Hanya Yanagihara Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hanya Yanagihara Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Hanya Yanagihara to amerykańska dziennikarka, edytorka, a przede wszystkim powieściopisarka, autorka głośnego międzynarodowego bestselleru „Małe życie”.

Życiorys Hanya Yanagihara

Przyszła na świat 20 września 1975 roku w Los Angeles. Jej ojciec jest Hawajczykiem, matka natomiast pochodzi z Seulu. Ze względu na pracę jej ojca, który jest hematologiem i onkologiem, w młodości Hanyi towarzyszyły częste przeprowadzki – mieszkała na Hawajach, w Nowym Jorku, Teksasie, Maryland i Kalifornii. To właśnie ojciec pisarki zapoznał ją z twórczością Philipa Rotha, Anity Brookner, Iris Murdoch i Barbary Pym. Jako dziecko autorka „Małego życia” bardzo lubiła rysować. Co ciekawe, przez jakiś czas za modele służyły jej ciała w kostnicy. Koleżanka z pracy ojca Yanagihary, która była patolożką, zabierała niekiedy dziewczynę razem ze sobą do pracy, gdzie ta mogła rysować z natury i rozwijać swój warsztat. Hanya Yanagihara w młodości chciała zostać naukowcem bądź lekarzem, fascynowała się biologią, zwłaszcza wpływem chorób na ludzki organizm i jego reakcji na nie. Studiowała w Smith College. Po studiach zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie przez kilka lat pracowała jako publicystka i redaktorka. Na początku była zatrudniona w poświęconym mediom „Brill’s Content”. Przez lata współpracowała z luksusowym magazynem turystycznym „Conde Nast. Traveler”. Jest redaktor naczelną magazynu „T: The New York Times Style Magazine”.

Współcześni pisarze, których Yanagihara podziwia najbardziej to Hilany Mantel, Kazuo Ishiguro oraz John Banville.

Ludzie na drzewach - debiutancka powieść Yanagihary

„Ludzie na drzewach” to debiutancka powieść Yanagihary. Ukazała się w 2013 roku i od razu podbiła serca czytelników oraz krytyków, zbierając szereg bardzo dobrych recenzji, m.in. w takich czasopismach jak „The Wall Street Journal”, „The Huffington Post” oraz „Publishers Weekly”. Została także ogłoszona jedną z najlepszych książek 2013 roku.

Główny bohater książki, amerykański lekarz, podejmuje wyprawę w niezbadane dotychczas rejony Pacyfiku i dokonuje odkrycia, które zmienią zarówno jego życie, jak i cały świat nauki. Trzymająca w napięciu, niepokojąca powieść jest historią o zderzeniu kultury, w której autorka stawia pytania o granice między dobrem i złem, a także o to, czy wybitne umysłu mają prawo do wykraczania poza moralne normy.

Fabuła „Ludzi na drzewach” została oparta o historię Daniela Gajduseka, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Mężczyzna był dalekim znajomym rodziny pisarki.

Małe życie

Książką, która przyniosła autorce międzynarodową popularność, jest wydane w 2015 roku „Małe życie”. Powieść błyskawicznie okazała się bestsellerem na całym świecie i zaowocowała nominacjami do topowych nagród literackich: Nagrody Bookera, National Book Award, National Dublin Literary Award i Carnegie Medal. Książka została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Kirkus Prize. Zdobyła główną nagrodę za najlepszą powieść. Ogromna popularność „Małego życia” zaskoczyła zarówno wydawcę, jak i samą autorkę.

„Małe życie” to monumentalna, pełna emocji i wzruszeń powieść o przyjaźni wystawionej na ogromną próbę. Hanya Yanagihara przedstawiła czytelnikom historię życia czterech przyjaciół, ich dojrzewania, sukcesów, porażek, bolesnych wyborów, a także samego Nowego Jorku, który w „Małym życiu” staje się równorzędnym bohaterem. JB to malarz, który stopniowo zaczyna zyskiwać popularność w kręgach bohemy nowojorskiej. Malcolm staje się uznanym architektem, Willem robi karierę jako aktor, a tajemniczy Jude odnosi sukcesy jako prawnik. Dla czwórki przyjaciół zaczyna się czas próby. Czy ich relacja przetrwa najgorsze?

To Paradise

W 2021 roku Hanya Yanagihara zapowiedziała nową powieść pt. „To Paradise”. Autorka prezentuje trzy stulecia i trzy zupełnie różne wersje amerykańskiego eksperymentu. W alternatywnej Ameryce z 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów, gdzie wszyscy mogą żyć tak, jak im się podoba – przynajmniej pozornie. Młody człowiek pochodzący z wpływowej rodziny nie chce zaręczyn z kimś „właściwym”, ponieważ darzy uczuciem ubogiego nauczyciela muzyki. Manhattan 1993 roku zmaga się z szalejącą epidemią AIDS. Młody Hawajczyk mieszka ze starszym partnerem, ukrywając tajemnice związane z trudnym dzieciństwem. W roku 2093 świat rozdarty jest przez plagi i totalitarne rządy. Wnuczka znanego naukowca próbuje ułożyć sobie życie bez niego, a także odkryć sekrety kryjące się na nieobecnościami jej męża. Wszystkie historie łączą się, tworząc monumentalną opowieść o miłości, bólu, strachu, samotności i tęsknocie.

Światowa premiera książki została zapowiedziana na 11 stycznia 2022 roku. W Polsce powieść ma ukazać się na jesień 2022 nakładem Wydawnictwa W.A.B., które wydało oba poprzednie tytuły autorki.

Książki Hanyi Yanagihary na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę Hanyi Yanagihary pt. „Małe życie” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.