Hanna Greń Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hanna Greń Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Hanna Greń to polska pisarka, autorka kilkunastu powieści kryminalnych, kryminalno-obyczajowych i thrillerów. Jej najpopularniejszą książką jest debiutancka powieść „Uśpione królowe”. Inne tytuły pióra Greń to między innymi „Mam chusteczkę haftowaną”, „Jak kamień w wodę”, „Cynamonowe dziewczyny” i „Wioska kłamców”. Pierwszym konsultantem, czytelnikiem i recenzentem jej powieści jest mąż, emerytowany policjant, który zawsze służy radą, nawet przy najwymyślniejszych intrygach kryminalnych.

Hanna Greń – wykształcenie, praca zawodowa i pasje

Hanna Greń urodziła się w 1959 roku w Wiśle, obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Obie miejscowości często są miejscem akcji powieści autorki. Greń ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach, jako magister, i z wykształcenia jest ekonomistką. Pracowała jako księgowa, prowadziła także swoje własne biuro rachunkowe. Z pracą zawodową pożegnała się stosunkowo niedawno i właśnie wtedy została pełnoetatową pisarką.

Pomimo tego, że autorka „Uśpionych królowych” pisze przede wszystkim mroczne kryminały, a jej pasją jest kryminalistyka, to jest osobą dowcipną, pogodną, z dużym dystansem do samej siebie. W wolnych chwilach lubi spacerować po lesie, zbierać grzyby, haftować, czytać, a także oddawać się “nicnierobieniu”.

Hanna Greń jest laureatką konkursu na forum literackim opowiadania.pl za „Czterdzieści metrów samotności”.

Literacki debiut

Impulsem do pisania stał się dla Hanny Greń konkurs na opowiadanie. Postanowiła spróbować swoich sił, jednak kiedy usiadła do pisania okazało się, że opowieść Greń znacznie wykracza poza limit słów określony w regulaminie konkursu. Autorka nie zraziła się tym i postanowiła iść za ciosem pisząc swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Cień Sprzedawcy Snów”, która otwiera cykl Wiślański, znany także pod nazwą „W Trójkącie Beskidzkim”. Książka ta została później wydana pod tytułem „Uśpione królowe” (jako poprawione i rozszerzone wydanie pierwszej wersji powieści). Mimo, że „Cień Sprzedawcy Snów” przeszedł niezauważony, Hanna Greń nie poddała się i niedługo później wydała kontynuację, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

W Trójkącie Beskidzkim

Powieścią otwierającą najstarszą i najobszerniejszą serię Hanny Greń jest jej debiutancka książka „Cień Sprzedawcy Snów”, wznowiona pod tytułem „Uśpione królowe”. Sprzedawca snów to seryjny zabójca, który morduje tylko raz w roku, a jego ofiarami zawsze są młode kobiety. Komisarz Marcin Cieślar, razem z nadkomisarzem Konradem Procnerem, starają się złapać nieuchwytnego Sprzedawcę Snów. Druga powieść z cyklu to „Cynamonowe dziewczyny”, która została przyjęta bardzo pozytywnie. Reakcja czytelników umocniła autorkę w przekonaniu, że warto rozwijać historię beskidzkich śledczych i ściganych przez nich przestępców. W efekcie Greń napisała trzy kolejne powieści cyklu „W Trójkącie Beskidzkim”: ”Otulone ciemnością”, „Wilcze kobiety” i „Popielate laleczki”. Piąty tom był ostatnią powieścią w serii.

Polowanie na Pliszkę

Drugą serią autorstwa Hanny Greń jest „Polowanie na Pliszkę”. Otwiera ją wydana po raz pierwszy w 2017 roku powieść „Jak kamień w wodę”. Tym razem autorka postawiła na historię obyczajową z wątkami kryminalnymi. Główna bohaterka, Kornelia, to kobieta o trudnej przeszłości. Niespodziewanie zaczyna dostawać listy z pogróżkami. Początkowo uznaje to z głupi żart, jednak sytuacja z każdą chwilą staje się coraz poważniejsza. Kontynuacją „Jak kamień w wodę” jest „Światełko w tunelu”. Autorka przedstawia tu dalszą historię znanej z pierwszej części Kornelii.

Śmiertelne wyliczanki

„Śmiertelne wyliczanki” to seria, w ramach której planowo ma ukazać się pięć powieści. Łączyć je będą główni bohaterowie – podkomisarz Mariola Konieczna, Joachim „Wilk” Wolf i aspirant Konstanty Nakański. Cykl otwiera wydana w 2018 roku książka „Mam chusteczkę haftowaną”, w której Nakański prowadzi sprawę zabójstwa pewnego młodego mężczyzny. Jedynym tropem w sprawie jest znaleziona na miejscu zbrodni haftowana chusteczka. W kolejnej części „Chodzi lisek koło drogi” podkomisarz Mariola pracuje przy serii bestialskich morderstw, których ofiarą padają prostytutki. Najnowszy tom pt. „Sam w dolinie” ukazał się w styczniu 2022 roku. To opowieść o braku empatii, sile egoizmu oraz przerażającej mocy zła zdolnego do zabicia w człowieku jakichkolwiek ludzkich odruchów. W jednym z budynków mieszkalnych w dolinie Kromparku odnaleziono zwłoki Szymona Klisia. O bujnym życiu erotycznym w okolicy krążą liczne plotki. Czy otrucie Klisia mogło okazać się zemstą porzuconej kochanki? Wszystkie trzy tytuły znajdziecie w księgarni Woblink w formie elektronicznej (ebook) i papierowej.

Dioniza Remańska

Najnowszym projektem literackim Hanny Greń jest cykl z byłą policjantką Dionizą Remańską w roli głównej. Kobieta, mimo odejścia ze służby nie ustaje w próbach rozwiązywania spraw kryminalnych. W pierwszym tomie, „Wiosce kłamców”, Remańska zaraz po odejściu z policji chce za wszelką cenę odszukać mordercę swojego ojca. Kolejnymi tytułami serii są „Więzy krwi” i „Piąte przykazanie”.

Pozostałe książki Hanny Greń

Oprócz książkowych serii, Greń pisze również opowiadania i osobne powieści. Opowiadania pisarki można znaleźć w następujących antologiach „Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy”, „Awers” i „Upiorne święta”. Jej najnowszą powieścią, niebędącą częścią żadnego cyklu, jest „Północna zmiana”. Główna bohaterka, Inga Piątowska, próbuje poukładać swoje życie po samobójczej śmierci przyjaciela. Mimo wielu teorii, tajemnicy jego śmierci nigdy nie wyjaśniono. Podczas związanego z pracą wyjazdu, kobieta poznaje kanadyjczyka, który przyjechał do Polski, żeby odwiedzić nieznaną dotąd rodzinę. Kiedy mężczyzna znika, Inga zostaje wciągnięta w sprawę jego zaginięcia.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hanna Greń w formie ebooków, audiobooków i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!