Gustave Flaubert Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gustave Flaubert Ebooki

Gustaw Flaubert był francuskim pisarzem tworzącym w XIX wieku. Uznawany jest za pierwszego przedstawiciela naturalizmu, a także za jednego z największych francuskich twórców literatury dziewiętnastowiecznej. Jego najbardziej znanym dziełem pozostaje niezmiennie „Pani Bovary”, która wraz z „Salambo” w 1864 roku została umieszczona w indeksie ksiąg zakazanych.

Życiorys Flauberta

Gustaw Flaubert urodził się 12 grudnia 1821 roku w Rouen w północnej Francji. Jego ojciec, Achille-Cléophas Flaubert (1784-1846) był naczelnym lekarzem chirurgiem szpitala miejskiego. Matką Gustawa była Anne-Justine-Caroline z d. Fleuriot (1793-1872). Przyszły pisarz był drugim z trojga dzieci - miał starszego brata Achille’a (ur. 1813) oraz młodszą siostrę Caroline (ur. 1824). Pierwsze kroki pisarskie Gustaw stawiał już w wieku lat 8. Podczas letnich wakacji, w roku 1836, spotkał znacznie od siebie starszą Élisę Schlesinger, która była jego pierwszą miłością i stanowiła wieloletnie źródło ideału oraz inspiracji twórczej. Kobieta wpłynęła zwłaszcza na kształt napisanej później „Szkoły uczuć”. W 1840 roku Gustaw Flaubert uzyskał bakalaureat, będący niższym stopniem naukowym, niejako wprowadzającym do kariery w tym obszarze (odpowiednik dzisiejszego licencjata). Zgodnie z wolą ojca, rok później podjął studia prawnicze z zamiarem rozwinięcia kariery adwokackiej. Nie przykładał się jednak znacząco do nauki w Paryżu, a kiedy wystąpiły u niego pierwsze objawy epilepsji, przerwał ją. Choroba ta, tak źle postrzegana w tym czasie, utrzymywana była przez Gustawa w największej tajemnicy - wiedzieli o niej tylko absolutnie najbliżsi przyjaciele.

Zniechęcony nieco stolicą Francji, autor opuścił Paryż w 1846 roku i definitywnie porzucił studia prawnicze, decydując się całkowicie poświęcić pisaniu. Było to możliwe w dużej mierze dzięki otrzymaniu dużego spadku po ojcu, którym jednak z woli zmarłego zarządzała matka. Gustaw zamieszkał w domu matki w Croisset w pobliżu Rouen i tam spędził resztę swoich dni. Z rzadka wyjeżdżał jeszcze do Paryża lub do Anglii. Między rokiem 1846 a 1855 był w związku z nieco od niego starszą, znaną poetką-celebrytką Louise Colet. Biografowie Gustawa Flauberta uważają, że był to jedyny naprawdę poważny związek w jego życiu - nie jedynie platoniczny lub towarzyski, jak zdarzało się w środowisku literatów. Pisarz nigdy się nie ożenił, a bliską relację utrzymywał w zasadzie tylko ze swoją siostrzenicą Caroline Commanville.

Flaubert dużo podróżował na przełomie l. 40 i 50. XIX wieku. Pojawił się w Bretanii i Normandii, przybył także na Bliski Wschód (1849-1852), po drodze odwiedzając Grecję, kraje Azji Mniejszej czy Egipt. Nieco dłużej przebywał w Stambule oraz we Włoszech. Nie ukrywał, że w trakcie podróży zaraził się chorobami wenerycznymi (w tym syfilisem) po spotkaniach z prostytutkami płci obojga. Chorował na nie do końca życia. Jeszcze w 1858 roku pojawił się w Tunisie, chcąc zobaczyć ruiny Kartaginy - gromadził w ten sposób materiały do powieści historycznej „Salambo”.

Jako pisarz, Gustaw Flaubert znany był z pilności i wytrwałości. Tworzenie uważał za swój codzienny obowiązek, wymagał od siebie i swojego słowa dużo precyzji oraz dyscypliny. Dobrze odnajdywał się w elicie II Cesarstwa francuskiego. Do jego literackich przyjaciół z Paryża należeli Théophile Gautier, Charles Baudelaire, Émile Zola, Alphonse Daudet, Igor Turgieniew czy bracia Goncourt. Miał także bardzo dobrą relację z George Sand, z którą często korespondował i konsultował swoją twórczość. Przez cesarza Napoleona III został został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej w roku 1866.

Po śmierci matki w 1872 roku, Gustaw Flaubert znalazł się w trudnym położeniu finansowym, pogłębionym jeszcze przez nietrafione inwestycje męża jego siostrzenicy Caroline, Ernesta Commanville’a. Wojna francusko-pruska w 1870 roku sprawiła, że jego dom zajęli Prusacy - w dodatku między rokiem 1869 a 1876 zmarło wielu przyjaciół Gustawa, w tym jego wieloletnia kochanka Louise Colet oraz George Sand. Flaubert zamknął więc lata 70. spaleniem całej korespondencji, którą prowadził całe życie, także tej od matki, Sand oraz Colet. Towarzyszył mu jedynie francuski pisarz Guy de Maupassant.

Gustaw Flaubert zmarł niedługo później, 8 maja 1880 roku, we własnym domu w Croisset w wyniku wylewu. Miał zaledwie 58 lat. Został pochowany na cmentarzu w Rouen, w rodzinnym grobie.

