześnie w wieku 44 lat, 21 grudnia 1940 roku w Los Angeles, w wyniku choroby alkoholowej, a bezpośrednio po drugim ataku serca. Od 1975 roku wraz z żoną pochowany jest na cmentarzu przy parafii św. Marii w Rockville w stanie Maryland.

Twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda – książka „Wielki Gatsby”

Francis Scott Fitzgerald jest jednym z czołowych przedstawicieli tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich (termin ten użyty został po raz pierwszy przez Ernesta Hemingwaya w jego powieści „Słońce też wschodzi”, który z kolei przypisywał go Gertrudzie Stein). Były to osoby, które dorastały w okresie w trakcie lub tuż po I wojnie światowej. Należeli do niego między innymi T. S. Eliot, James Joyce, John Steinbeck, William Faulkner, Isadora Duncan, Franz Kafka czy Henry Miller. Fitzgerald w swojej twórczości często ukazywał własne rozczarowania i anarchistyczny bunt młodego pokolenia wobec rzeczywistości, jaka była amerykańską codziennością po zakończeniu I wojny światowej. Twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda przyniosła mu tytuł „kronikarza epoki jazzu”.

Powieści Francisa Scotta Fitzgeralda

Francis Scott Fitzgerald napisał pięć powieści: „Po tej stronie raju” (1920), „Piękni i przeklęci” (1922), „Wielki Gatsby” (1925), „Czuła jest noc” (1934) oraz „Ostatni z wielkich” (wydana pośmiertnie, ukończona i opublikowana przez przyjaciela Fitzgeralda Edmunda Wilsona, 1941). W Polsce ukazały się także niektóre z jego opowiadań jako ich zbiory: „Historia jednego wyjazdu” (1962), „Odwiedziny w Babilonie” (1963) czy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania” (2008). Powieści przyniosły Fitzgeraldowi pewne uznanie i pozycję w ówczesnej amerykańskiej elicie kulturalnej. „Wielki Gatsby”, choć zebrał dobre recenzje, okazał się komercyjną porażką, obecnie jednak jest przez niektórych określany jako jedna z największych amerykańskich powieści. Jej fabuła toczy się na początku lat 20. XX wieku w Nowym Jorku oraz jego okolicach. W czasie prosperity gospodarczej, prohibicji, rozwoju przestępczości zorganizowanej i, wedle niektórych, upadku moralnego Nick Carraway wraca po okresie walki na froncie I wojny światowej do domu z zamiarem rozpoczęcia kariery zawodowej. Powieść zaczyna się, gdy Nick wynajmuje mieszkanie w fikcyjnym miasteczku West Egg na Long Island, obok którego mieszka w swojej posiadłości Gatsby, a w pobliskiej miejscowości Tom i Daisy Buchananowie. Daisy jest kuzynką Nicka, Tom był w tej samej społeczności na Uniwersytecie Yale, co główny bohater. Buchachanowie zapraszają Nicka na obiad do swojej rezydencji, a kilka miesięcy później pojawia się on jako gość jednego z wyszukanych przyjęć dość tajemniczego Gatsby’ego. Ten prosi później Nicka o pomoc w zaaranżowaniu jego spotkania z Daisy. Na jaw wychodzi, że kilka lat wcześniej byli parą, jednak Daisy, nie chcąc czekać, aż Gatsby wróci z frontu, wyszła za mąż za Toma. Szereg wydarzeń związanych z pozornie wygasłymi już uczuciami oraz romansami prowadzi do tragicznych konsekwencji. „Wielki Gatsby” doczekał się jak dotychczas pięciu ekranizacji, w tym jednego serialu oraz filmu z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej. To dzieło Francisa Scotta Fitzgeralda znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, także w wersjach angielskich.

Książki Francisa Scotta Fitzgeralda w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele z wydanych w Polsce tytułów autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda. Wśród nich, obok „Wielkiego Gatsby’ego”, takie dzieła jak „Piękni i przeklęci”, „Ostatni z wielkich” czy „Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania”. Czekają one tu na Was jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Książki z kategorii „Religia” dotyczą wierzeń i praktyk, a także sfery sacrum. Religia wyraża się w wierze, podejmowaniu określonych czynności religijnych, indywidualnej duchowości, a także we wspólnocie religijnej. Naukami poruszającymi temat religii i skupiającymi się na niej są między innymi teologia, filozofia religii, socjologia religii, a także psychologia religii. Na platformie Woblink.com znajdują się głównie pozycje poświęcone chrześcijaństwu, ale nie brakuje również publikacji z zakresu islamu, judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, sikhizmu czy bahaizmu. W obręb kategorii „Religia” wchodzą również książki dotyczące mitologii greckiej, rzymskiej, słowiańskiej i wielu innych. Znajdziemy tutaj publikacje Jana Pawła II („Anioły”, „Jan Paweł II. Autobiografia”), papieża Franciszka („Bóg szuka nas na marginesie”, „Bóg jest młody”), księdza Józefa Tischnera („Drogi i bezdroża miłosierdzia”, „Nieszczęsny dar wolności”), księdza Jana Kaczkowskiego („Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica, miłość”, „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”) czy księdza Jana Twardowskiego („Tylko miłość się liczy”, „Życie jak różaniec”). W księgarni internetowej Woblink.com nie zabrakło też książek zmarłej mistyczki Alicji Lenczewskiej: „Świadectwo. Dziennik duchowy” i „Słowo pouczenia”, światowego bestsellera o chłopcu, który odwiedził niebo „Niebo istnieje… Naprawdę!” Todda Burpy, rozmowy siostry Angeli Musolesi z ojcem Gabrielem Amorthem „Egzorcysta Watykanu” czy „Wyznań” św. Augustyna. Znajdują się tu również takie pozycje jak „Ufność. Przeżywaj swoje życie otwarcie i spontanicznie” OSHO, „Wiara. Skarb ukryty w Bogu” Agaty Łucji Bazak, „Różaniec” abp. Grzegorza Rysia, „Modlitewnik” o. Leona Knabita, „Średniowieczne źródła do filozofii mesjanizmu” Władysława Horodyskiego, „U źródeł pobytu św. Piotra w Rzymie. Tradycja i krytyka historyczna” Kazimierza Zakrzewskiego, a także książki „Diabeł. Szkic monografii okultystycznej” Bolesława Wójcickiego.