Franz Kafka Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Franz Kafka Historia - książki, ebooki i audiobooki

Franz Kafka urodził się w 1883 roku. Był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Urodził się i przez większość życia związany był z czeską Pragą. Kafka uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem trzech powieści („Proces”, „Ameryka”, „Zamek”) i kilkudziesięciu opowiadań i nowel.

Franz Kafka jest jednym z najważniejszych symboli Pragi. W stolicy Czech można znaleźć wiele tablic pamiątkowych, pomników i instalacji artystycznych, które powstały na jego cześć. W wielu miejscach można kupić książki Kafki oraz pamiątki z jego podobizną.

Franz Kafka jest autorem trzech powieści – „Ameryka”, „Proces” i „Zamek”. Żadnej z nich Kafka nie ukończył. Żadna z nich też nie ukazała się za życia autora. W 1925 roku, rok po śmierci pisarza, ukazał się „Proces” – najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło Kafki. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, jest to lektura obowiązkowa, omawiana w szkołach średnich. Datuje się, że książka powstawała w latach 1914-1915.

Proces Kafki

Głównym bohaterem książki jest Józef K. Tłem fabularnym jest bliżej nieznane miasto, nazywane „stolicą”. Józef K. jest kawalerem i prokurentem bankowym. Pewnego dnia jego mieszkanie nachodzą urzędnicy, którzy z samego rana przekazują mu informację, że Józef K. zostaje aresztowany, mimo że nie popełnił żadnej zbrodni. Mężczyźni nie podają mu powodu zatrzymania. Józef K. dostaje pozwolenie na prowadzenie normalnej egzystencji, musi być jednak cały czas do dyspozycji sądu i władzy. Życie mężczyzny obraca się o 180 stopni, zaczynają w nim dziać się niewytłumaczalne i absurdalne wydarzenia. W wyniku negatywnej opinii w środowisku odwracają się od niego znajomi. Żeby zrozumieć co się dzieje, zaczyna desperacko szukać pomocy. Poczucie zaszczucia, niezrozumienia, strachu i niepewności wprowadza głównego bohatera w coraz większy obłęd.

Książka doczekała się setek ekranizacji i adaptacji teatralnych. Wśród nich warto wymienić film Orsona Wellesa z 1963 roku z Anthonym Perkinsem w roli głównej. „Proces” znalazł się na liście 100 książek XX wieku francuskiego magazynu „Le Monde”, w Kanonie na koniec wieku „Rzeczpospolitej” oraz na liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.

Zamek

Rok później swoją premierę miała książka „Zamek”. Kafka pracował nad nią około roku 1922 roku. Bohaterem powieści jest tajemniczy K. Niewiele o nim wiadomo – ani skąd pochodzi, ani gdzie przybywa. Postać trafia do nieznanej wioski, gdzie podejmuje pracę geometry. Nie znajduje jednak akceptacji lokalnej społeczności. Bez znajomości obyczajów mieszkańców wioski nie potrafi się odnaleźć. Wkrótce orientuje się, że bez zgody władcy zamku, który kontroluje życie w okolicy nie można nic zrobić. K. postanawia dowiedzieć się, jak może dostać się do symbolicznego zamku i uzyskać pozwolenie na osiedlenie się. Szybko orientuje się, że to zadanie niewykonalne.

Ameryka

W 1927 roku została opublikowana powieść „Ameryka”. Choć ukazała się jako ostatnia, to chronologicznie była dziełem, nad który Kafka pracował najwcześniej, już od 1912 roku. To kolejna niedokończona powieść Kafki, którą znamy dzięki fragmentom opublikowanym wbrew woli autora, przez jego przyjaciela Maxa Broda. To kolejna opowieść o wykluczeniu, niezrozumieniu i wyobcowaniu. Bohater książki – Karl Rossmann – w wyniku skandalu obyczajowego zostaje wysłany do Ameryki, by tam znaleźć odkupienie. Zanim dociera do kraju zostaje okradziony, następnie potępiony przez swojego krewnego, wykorzystany przez napotkanych po drodze obcokrajowców, upokorzony oraz wielokrotnie niesłusznie oskarżony o popełnienie wykroczenia. Bohater zmaga się z ciągłymi przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

W większości utworów Kafki bohaterowie stają się ofiarami absurdalnych przepisów, decyzji i niekorzystnych dla nich kolei losu. Uwikłani są w sytuacje bez wyjścia, z których nie mają szans się wykaraskać. Na dodatek są to często absurdalne okoliczności, a trudne położenie bohaterów nie jest konsekwencją ich złych decyzji. Taki model sytuacji nazywany jest sytuacją kafkowską. Jego istotą jest zderzenie jednostki z anonimową, nadrzędną siłą, z którą bohater nie ma żadnych szans wygrać.

W 1922 roku Kafka musiał zrezygnować z pracy w związku z postępującą gruźlicą. W 1923 roku przeprowadził się do Berlina. Zamieszkał tam z Dorą Diamant i całkowicie poświęcił się pisaniu. Pisarz zmarł bardzo młodo, w 1924 roku, w wieku zaledwie 40 lat.

Książki Franza Kafki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Franza Kafki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).