Henning Mankell Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Grząskie piaski, Książka | Henning Mankell

    Henning Mankell miał sześćdziesiąt sześć lat, kiedy dowiedział się, że ma raka płuc. Grząskie piaski są zapisem myśli, które towarzyszyły mu od czasu postawienia diagnozy do momentu remisji, galerią pałacu wspomnień. Autor przypomina sobie ludzi, zjawiska, dzieła sztuki, miejsca i zdarzenia z przeszłości, które pojawiają się w jego głowie podczas oswajania myśli o możliwej śmierci. Książka jest historią o tym, że człowiek nigdy nie pozbędzie się lęku. O tym, że najtrudniejsz...

Henning Mankell Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. To szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser teatralny, twórca kultowych kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Choć Mankell jest znany przede wszystkim z pisania kryminałów, to ma na swoim koncie także kilka książek dla dzieci, powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych. Tworzył również scenariusze telewizyjne. W swoich dziełach wielokrotnie pisał na temat problemów społecznych, m.in. o ksenofobii, rasizmie, handlu ludźmi, terroryzmie, niesprawiedliwości i wyzysku. Henning Mankell jest autorem przeszło czterdziestu książek, które sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie przeszło czterdziestu milionów egzemplarzy. To czyni go jednym z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy w historii.

Życiorys i początki kariery literackiej Henninga Mankella

Mankell wychowywał się w Göteborgu. W wieku 16 lat wyjechał do Paryża. Następnie wstąpił do marynarki handlowej i pracował na statku towarowym. W swojej biografii autor dobrze wspominał pracę na statku, w przyzwoitym i pracowitym towarzystwie. W połowie lat 60. wrócił do Paryża, gdzie podjął decyzję o zostaniu pisarzem. W 1968 roku wziął udział w studenckim powstaniu. Kolejnym zajęciem Szweda była praca w teatrze – Mankell zatrudnił się jako pomocnik sceniczny w teatrze w Sztokholmie. Bardzo wcześnie, bo w wieku zaledwie 20 lat związał się z Riksteatretem w stolicy kraju.

W tym okresie zaczął pisać też swoje pierwsze sztuki. Pierwsza z nich została wystawiona w The Amusement Park i dotyczyła szwedzkiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Był to temat kontrowersyjny, ponieważ w kraju nie mówiło się wówczas o udziale Szwedów w zdobywaniu i wykorzystywaniu zasobów i mieszkańców zamorskich kolonii. W 1973 roku ukazała się pierwsza powieść Mankella, w której pisał o szwedzkim ruchu robotniczym. Za zarobione pieniądze pisarz udał się w podróż do Gwinei Bissau. To wtedy Mankell zakochał się w Afryce, do której wielokrotnie wracał. Na przestrzeni kolejnaych lat życia, pisarz mieszkał m.in w Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Zambii. Po osiągnięciu znacznego sukcesu wydawniczego i finansowego, Mankell założył teatr oraz wydawnictwo, które miały wspierać młodych twórców ze Szwecji i Afryki.

Mankell przez wiele lat życia dzielił czas między Szwecją i krajami Afryki. Pisarz posiadał posiadłość w Mozambiku, gdzie założył teatr, którego był dyrektorem. Tematy związane z Afryką często pojawiają się także w jego książkach, nawet w kryminałach z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Kontynent interesował go nie tylko pod względem kulturowym. Mankell wielokrotnie udzielał się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych oraz zbiórkach pieniędzy.

W 2014 roku u Mankella zdiagnozowano raka płuc. Pisarz zmarł w Göteborgu w 2015 roku.

Kurt Wallander - seria kryminałów Mankella

Henning Mankell zyskał ogólnoświatową sławę dzięki serii kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. To cykl składający się z dwunastu książek – powieści i zbiorów opowiadań. Większość fabuły rozgrywa się na południu Szwecji, w małym portowym miasteczku Ystad, choć akcja niektórych epizodów i powieści toczy się poza miastem – w Sztokholmie, w Rydze czy Republice Południowej Afryki. Jak to często bywa w seriach kryminalnych, Wallander jest śledczym po przejściach. Zmaga się z kryzysem wieku średniego, jest po rozwodzie, ma problemy ze zdrowiem. Na dodatek, po zabiciu człowieka w trakcie jednej z akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mimo iż wpisuje się w pewnego rodzaju kanon postaci powieściowej, to jest jednym z najbardziej oryginalnie i konsekwentnie wykreowanych postaci fikcyjnych w tego typu literaturze.

Na podstawie powieści z Kurtem Wallanderem w roli głównej powstało kilka filmów i seriali. W samej Szwecji nakręcono trzy serie oparte na powieściach Mankella. Warto również wyróżnić brytyjską serię, w której w rolę głównego bohatera wcielił się Kenneth Branagh.

W Polsce ukazały się wszystkie tomy cyklu z Wallanderem w roli głównej – „Morderca bez twarzy”, „Psy z Rygi”, „Biała lwica”, „Mężczyzna, który się uśmiechał”, „Fałszywy trop”, „Piąta kobieta”, „O krok”, „Zapora”, „Piramida”, „Nim nadejdzie mróz”, „Niespokojny człowiek”, „Ręka.

Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazały się osobne powieści Henninga Mankella, autobiografia oraz kilka książek dla dzieci. W 2008 roku odbyła się premiera książki „Comedia Infantil”. W 2009 roku swoje premiery miało kilka kolejnych powieści – „Cienie rosną o zmierzchu”, „Chłopiec, który spał pod pierzyną śniegu” oraz thriller sensacyjny pt. „Chińczyk”. W 2010 roku ukazała się książka „Podróż na koniec świata”, a rok później „Powrót nauczyciela tańca”. W kolejnych latach w polskim tłumaczeniu zostały wydane „Mózg Kennedy'ego”, „Głębia” oraz „Wspomnienia brudnego anioła”.

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom dylogii obyczajowej Mankella pt. „Włoskie buty”. Kontynuacja pt. „Szwedzkie kalosze” miała swoją premierę w Polsce w 2016 roku, już po śmierci pisarza.

W 2014 roku w Szwecji (w Polsce rok później) ukazała się autobiografia pisarza pt. „Grząskie piaski”. To bardzo wzruszająca, autorefleksyjna opowieść o życiu człowieka, który wie, że niedługo umrze. Mankell podsumowuje w książce swoje intensywne życie, rozlicza się z popełnionych błędów. Ponadto daje swoim czytelnikom przestrogi i przypomina o ważnych i kontrowersyjnych kwestiach społecznych, o których pisał w swoich powieściach.

Książki Henninga Mankella na Woblinku

Książki Henninga Mankella znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).