Franz Kafka Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzienniki 1910 - 1913 Tom 1, Książka | Franz Kafka

    Zaleta pisania dziennika polega na tym, że z uspokajającą jasnością uświadamiamy sobie zmiany, jakim nieustannie podlegamy, w które oczywiście na ogół wierzymy, które przeczuwamy i do których się przyznajemy, ale których nieświadomie się wypieramy, jeśli dzięki takiemu stwierdzeniu pragniemy uzyskać nadzieję czy spokój. W dzienniku znajdujemy dowody świadczące o tym, że nawet w stanach, które dziś wydają się nie do zniesienia, żyliśmy, rozglądaliśmy się wokół i zapisywaliśmy ...

    Promocja
    okładka Osiem notatników, Książka | Franz Kafka

    Patrząc na przechadzających się ludzi, na niezmiennie te same twarze, na te same ruchy, miałem wrażenie, że widzę jednego i tego samego człowieka. Ten człowiek czy może ci ludzie zatem tak sobie chodzili nienagabywani przez nikogo. Zamajaczył przede mną wzniosły cel. Nikt mi nie obiecywał, że gdy się do nich upodobnię, rozsunie się krata. Takich obietnic, na pozór nie do spełnienia, się nie daje. Jeśli oczekiwanie zostaje spełnione, to później powstaje wrażenie, że w swoim cz...

Franz Kafka Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Franz Kafka urodził się w 1883 roku. Był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Urodził się i przez większość życia związany był z czeską Pragą. Kafka uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem trzech powieści („Proces”, „Ameryka”, „Zamek”) i kilkudziesięciu opowiadań i nowel.

Franz Kafka jest jednym z najważniejszych symboli Pragi. W stolicy Czech można znaleźć wiele tablic pamiątkowych, pomników i instalacji artystycznych, które powstały na jego cześć. W wielu miejscach można kupić książki Kafki oraz pamiątki z jego podobizną.

Franz Kafka jest autorem trzech powieści – „Ameryka”, „Proces” i „Zamek”. Żadnej z nich Kafka nie ukończył. Żadna z nich też nie ukazała się za życia autora. W 1925 roku, rok po śmierci pisarza, ukazał się „Proces” – najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło Kafki. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, jest to lektura obowiązkowa, omawiana w szkołach średnich. Datuje się, że książka powstawała w latach 1914-1915.

Proces Kafki

Głównym bohaterem książki jest Józef K. Tłem fabularnym jest bliżej nieznane miasto, nazywane „stolicą”. Józef K. jest kawalerem i prokurentem bankowym. Pewnego dnia jego mieszkanie nachodzą urzędnicy, którzy z samego rana przekazują mu informację, że Józef K. zostaje aresztowany, mimo że nie popełnił żadnej zbrodni. Mężczyźni nie podają mu powodu zatrzymania. Józef K. dostaje pozwolenie na prowadzenie normalnej egzystencji, musi być jednak cały czas do dyspozycji sądu i władzy. Życie mężczyzny obraca się o 180 stopni, zaczynają w nim dziać się niewytłumaczalne i absurdalne wydarzenia. W wyniku negatywnej opinii w środowisku odwracają się od niego znajomi. Żeby zrozumieć co się dzieje, zaczyna desperacko szukać pomocy. Poczucie zaszczucia, niezrozumienia, strachu i niepewności wprowadza głównego bohatera w coraz większy obłęd.

Książka doczekała się setek ekranizacji i adaptacji teatralnych. Wśród nich warto wymienić film Orsona Wellesa z 1963 roku z Anthonym Perkinsem w roli głównej. „Proces” znalazł się na liście 100 książek XX wieku francuskiego magazynu „Le Monde”, w Kanonie na koniec wieku „Rzeczpospolitej” oraz na liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.

Zamek

Rok później swoją premierę miała książka „Zamek”. Kafka pracował nad nią około roku 1922 roku. Bohaterem powieści jest tajemniczy K. Niewiele o nim wiadomo – ani skąd pochodzi, ani gdzie przybywa. Postać trafia do nieznanej wioski, gdzie podejmuje pracę geometry. Nie znajduje jednak akceptacji lokalnej społeczności. Bez znajomości obyczajów mieszkańców wioski nie potrafi się odnaleźć. Wkrótce orientuje się, że bez zgody władcy zamku, który kontroluje życie w okolicy nie można nic zrobić. K. postanawia dowiedzieć się, jak może dostać się do symbolicznego zamku i uzyskać pozwolenie na osiedlenie się. Szybko orientuje się, że to zadanie niewykonalne.

Ameryka

W 1927 roku została opublikowana powieść „Ameryka”. Choć ukazała się jako ostatnia, to chronologicznie była dziełem, nad który Kafka pracował najwcześniej, już od 1912 roku. To kolejna niedokończona powieść Kafki, którą znamy dzięki fragmentom opublikowanym wbrew woli autora, przez jego przyjaciela Maxa Broda. To kolejna opowieść o wykluczeniu, niezrozumieniu i wyobcowaniu. Bohater książki – Karl Rossmann – w wyniku skandalu obyczajowego zostaje wysłany do Ameryki, by tam znaleźć odkupienie. Zanim dociera do kraju zostaje okradziony, następnie potępiony przez swojego krewnego, wykorzystany przez napotkanych po drodze obcokrajowców, upokorzony oraz wielokrotnie niesłusznie oskarżony o popełnienie wykroczenia. Bohater zmaga się z ciągłymi przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

W większości utworów Kafki bohaterowie stają się ofiarami absurdalnych przepisów, decyzji i niekorzystnych dla nich kolei losu. Uwikłani są w sytuacje bez wyjścia, z których nie mają szans się wykaraskać. Na dodatek są to często absurdalne okoliczności, a trudne położenie bohaterów nie jest konsekwencją ich złych decyzji. Taki model sytuacji nazywany jest sytuacją kafkowską. Jego istotą jest zderzenie jednostki z anonimową, nadrzędną siłą, z którą bohater nie ma żadnych szans wygrać.

W 1922 roku Kafka musiał zrezygnować z pracy w związku z postępującą gruźlicą. W 1923 roku przeprowadził się do Berlina. Zamieszkał tam z Dorą Diamant i całkowicie poświęcił się pisaniu. Pisarz zmarł bardzo młodo, w 1924 roku, w wieku zaledwie 40 lat.

Książki Franza Kafki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Franza Kafki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.