Galeotti Mark II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Galeotti Mark II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Mark Galeotti urodził się w 1965 roku. To brytyjski pisarz, dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Jest autorem przeszło 20 książek historycznych, naukowych i popularnonaukowych. Galeotti pisze głównie o Rosji w kontekście bezpieczeństwa kraju, przestępczości międzynarodowej, nadużyć władzy oraz polityki międzynarodowej.

Do jego najgłośniejszych książek należą „We Need to Talk About Putin: Why the West gets him wrong, and how to get him right”, „A short history of Russia” i reportaż poświęcony elicie rosyjskiej mafii. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Marka Galeottiego. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Napoleon V ukazała się publikacja pt. „Współczesne rosyjskie wojska lądowe 1992-2016”. W 2020 roku swoją premierę miało tłumaczenie wspomnianej już książki – „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”. Książka ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak.

Mark Galeotti to również wykładowca akademicki

Oprócz pisania książek Galeotti zajmuje się wykładaniem na uczelniach na całym świecie. Do tej pory nauczał w UCL School of Slavonic and East European Studies, New York University, Keele University oraz na Uniwersytecie Rutgers-Newark. Ponadto był profesorem wizytującym w Moskwie i na Uniwersytecie Karola w Pradze. Wykładał także w European University Institute.

Galeotti ukończył Robinson College w Cambridge, gdzie studiował historię. Następnie przeniósł się do School of Economics w Londynie. Tam obronił doktorat na temat wpływu i skutków wojny w Afganistanie na politykę i przyszłość ZSRR. W latach 1991-2006 regularnie pisał felietony w miesięczniku „Jane's Intelligence Review” na temat rosyjskich i poradzieckich kwestii bezpieczeństwa.

Dla „Oxford Analytica” pisze o rosyjskim bezpieczeństwie, przestępczości międzynarodowej i terroryzmie. Galeotti pisał również dla „Siloviks & Scoundrels” oraz „The Moscow News”. Na co dzień prowadzi bloga „In Moscow’s Shadows”. Stale wypowiada się w mediach anglojęzycznych na całym świecie jako ekspert od historii XX wieku i Europy Wschodniej.

”Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”

W 2020 roku w Polsce ukazało się tłumaczenie książki Marka Galeottiego pt. „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”. To książka poświęcona rosyjskiej przestępczości zorganizowanej, którą ukształtowały łagry, obozy karne czy sowiecka bezpieka. To opowieść o ludziach, którzy przeżyli stalinizm, zimną wojnę, wojnę w Afganistanie i doświadczyli upadku Związku Radzieckiego. Burzliwe czasy transformacji stały się dla nich okazją do zakorzenienia się w nowej rosyjskiej rzeczywistości. Odznaczają się oni od społeczeństwa nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy i załatwianie interesów. Gangsterzy przestrzegają surowego kodeksu, noszą charakterystyczne tatuaże i mają specjalnie zarezerwowane pseudonimy. Galeotti pisze o elicie rosyjskiej mafii, która wyróżnia się znacznie większą bezwzględnością i brutalnością niż japońska yakuza czy kartele narkotykowe Escobara. Z wiedzy Galeottiego czerpali policjanci na całym świecie. Książka jest efektem blisko dwudziestu lat pracy autora, który jest jednym z najbardziej cenionych badaczy współczesnej Rosji, terroryzmu i przestępczości międzynarodowej.

Książki Marka Galeotti w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie dwie książki Marka Galeottiego – „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii” dostępne są w formie ebooka i książki papierowej. Książka „Współczesne rosyjskie wojska lądowe 1992-2016” dostępna jest w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).