H. P. Lovecraft Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka W górach szaleństwa, Ebook | H. P. Lovecraft

    Może się wydawać, że nie ma nic bardziej niesamowitego, niż eksplorowanie Antarktydy na początku XX wieku. A to dopiero wierzchołek przygodowej góry lodowej. Grupa geologów ma zbadać skute lodem połacie południowego bieguna. Wśród ciekawych okazów fauny i flory naukowcy odnajdują tajemnicze ślady obcej cywilizacji oraz szczątki jej przedstawicieli. Im głębiej eksplorują teren, tym większe towarzyszy im odczucie grozy. Na 2023 r. zapowiedziano premierę ekranizacji powieści w ...

H. P. Lovecraft Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

H. P. Lovecraft, a właściwie Howard Philips Lovecraft, był amerykańskim pisarzem, słynnym twórcą opowieści grozy z gatunku tzw. weird fiction oraz fantasy, a także mitologii Cthulhu. Uważany jest powszechnie za jednego z prekursorów fantastyki naukowej, a także jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Styl twórczości Lovecrafta jest tak charakterystyczny i wyjątkowy, że od jego nazwiska określa się go obecnie horrorem lovecraftowskim. Jego słynne opowiadania znajdziecie jako ebooki w licznych zbiorach, przede wszystkim w tomie "Zew Cthulhu", a także " W górach szaleństwa" czy "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowiadania". Na Woblink dzieła Lovecrafta dostępne są także w oryginalnej, angielskiej wersji językowej.

O czym śnił Howard Phillips Lovecraft?

Howard Philips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku jako jedyne dziecko komiwojażera Winfielda Scotta Lovecrafta oraz Sary Susan Lovecraft (z domu Philips). Jego ojciec popadł w głęboką psychozę, gdy mały Howard miał zaledwie trzy lata - został skierowany do szpitala, gdzie pozostał aż do swojej śmierci w 1989 roku. Wychowaniem przyszłego pisarza zajmowała się matka, a także dwie ciotki oraz dziadek. Od początku H. P. Lovecraft przejawiał ogromne zainteresowanie literaturą oraz talent w tym obszarze. Do świata grozy wprowadził go dziadek, Whipple Van Buren, który także opowiadał mu stworzone przez siebie historie. H. P. Lovecraft od wczesnych lat utrzymywał, że cierpi na parasomnię - rodzaj zaburzeń snu, które wyróżnia pojawianie się niepożądanych, charakterystycznych zachowań. W czasie drzemek Lovecraft myślał, że jest atakowany przez wychodzone senne zmory. Te problemy ze snem stały się podstawą dla wielu jego późniejszych dzieł.

Ogromnym ciosem była dla Lovecrafta śmierć dziadka - w dodatku niewłaściwe zarządzanie jego majątkiem doprowadziło rodzinę do bankructwa. Po przejściu załamania nerwowego przyszły pisarz nie zdołał uzyskać dyplomu szkoły średniej i dostać się na wymarzone studia.

H. P. Lovecraft - twórczość

Lovecraft stworzył swoje pierwsze opowiadania jeszcze za młodu, jednak w okresie 1908-1913 tworzył przede wszystkim poezję. Prowadził przy tym mocno odosobnione życie, nie utrzymując kontaktu z nikim poza matką. Jego życie zmieniło się, gdy napisał list do redakcji "The Argosy", krytykując historię miłosną autorstwa Freda Jacksona. Ówczesny prezes zrzeszającej dziennikarzy amatorów United Amateur Press Association (UAPA), Edward F. Daas, zainteresował się debatą tych dwóch twórców na tyle, że zaprosił Lovecrafta w szeregi organizacji w 1914 roku. Od tego momentu życie Lovecrafta znacząco się zmieniło - już trzy lata później, zachęcony przez znajomego, powrócił do tworzenia dzieł fantastycznych, z których znany jest do dziś. To nie był jednak koniec jego kłopotów - w 1924 roku ożenił się z Sonią Green i przeprowadził do Nowego Jorku, wkrótce jednak małżeństwo wpadło w poważne problemy finansowe. Zaowocowały one przymusową separacją Howarda i Soni, która ostatecznie doprowadziła do ich rozstania. W 1926 roku H. P. Lovecraft powrócił więc do Providence, by towarzyszyć ciotkom w ich ostatnich latach życia. To tam przeżył najlepsze lata swojego życia, także jako pisarz - to wtedy powstało wiele z jego najbardziej znanych opowiadań. Jednak twórczość Lovecrafta nie szła w parze z jego sytuacją finansową, która wciąż się pogarszała. W 1937 roku zdiagnozowano u niego raka jelita oraz objawy niedożywienia, na leczenie było już jednak za późno. H. P. Lovesraft zmarł 18 marca 1937 roku.

Najlepsze dzieła Lovecrafta

Zdecydowanie największą część dzieł H. P. Lovecrafta stanowią opowiadania, zwłaszcza te odnoszące się do wykreowanej przez niego "mitologii Cthulhu". Obejmuje ona panteon niewyobrażalnych istot o nadludzkich, wręcz boskich mocach, które pochodzą z innych światów. Sam pisarz określał je mianem "kosmicznego horroru", w którym strach przekracza wszelkie logiczne i racjonalne myślenie, a człowiek zmuszony jest skonfrontować się ze sprawami, których nie jest w stanie objąć swoim umysłem. Powracającym elementem opowiadań Lovecrafta jest bluźniercza księga "Necronomicon", stworzona przez szalonego Abdula Alhazreda. Zawiera ona tajemnice pradawnych bóstw, które niegdyś rządziły Ziemią i czekają jedynie na odpowiedni moment, by powrócić. Jednym z nich jest Cthulhu, bóstwo śpiące na dnie oceanu. Większość opowiadań rozgrywa się na terenie Nowej Anglii, czyli w północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. U Lovecrafta to przestrzeń pełna dzikości, niezbadana, pełna tajemnic, a przy tym dom dla pradawnych kultów. Właśnie tam pisarz stworzył fikcyjne miasto Arkham, w którego centrum znajduje się Uniwersytet Miskatonic. Stworzony przez Lovecrafta świat, a także mitologia Cthuhlu inspirowały i inspirują do dziś wielu twórców. Polskie wydanie opowiadań Lovecrafta, zebranych w tomie "Zew Cthulhu", ukazało się w 1983 roku nakładem Czytelnika. W XXI wieku dostępność dzieł H. P. Lovecrafta na polskim rynku znacząco się zwiększyła. Wiele z nich znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf). Polecamy Waszej uwadze takie tomy jak "Nemezis i inne utwory poetyckie", " Bestia w jaskini i inne opowiadania", "Przypadek Charlesa Dextera Warda" oraz "Kolor nie z tej planety". Warto sięgnąć także po ebooka Michela Houellebecqua "H. P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw złu". Lovecraftiańskie motywy znajdziemy chociażby w twórczości Andrzeja Pilipiuka ("Rzeźnik drzew", "Staw") czy Eugeniusza Dębskiego. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Ta kategoria zawiera książki należące do gatunku, który leży na styku historii i literatury. Autorzy takich tekstów łączą materiał historyczny z fikcją, świat przedstawiony umieszczony jest w przeszłości, tłem są ważne wydarzenia historyczne, mogą pojawić się nawet znane postaci historyczne, ale pozostałe elementy są fikcją. Książki znajdujące się w tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak „Potop” Henryka Sienkiewicza czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict). W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss). W kategorii „Powieść historyczna” nie mogło również zabraknąć książek Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie znajdują się książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).