Henning Mankell Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Henning Mankell Religia - książki, ebooki i audiobooki

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. To szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser teatralny, twórca kultowych kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Choć Mankell jest znany przede wszystkim z pisania kryminałów, to ma na swoim koncie także kilka książek dla dzieci, powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych. Tworzył również scenariusze telewizyjne. W swoich dziełach wielokrotnie pisał na temat problemów społecznych, m.in. o ksenofobii, rasizmie, handlu ludźmi, terroryzmie, niesprawiedliwości i wyzysku. Henning Mankell jest autorem przeszło czterdziestu książek, które sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie przeszło czterdziestu milionów egzemplarzy. To czyni go jednym z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy w historii.

Życiorys i początki kariery literackiej Henninga Mankella

Mankell wychowywał się w Göteborgu. W wieku 16 lat wyjechał do Paryża. Następnie wstąpił do marynarki handlowej i pracował na statku towarowym. W swojej biografii autor dobrze wspominał pracę na statku, w przyzwoitym i pracowitym towarzystwie. W połowie lat 60. wrócił do Paryża, gdzie podjął decyzję o zostaniu pisarzem. W 1968 roku wziął udział w studenckim powstaniu. Kolejnym zajęciem Szweda była praca w teatrze – Mankell zatrudnił się jako pomocnik sceniczny w teatrze w Sztokholmie. Bardzo wcześnie, bo w wieku zaledwie 20 lat związał się z Riksteatretem w stolicy kraju.

W tym okresie zaczął pisać też swoje pierwsze sztuki. Pierwsza z nich została wystawiona w The Amusement Park i dotyczyła szwedzkiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Był to temat kontrowersyjny, ponieważ w kraju nie mówiło się wówczas o udziale Szwedów w zdobywaniu i wykorzystywaniu zasobów i mieszkańców zamorskich kolonii. W 1973 roku ukazała się pierwsza powieść Mankella, w której pisał o szwedzkim ruchu robotniczym. Za zarobione pieniądze pisarz udał się w podróż do Gwinei Bissau. To wtedy Mankell zakochał się w Afryce, do której wielokrotnie wracał. Na przestrzeni kolejnaych lat życia, pisarz mieszkał m.in w Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Zambii. Po osiągnięciu znacznego sukcesu wydawniczego i finansowego, Mankell założył teatr oraz wydawnictwo, które miały wspierać młodych twórców ze Szwecji i Afryki.

Mankell przez wiele lat życia dzielił czas między Szwecją i krajami Afryki. Pisarz posiadał posiadłość w Mozambiku, gdzie założył teatr, którego był dyrektorem. Tematy związane z Afryką często pojawiają się także w jego książkach, nawet w kryminałach z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Kontynent interesował go nie tylko pod względem kulturowym. Mankell wielokrotnie udzielał się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych oraz zbiórkach pieniędzy.

W 2014 roku u Mankella zdiagnozowano raka płuc. Pisarz zmarł w Göteborgu w 2015 roku.

Kurt Wallander - seria kryminałów Mankella

Henning Mankell zyskał ogólnoświatową sławę dzięki serii kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. To cykl składający się z dwunastu książek – powieści i zbiorów opowiadań. Większość fabuły rozgrywa się na południu Szwecji, w małym portowym miasteczku Ystad, choć akcja niektórych epizodów i powieści toczy się poza miastem – w Sztokholmie, w Rydze czy Republice Południowej Afryki. Jak to często bywa w seriach kryminalnych, Wallander jest śledczym po przejściach. Zmaga się z kryzysem wieku średniego, jest po rozwodzie, ma problemy ze zdrowiem. Na dodatek, po zabiciu człowieka w trakcie jednej z akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mimo iż wpisuje się w pewnego rodzaju kanon postaci powieściowej, to jest jednym z najbardziej oryginalnie i konsekwentnie wykreowanych postaci fikcyjnych w tego typu literaturze.

Na podstawie powieści z Kurtem Wallanderem w roli głównej powstało kilka filmów i seriali. W samej Szwecji nakręcono trzy serie oparte na powieściach Mankella. Warto również wyróżnić brytyjską serię, w której w rolę głównego bohatera wcielił się Kenneth Branagh.

