Harper Lee Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harper Lee Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Harper Lee (Nelle Harper Lee) urodziła się w 1926 roku. To amerykańska pisarka, publicystka, dziennikarka, autorka kultowej powieści „Zabić drozda”, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Choć studiów nie ukończyła, to miała okazję uczęszczać na zajęcia na uniwersytecie stanowym oraz na brytyjskim Oksfordzie. W latach 50. Lee zatrudniła się w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku. Od wczesnych lat młodości Harper Lee przyjaźniła się z Trumanem Capote, który był jej sąsiadem i kolegą ze szkoły. Pisarz był pierwowzorem postaci Dilla Harrisa, która pojawiła się w jej najbardziej znanej powieści „Zabić drozda”. Harper Lee towarzyszyła Trumanowi w czasie podróży do Holcomb, miasteczka, w którym doszło do brutalnej zbrodni. Capote miał napisać artykuł i zdać relację z tego, co zaszło w miejscowości. Ostatecznie powstała z tego książka „Z zimną krwią” – połączenie powieści i reportażu. „Z zimną krwią” była książką, która przetarła szlaki autorom piszącym w przyszłości powieści kryminalne oparte na faktach.

Zabić drozda pierwsza powieść Harper Lee

W 1960 roku miała swoją premierę pierwsza powieść Harper Lee pt. „Zabić drozda”. To opowieść o życiu w niewielkim miasteczku znajdującym się na południu Stanów Zjednoczonych w epoce Wielkiego Kryzysu. Głównym tematem książki jest rasizm, który szczególnie był widoczny w południowych stanach Ameryki. W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Choć akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Maycomb w stanie Alabama, to można w nim znaleźć wiele podobieństw do miejsca, z którego pochodziła pisarka. Bohaterami książki jest trójka dzieci – rodzeństwo Jean Loiuse i Jeremy oraz ich przyjaciel Charles Baker Harris (Dill). Książka składa się z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest dziecięca fascynacja i ciekawość. Jean Louise, Jeremy i Dill próbują dowiedzieć się, co dzieje się z synem ich sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. Dziecięca fantazja doprowadza do tego, że o Arturze Radley'u mówi się jak o psychopacie. Tak naprawdę chłopak więziony jest przez swojego sadystycznego ojca. Dzieciaki za wszelką cenę chcą odkryć tę tajemnicę.

Drugi wątek skupia się wokół ojca rodzeństwa – Atticusa. Mężczyzna podejmuje się obrony czarnoskórego Toma Robinsona, który został oskarżony o gwałt na białej dziewczynie. Od samego początku jasne jest, że Tom jest niewinny, a został posądzony jedynie ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry. Hermetyczna, biała społeczność Maycomb postanawia uwierzyć kłamstwom ofiary. Wkrótce postawienie się Atticusa po stronie niewinnie oskarżonego przysporzy kłopotów jemu i jego rodzinie.

Za powieść „Zabić drozda” Harper Lee otrzymała Nagrodę Pulitzera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata po premierze książki swoją premierę miała ekranizacja książki w reżyserii Roberta Mulligana. W główną rolę wcielił się Gregory Peck. Ostatecznie film otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepszą rolę męską dla Pecka. Film stał się poważnym tematem do dyskusji na temat rasizmu i nierówności społecznych w Stanach Zjednoczonych. Reżyser filmu postanowił skupić się na wyeksponowaniu wątku związanego z niesprawiedliwym, rasistowskim oskarżeniem i próbą obrony przed stronniczym sądem.

Idź, postaw wartownika

Choć Harper Lee między rokiem 1961 a 1965 opublikowała trzy ważne szkice, „Love – In Other Words” (1961), „Christmas to Me” (1961) i „When Children Discover America” (1965), to przez kolejne 55 lat „Zabić drozda” była jedną powieścią w jej dorobku literackim. Dopiero w 2015 roku ukazała się jej druga książka pt. „Idź, postaw wartownika”. Jej fabuła rozgrywa się 20 lat po zakończeniu akcji przedstawionej w „Zabić drozda”. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem, na dodatek bijąc rekordy sprzedaży. Powieść „Idź, postaw wartownika” sprzedała się w liczbie przeszło miliona egzemplarzy zaledwie w kilka dni od premiery.

W książce dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch postanawia wrócić do Maycomb w Alabamie z Nowego Jorku. Odwiedza rodzinne strony i podstarzałego ojca. Na głębokim Południu Stanów Zjednoczonych nadal prowadzone są dyskusje na temat przyznania pełni praw politycznych i obywatelskich czarnoskórym mieszkańcom. Na dodatek dziewczyna mierzy się z bolesną prawdą o jej krewnych, sąsiadach i ludziach, w których otoczeniu się wychowała.

Powieść „Idź, postaw wartownika” powstawała najprawdopodobniej w latach 50. XX wieku. Choć chodziły słuchy, że mógł ją napisać Truman Capote, to badania specjalistów wykluczyły taką hipotezę.

Kilka lat przed śmiercą Harper Lee doznała wylewu krwi do mózgu. To spowodowało znaczne osłabienie zmysłów pisarki – głównie słuchu i wzroku. Lee zmarła we śnie 19 lutego 2016 roku w wieku 89 lat.

Książki Harper Lee na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Harper Lee we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.