H. P. Lovecraft Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

H. P. Lovecraft Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

H. P. Lovecraft, a właściwie Howard Philips Lovecraft, był amerykańskim pisarzem, słynnym twórcą opowieści grozy z gatunku tzw. weird fiction oraz fantasy, a także mitologii Cthulhu. Uważany jest powszechnie za jednego z prekursorów fantastyki naukowej, a także jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Styl twórczości Lovecrafta jest tak charakterystyczny i wyjątkowy, że od jego nazwiska określa się go obecnie horrorem lovecraftowskim. Jego słynne opowiadania znajdziecie jako ebooki w licznych zbiorach, przede wszystkim w tomie "Zew Cthulhu", a także " W górach szaleństwa" czy "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowiadania". Na Woblink dzieła Lovecrafta dostępne są także w oryginalnej, angielskiej wersji językowej.

O czym śnił Howard Phillips Lovecraft?

Howard Philips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku jako jedyne dziecko komiwojażera Winfielda Scotta Lovecrafta oraz Sary Susan Lovecraft (z domu Philips). Jego ojciec popadł w głęboką psychozę, gdy mały Howard miał zaledwie trzy lata - został skierowany do szpitala, gdzie pozostał aż do swojej śmierci w 1989 roku. Wychowaniem przyszłego pisarza zajmowała się matka, a także dwie ciotki oraz dziadek. Od początku H. P. Lovecraft przejawiał ogromne zainteresowanie literaturą oraz talent w tym obszarze. Do świata grozy wprowadził go dziadek, Whipple Van Buren, który także opowiadał mu stworzone przez siebie historie. H. P. Lovecraft od wczesnych lat utrzymywał, że cierpi na parasomnię - rodzaj zaburzeń snu, które wyróżnia pojawianie się niepożądanych, charakterystycznych zachowań. W czasie drzemek Lovecraft myślał, że jest atakowany przez wychodzone senne zmory. Te problemy ze snem stały się podstawą dla wielu jego późniejszych dzieł.

Ogromnym ciosem była dla Lovecrafta śmierć dziadka - w dodatku niewłaściwe zarządzanie jego majątkiem doprowadziło rodzinę do bankructwa. Po przejściu załamania nerwowego przyszły pisarz nie zdołał uzyskać dyplomu szkoły średniej i dostać się na wymarzone studia.

H. P. Lovecraft - twórczość

Lovecraft stworzył swoje pierwsze opowiadania jeszcze za młodu, jednak w okresie 1908-1913 tworzył przede wszystkim poezję. Prowadził przy tym mocno odosobnione życie, nie utrzymując kontaktu z nikim poza matką. Jego życie zmieniło się, gdy napisał list do redakcji "The Argosy", krytykując historię miłosną autorstwa Freda Jacksona. Ówczesny prezes zrzeszającej dziennikarzy amatorów United Amateur Press Association (UAPA), Edward F. Daas, zainteresował się debatą tych dwóch twórców na tyle, że zaprosił Lovecrafta w szeregi organizacji w 1914 roku. Od tego momentu życie Lovecrafta znacząco się zmieniło - już trzy lata później, zachęcony przez znajomego, powrócił do tworzenia dzieł fantastycznych, z których znany jest do dziś. To nie był jednak koniec jego kłopotów - w 1924 roku ożenił się z Sonią Green i przeprowadził do Nowego Jorku, wkrótce jednak małżeństwo wpadło w poważne problemy finansowe. Zaowocowały one przymusową separacją Howarda i Soni, która ostatecznie doprowadziła do ich rozstania. W 1926 roku H. P. Lovecraft powrócił więc do Providence, by towarzyszyć ciotkom w ich ostatnich latach życia. To tam przeżył najlepsze lata swojego życia, także jako pisarz - to wtedy powstało wiele z jego najbardziej znanych opowiadań. Jednak twórczość Lovecrafta nie szła w parze z jego sytuacją finansową, która wciąż się pogarszała. W 1937 roku zdiagnozowano u niego raka jelita oraz objawy niedożywienia, na leczenie było już jednak za późno. H. P. Lovesraft zmarł 18 marca 1937 roku.

Najlepsze dzieła Lovecrafta

Zdecydowanie największą część dzieł H. P. Lovecrafta stanowią opowiadania, zwłaszcza te odnoszące się do wykreowanej przez niego "mitologii Cthulhu". Obejmuje ona panteon niewyobrażalnych istot o nadludzkich, wręcz boskich mocach, które pochodzą z innych światów. Sam pisarz określał je mianem "kosmicznego horroru", w którym strach przekracza wszelkie logiczne i racjonalne myślenie, a człowiek zmuszony jest skonfrontować się ze sprawami, których nie jest w stanie objąć swoim umysłem. Powracającym elementem opowiadań Lovecrafta jest bluźniercza księga "Necronomicon", stworzona przez szalonego Abdula Alhazreda. Zawiera ona tajemnice pradawnych bóstw, które niegdyś rządziły Ziemią i czekają jedynie na odpowiedni moment, by powrócić. Jednym z nich jest Cthulhu, bóstwo śpiące na dnie oceanu. Większość opowiadań rozgrywa się na terenie Nowej Anglii, czyli w północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. U Lovecrafta to przestrzeń pełna dzikości, niezbadana, pełna tajemnic, a przy tym dom dla pradawnych kultów. Właśnie tam pisarz stworzył fikcyjne miasto Arkham, w którego centrum znajduje się Uniwersytet Miskatonic. Stworzony przez Lovecrafta świat, a także mitologia Cthuhlu inspirowały i inspirują do dziś wielu twórców. Polskie wydanie opowiadań Lovecrafta, zebranych w tomie "Zew Cthulhu", ukazało się w 1983 roku nakładem Czytelnika. W XXI wieku dostępność dzieł H. P. Lovecrafta na polskim rynku znacząco się zwiększyła. Wiele z nich znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf). Polecamy Waszej uwadze takie tomy jak "Nemezis i inne utwory poetyckie", " Bestia w jaskini i inne opowiadania", "Przypadek Charlesa Dextera Warda" oraz "Kolor nie z tej planety". Warto sięgnąć także po ebooka Michela Houellebecqua "H. P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw złu". Lovecraftiańskie motywy znajdziemy chociażby w twórczości Andrzeja Pilipiuka ("Rzeźnik drzew", "Staw") czy Eugeniusza Dębskiego. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.