W Polsce ukazały się wszystkie tomy cyklu z Wallanderem w roli głównej – „Morderca bez twarzy”, „Psy z Rygi”, „Biała lwica”, „Mężczyzna, który się uśmiechał”, „Fałszywy trop”, „Piąta kobieta”, „O krok”, „Zapora”, „Piramida”, „Nim nadejdzie mróz”, „Niespokojny człowiek”, „Ręka.

Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazały się osobne powieści Henninga Mankella, autobiografia oraz kilka książek dla dzieci. W 2008 roku odbyła się premiera książki „Comedia Infantil”. W 2009 roku swoje premiery miało kilka kolejnych powieści – „Cienie rosną o zmierzchu”, „Chłopiec, który spał pod pierzyną śniegu” oraz thriller sensacyjny pt. „Chińczyk”. W 2010 roku ukazała się książka „Podróż na koniec świata”, a rok później „Powrót nauczyciela tańca”. W kolejnych latach w polskim tłumaczeniu zostały wydane „Mózg Kennedy'ego”, „Głębia” oraz „Wspomnienia brudnego anioła”.

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom dylogii obyczajowej Mankella pt. „Włoskie buty”. Kontynuacja pt. „Szwedzkie kalosze” miała swoją premierę w Polsce w 2016 roku, już po śmierci pisarza.

W 2014 roku w Szwecji (w Polsce rok później) ukazała się autobiografia pisarza pt. „Grząskie piaski”. To bardzo wzruszająca, autorefleksyjna opowieść o życiu człowieka, który wie, że niedługo umrze. Mankell podsumowuje w książce swoje intensywne życie, rozlicza się z popełnionych błędów. Ponadto daje swoim czytelnikom przestrogi i przypomina o ważnych i kontrowersyjnych kwestiach społecznych, o których pisał w swoich powieściach.

Książki Henninga Mankella na Woblinku

Książki Henninga Mankella znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Książki z kategorii „Religia” dotyczą wierzeń i praktyk, a także sfery sacrum. Religia wyraża się w wierze, podejmowaniu określonych czynności religijnych, indywidualnej duchowości, a także we wspólnocie religijnej. Naukami poruszającymi temat religii i skupiającymi się na niej są między innymi teologia, filozofia religii, socjologia religii, a także psychologia religii. Na platformie Woblink.com znajdują się głównie pozycje poświęcone chrześcijaństwu, ale nie brakuje również publikacji z zakresu islamu, judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, sikhizmu czy bahaizmu. W obręb kategorii „Religia” wchodzą również książki dotyczące mitologii greckiej, rzymskiej, słowiańskiej i wielu innych. Znajdziemy tutaj publikacje Jana Pawła II („Anioły”, „Jan Paweł II. Autobiografia”), papieża Franciszka („Bóg szuka nas na marginesie”, „Bóg jest młody”), księdza Józefa Tischnera („Drogi i bezdroża miłosierdzia”, „Nieszczęsny dar wolności”), księdza Jana Kaczkowskiego („Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica, miłość”, „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”) czy księdza Jana Twardowskiego („Tylko miłość się liczy”, „Życie jak różaniec”). W księgarni internetowej Woblink.com nie zabrakło też książek zmarłej mistyczki Alicji Lenczewskiej: „Świadectwo. Dziennik duchowy” i „Słowo pouczenia”, światowego bestsellera o chłopcu, który odwiedził niebo „Niebo istnieje… Naprawdę!” Todda Burpy, rozmowy siostry Angeli Musolesi z ojcem Gabrielem Amorthem „Egzorcysta Watykanu” czy „Wyznań” św. Augustyna. Znajdują się tu również takie pozycje jak „Ufność. Przeżywaj swoje życie otwarcie i spontanicznie” OSHO, „Wiara. Skarb ukryty w Bogu” Agaty Łucji Bazak, „Różaniec” abp. Grzegorza Rysia, „Modlitewnik” o. Leona Knabita, „Średniowieczne źródła do filozofii mesjanizmu” Władysława Horodyskiego, „U źródeł pobytu św. Piotra w Rzymie. Tradycja i krytyka historyczna” Kazimierza Zakrzewskiego, a także książki „Diabeł. Szkic monografii okultystycznej” Bolesława Wójcickiego.