Pani Bovary - jedna z najbardziej znanych powieści Gustawa Flauberta

Jedną z najbardziej znanych powieści autorstwa Gustawa Flauberta jest „Pani Bovary” - wydana w 1857 roku realistyczno-psychologiczna historia miłości doktora Karola Bovary oraz córki jego pacjenta, Emmy Rouault. Niestrudzenie kontrolująca go matka swata lekarza z niegrzeszącą urodą, za to ponoć niezwykle bogatą wdową po komorniku, Heloize Dubuc. Kiedy jednak zawierają związek małżeński, kobieta okazuje się być niezwykle apodyktyczną oraz nieustannie podejrzliwą wobec wszystkiego i wszystkich osobą. Dopiero z czasem ujawniony zostaje także fakt, że ma zaciągnięty kredyt hipoteczny, który zataiła. Heloize, pełna poczucia bycia traktowaną niesprawiedliwie, wręcz poddaną ostracyzmowi społecznemu, po jednej z kłótni z rodzicami doktora umiera w wyniku krwotoku płucnego. Po jej śmierci Karol czuje się samotny i coraz częściej odwiedza swojego pacjenta, pana Rouault, którego piękna córka, Emma, była jednym z powodów chorobliwej zazdrości Heloize. Między nimi rozwija się uczucie, które Karol manifestuje, prosząc ojca Emmy o rękę kobiety. Po odczekaniu odpowiedniego czasu żałoby po śmierci pierwszej żony doktora, para bierze ślub.

To w tym momencie Emma staje się tytułową panią Bovary, która po niedługim czasie zaczyna rozumieć, że Karol jest dla niej zbyt prosty, zbyt mało pociągający i interesujący - że zwyczajnie wcale go nie kocha. Wciąż marzy o miłości idealnej, której wzorzec znajduje w książkach Waltera Scotta. Pragnienia te wzmagają się po balu u markiza d’Andervillers, gdzie Emma poznaje świat francuskiej arystokracji. Zauroczona nim, zaczyna się zmieniać, co z czasem staje się przyczyną jej zaburzeń psychicznych. Kobieta staje się wyjątkowo rozrzutna i z czasem całkowicie roztrwania majątek swojego męża. Rodzi córkę, Bertę, nie jest jednak zbyt dobrą matką - raz ją rozpieszcza, a raz zupełnie zaniedbuje. Rzuca się w wir poszukiwania miłosnych uniesień - najpierw prawie że nawiązuje romans z Leonem, a gdy ten wyjeżdża z Paryża wdaje się w burzliwą relację z arystokratą Rudolfem Boulangerem. Ciągle szuka w nim wyimaginowanego idealnego kochanka z czytanych przez nią książek. Rudolf, nieco już znudzony kontaktami z Emmą, a także lekko przerażony jej gwałtownym uczuciem oraz planami wspólnej, romantycznej ucieczki, za pośrednictwem listu zrywa znajomość, co wpędza kobietę w poważną chorobę. W tym czasie troskliwie opiekuje się nią mąż.

Kiedy udaje się jej wyzdrowieć, pani Bovary na chwilę staje się na powrót żoną i matką. Podczas jednego z wyjazdów do Rouen spotyka jednak w teatrze Leona i wdaje się w kolejny romans. Emma co i rusz oszukuje Karola, tkając sieć kłamstw, w której sama coraz bardziej się gubi. Tworzy wokół siebie świat, w którym nie ma miejsca na dbanie o dom czy rodzinę. Nikt jednak nie zna prawdy o jej niewierności, a zaślepiony Karol wierzy we wszystkie jej wyjaśnienia.

Pewnego dnia do Emmy docierają wieści o tym, jak ogromnie jest zadłużona. Kobieta zdaje sobie sprawę, że nie ma możliwości pokryć długów, a wierzyciele zaczynają coraz bardziej naciskać. W desperacji zwraca się o pomoc do Leona, a potem do Rudolfa, obydwaj jednak nie mogą, a przede wszystkim nie chcą wspomóc jej materialnie. Pani Bovary zaczyna zastanawiać się nad prostytucją, w końcu jednak decyduje się na samobójstwo. Po zażyciu arszeniku, mimo desperackich starań Karola, kobieta umiera. Mężczyzna do końca nie zdaje sobie sprawy z niewierności żony i ma żal do Boga o to, że mu ją odebrał. Po jakimś czasie, przeglądając jej rzeczy, znajduje listy, które dobitnie świadczą o romansach Emmy z Rudolfem oraz Leonem. W obliczu tej wiedzy całkowicie się załamuje i umiera, osierocając kilkuletnią Bertę.

Motyw kobiety łamiącej przyjęte konwenanse i normy obyczajowe ciekawił Gustawa Flauberta praktycznie od początku jego literackiej kariery. Pojawia się on w różnych wcześniejszych tekstach, jednak to w „Pani Bovary” znajduje swoją najpełniejszą realizację. Tą znaną pozycję Flauberta znajdziecie na Woblinku w formie ebooka oraz książki papierowej.

Książki Flauberta w księgarni internetowej Woblink

„Pani Bovary” wydaje się być najbardziej znanym dziełem autorstwa Gustawa Flauberta, jednak inne tytuły nie zostają daleko w tyle. Wśród ważnych pozycji, które wyszły spod pióra Francuza warto z pewnością wymienić „Kuszenie świętego Antoniego”, „Szkołę uczuć” czy „Salambo”, które podobnie jak „Pani Bovary” znalazło się na liście ksiąg zakazanych we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Te klasyczne już powieści znajdziecie na Woblinku jako ebooki (epub, mobi) lub książki papierowe.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.