Harper Lee Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harper Lee Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Harper Lee (Nelle Harper Lee) urodziła się w 1926 roku. To amerykańska pisarka, publicystka, dziennikarka, autorka kultowej powieści „Zabić drozda”, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Choć studiów nie ukończyła, to miała okazję uczęszczać na zajęcia na uniwersytecie stanowym oraz na brytyjskim Oksfordzie. W latach 50. Lee zatrudniła się w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku. Od wczesnych lat młodości Harper Lee przyjaźniła się z Trumanem Capote, który był jej sąsiadem i kolegą ze szkoły. Pisarz był pierwowzorem postaci Dilla Harrisa, która pojawiła się w jej najbardziej znanej powieści „Zabić drozda”. Harper Lee towarzyszyła Trumanowi w czasie podróży do Holcomb, miasteczka, w którym doszło do brutalnej zbrodni. Capote miał napisać artykuł i zdać relację z tego, co zaszło w miejscowości. Ostatecznie powstała z tego książka „Z zimną krwią” – połączenie powieści i reportażu. „Z zimną krwią” była książką, która przetarła szlaki autorom piszącym w przyszłości powieści kryminalne oparte na faktach.

Zabić drozda pierwsza powieść Harper Lee

W 1960 roku miała swoją premierę pierwsza powieść Harper Lee pt. „Zabić drozda”. To opowieść o życiu w niewielkim miasteczku znajdującym się na południu Stanów Zjednoczonych w epoce Wielkiego Kryzysu. Głównym tematem książki jest rasizm, który szczególnie był widoczny w południowych stanach Ameryki. W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Choć akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Maycomb w stanie Alabama, to można w nim znaleźć wiele podobieństw do miejsca, z którego pochodziła pisarka. Bohaterami książki jest trójka dzieci – rodzeństwo Jean Loiuse i Jeremy oraz ich przyjaciel Charles Baker Harris (Dill). Książka składa się z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest dziecięca fascynacja i ciekawość. Jean Louise, Jeremy i Dill próbują dowiedzieć się, co dzieje się z synem ich sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. Dziecięca fantazja doprowadza do tego, że o Arturze Radley'u mówi się jak o psychopacie. Tak naprawdę chłopak więziony jest przez swojego sadystycznego ojca. Dzieciaki za wszelką cenę chcą odkryć tę tajemnicę.

Drugi wątek skupia się wokół ojca rodzeństwa – Atticusa. Mężczyzna podejmuje się obrony czarnoskórego Toma Robinsona, który został oskarżony o gwałt na białej dziewczynie. Od samego początku jasne jest, że Tom jest niewinny, a został posądzony jedynie ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry. Hermetyczna, biała społeczność Maycomb postanawia uwierzyć kłamstwom ofiary. Wkrótce postawienie się Atticusa po stronie niewinnie oskarżonego przysporzy kłopotów jemu i jego rodzinie.

Za powieść „Zabić drozda” Harper Lee otrzymała Nagrodę Pulitzera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata po premierze książki swoją premierę miała ekranizacja książki w reżyserii Roberta Mulligana. W główną rolę wcielił się Gregory Peck. Ostatecznie film otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepszą rolę męską dla Pecka. Film stał się poważnym tematem do dyskusji na temat rasizmu i nierówności społecznych w Stanach Zjednoczonych. Reżyser filmu postanowił skupić się na wyeksponowaniu wątku związanego z niesprawiedliwym, rasistowskim oskarżeniem i próbą obrony przed stronniczym sądem.

Idź, postaw wartownika

Choć Harper Lee między rokiem 1961 a 1965 opublikowała trzy ważne szkice, „Love – In Other Words” (1961), „Christmas to Me” (1961) i „When Children Discover America” (1965), to przez kolejne 55 lat „Zabić drozda” była jedną powieścią w jej dorobku literackim. Dopiero w 2015 roku ukazała się jej druga książka pt. „Idź, postaw wartownika”. Jej fabuła rozgrywa się 20 lat po zakończeniu akcji przedstawionej w „Zabić drozda”. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem, na dodatek bijąc rekordy sprzedaży. Powieść „Idź, postaw wartownika” sprzedała się w liczbie przeszło miliona egzemplarzy zaledwie w kilka dni od premiery.

W książce dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch postanawia wrócić do Maycomb w Alabamie z Nowego Jorku. Odwiedza rodzinne strony i podstarzałego ojca. Na głębokim Południu Stanów Zjednoczonych nadal prowadzone są dyskusje na temat przyznania pełni praw politycznych i obywatelskich czarnoskórym mieszkańcom. Na dodatek dziewczyna mierzy się z bolesną prawdą o jej krewnych, sąsiadach i ludziach, w których otoczeniu się wychowała.

Powieść „Idź, postaw wartownika” powstawała najprawdopodobniej w latach 50. XX wieku. Choć chodziły słuchy, że mógł ją napisać Truman Capote, to badania specjalistów wykluczyły taką hipotezę.

Kilka lat przed śmiercą Harper Lee doznała wylewu krwi do mózgu. To spowodowało znaczne osłabienie zmysłów pisarki – głównie słuchu i wzroku. Lee zmarła we śnie 19 lutego 2016 roku w wieku 89 lat.

Książki Harper Lee na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Harper Lee we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!