Franz Kafka Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka In the Penal Colony, Ebook | Franz Kafka

    "In the Penal Colony" is a short story by Franz Kafka.The story is set in an unnamed penal colony. As in some of Kafka's other writings, the narrator in this story seems detached from, or perhaps numbed by, events that one would normally expect to be registered with horror."In the Penal Colony" describes the last use of an elaborate torture and execution device that carves the sentence of the condemned prisoner on his skin before l...

    Promocja
    okładka A Country Doctor, Ebook | Franz Kafka

    "A Country Doctor" is a short story written in 1917 by Franz Kafka.The plot follows a country doctor's hapless struggle to attend a sick young boy on a cold winter's night. A series of surreal events occur in the process, including the appearance of a mysterious groom (stablehand) in a pig shed.

    Promocja
    okładka The Metamorphosis, Ebook | Franz Kafka

    "The Metamorphosis" is a masterpiece by Franz Kafka."One morning, as Gregor Samsa was waking up from anxious dreams, he discovered that in bed he had been changed into a monstrous verminous bug. He lay on his armour-hard back and saw, as he lifted his head up a little, his brown, arched abdomen divided up into rigid bow-like sections. From this height the blanket, just about ready to slide off completely, could hardly stay in place. His numerous legs, pitifully thin in compar...

Franz Kafka Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Franz Kafka urodził się w 1883 roku. Był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Urodził się i przez większość życia związany był z czeską Pragą. Kafka uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem trzech powieści („Proces”, „Ameryka”, „Zamek”) i kilkudziesięciu opowiadań i nowel.

Franz Kafka jest jednym z najważniejszych symboli Pragi. W stolicy Czech można znaleźć wiele tablic pamiątkowych, pomników i instalacji artystycznych, które powstały na jego cześć. W wielu miejscach można kupić książki Kafki oraz pamiątki z jego podobizną.

Franz Kafka jest autorem trzech powieści – „Ameryka”, „Proces” i „Zamek”. Żadnej z nich Kafka nie ukończył. Żadna z nich też nie ukazała się za życia autora. W 1925 roku, rok po śmierci pisarza, ukazał się „Proces” – najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło Kafki. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, jest to lektura obowiązkowa, omawiana w szkołach średnich. Datuje się, że książka powstawała w latach 1914-1915.

Proces Kafki

Głównym bohaterem książki jest Józef K. Tłem fabularnym jest bliżej nieznane miasto, nazywane „stolicą”. Józef K. jest kawalerem i prokurentem bankowym. Pewnego dnia jego mieszkanie nachodzą urzędnicy, którzy z samego rana przekazują mu informację, że Józef K. zostaje aresztowany, mimo że nie popełnił żadnej zbrodni. Mężczyźni nie podają mu powodu zatrzymania. Józef K. dostaje pozwolenie na prowadzenie normalnej egzystencji, musi być jednak cały czas do dyspozycji sądu i władzy. Życie mężczyzny obraca się o 180 stopni, zaczynają w nim dziać się niewytłumaczalne i absurdalne wydarzenia. W wyniku negatywnej opinii w środowisku odwracają się od niego znajomi. Żeby zrozumieć co się dzieje, zaczyna desperacko szukać pomocy. Poczucie zaszczucia, niezrozumienia, strachu i niepewności wprowadza głównego bohatera w coraz większy obłęd.

Książka doczekała się setek ekranizacji i adaptacji teatralnych. Wśród nich warto wymienić film Orsona Wellesa z 1963 roku z Anthonym Perkinsem w roli głównej. „Proces” znalazł się na liście 100 książek XX wieku francuskiego magazynu „Le Monde”, w Kanonie na koniec wieku „Rzeczpospolitej” oraz na liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.

Zamek

Rok później swoją premierę miała książka „Zamek”. Kafka pracował nad nią około roku 1922 roku. Bohaterem powieści jest tajemniczy K. Niewiele o nim wiadomo – ani skąd pochodzi, ani gdzie przybywa. Postać trafia do nieznanej wioski, gdzie podejmuje pracę geometry. Nie znajduje jednak akceptacji lokalnej społeczności. Bez znajomości obyczajów mieszkańców wioski nie potrafi się odnaleźć. Wkrótce orientuje się, że bez zgody władcy zamku, który kontroluje życie w okolicy nie można nic zrobić. K. postanawia dowiedzieć się, jak może dostać się do symbolicznego zamku i uzyskać pozwolenie na osiedlenie się. Szybko orientuje się, że to zadanie niewykonalne.

Ameryka

W 1927 roku została opublikowana powieść „Ameryka”. Choć ukazała się jako ostatnia, to chronologicznie była dziełem, nad który Kafka pracował najwcześniej, już od 1912 roku. To kolejna niedokończona powieść Kafki, którą znamy dzięki fragmentom opublikowanym wbrew woli autora, przez jego przyjaciela Maxa Broda. To kolejna opowieść o wykluczeniu, niezrozumieniu i wyobcowaniu. Bohater książki – Karl Rossmann – w wyniku skandalu obyczajowego zostaje wysłany do Ameryki, by tam znaleźć odkupienie. Zanim dociera do kraju zostaje okradziony, następnie potępiony przez swojego krewnego, wykorzystany przez napotkanych po drodze obcokrajowców, upokorzony oraz wielokrotnie niesłusznie oskarżony o popełnienie wykroczenia. Bohater zmaga się z ciągłymi przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

W większości utworów Kafki bohaterowie stają się ofiarami absurdalnych przepisów, decyzji i niekorzystnych dla nich kolei losu. Uwikłani są w sytuacje bez wyjścia, z których nie mają szans się wykaraskać. Na dodatek są to często absurdalne okoliczności, a trudne położenie bohaterów nie jest konsekwencją ich złych decyzji. Taki model sytuacji nazywany jest sytuacją kafkowską. Jego istotą jest zderzenie jednostki z anonimową, nadrzędną siłą, z którą bohater nie ma żadnych szans wygrać.

W 1922 roku Kafka musiał zrezygnować z pracy w związku z postępującą gruźlicą. W 1923 roku przeprowadził się do Berlina. Zamieszkał tam z Dorą Diamant i całkowicie poświęcił się pisaniu. Pisarz zmarł bardzo młodo, w 1924 roku, w wieku zaledwie 40 lat.

Książki Franza Kafki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Franza Kafki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.