George Orwell Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

George Orwell Prasa - książki, ebooki i audiobooki

George Orwell był brytyjskim pisarzem i publicystą. Naprawdę nazywał się Eric Arthur Blair i urodził się w Bengalu, a do Anglii przybył z rodzicami w wieku 4 lat. Jest autorem kultowych powieści, w których krytykował systemy totalitarne i nierówności społeczne. Jego najważniejsze dzieła to „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy”.

Dorobek literacki George'a Orwella

Orwell napisał 9 powieści, kilkanaście esejów i felietonów oraz tworzył poezję. Pierwsze siedem powieści publikował regularnie co roku, od 1934 do 1939 roku. Debiutował autobiograficzną książką „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Następnie ukazały się „Birmańskie dni”, „Córka proboszcza”, „Wiwat aspidistra”, „Droga na molo w Wigan”. W 1938 roku ukazała się powieść „W hołdzie Katalonii” – Orwell opisał w niej doświadczenia z hiszpańskiej wojny domowej, w której brał udział. Przed wybuchem II wojny światowej ukazała się jeszcze jedna książka – „Brak tchu”. Dwie najważniejsze powieści pisarza – „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” ‒ ukazały się już po wojnie.

Książka Rok 1984

George Orwell jest twórcą jednej z trzech najważniejszych antyutopii XX wieku ‒ wśród nich obok „Roku 1984” Orwella najczęściej wymienia się „Nowy wspaniały światAldousa Huxleya i „Fahrenheit 451” Raya Bradbury'ego.

„Rok 1984” ukazał się w 1949 roku. Orwell przedstawił Londyn w niedalekiej przyszłości, w której życie obywateli zostało całkowicie podporządkowane władzy. Społeczeństwo składa się z trzech klas: wyższych funkcjonariuszy Partii Wewnętrznej (2% populacji), szeregowych członków Partii Zewnętrznej (13% populacji) oraz proli – warstwy pracujących robotników (85% populacji). Społeczeństwo poddane jest całkowitej kontroli, którą za pomocą teleekranów sprawuje Wielki Brat.

Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, pracownik Ministerstwa Prawdy i członek Partii Zewnętrznej. Jego zadaniem jest ciągłe „odświeżanie” prasy. Smith redaguje archiwalne wydania gazet, tym samym zarządza przeszłością, zmieniając jej oficjalny przebieg, tak by ten był zgodny z aktualną polityką historyczną Partii.

Książka jest manifestem i bezpośrednią krytyką ustroju totalitarnego. Orwell w swojej kultowej powieści pokazał do czego może prowadzić stale rozwijana i nasilająca się inwigilacja ludzi przez władzę.

Książki George’a Orwella w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.