Henry Kissinger Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Świat przywrócony. Metternich, Castlereagh i zagadnienie pokoju 1812-1822, Książka | Henry Kissinger

    Siódmy tom serii Historia i Polityka pod redakcją Jana Sadkiewicza   Co decyduje o polityce państw? Dlaczego wybierają taką, a nie inną drogę postępowania? Jaką rolę odgrywa położenie geograficzne, a jaką osobowości przywódców? Jaki wpływ na politykę zagraniczną państwa wywiera jego struktura wewnętrzna, doświadczenia historyczne, panujące przekonania, ideologia? W jaki sposób państwa mogą zostać przekonane do podporządkowania się wspólnej polityce mimo dzielących je różnic?...

Henry Kissinger Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Henry Kissinger to amerykański polityk oraz dyplomata niemieckiego pochodzenia, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w okresie prezydentur Richarda Nixona i Geralda Forda. Kissinger był także profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z roku 1973 za swój wkład w negocjacje w czasie wojny w Wietnamie. Jego aktywność dyplomatyczna została doceniona także przez tygodnik "Time", który uznał Kissingera za Człowieka Roku 1972 wraz z prezydentem Nixonem. Jest uważany za jednego z architektów tzw. polityki odprężenia.

Kariera polityczna Henry'ego Kissingera

Henry Kissinger, a właściwie Heinz Alfred Kissinger, urodził się 27 maja 1923 roku w Fürth w rodzinie pochodzenia żydowskiego, która uciekła z Niemiec do Stanów Zjednoczonych przed nazistami w 1938 roku. Amerykańskie obywatelstwo uzyskał w 1943 roku. Po drugiej wojnie światowej pracował jako tłumacz w Kontrwywiadzie Stanów Zjednoczonych na terenie okupowanych Niemiec, gdzie wsławił się, dekonspirując wielu agentów Gestapo. W latach 50. Henry Kissinger ukończył studia na kierunku nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda, a kilka lat później obronił doktorat. Już w latach 60. wszedł do amerykańskiej polityki - był doradcą gubernatora Nelsona Rockefellera, jak również konsultantem ds. bezpieczeństwa w różnych agencjach rządowych. Funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Kissinger sprawował w latach 1969-1975. Przede wszystkim jest jednak znany jako sekretarz stanu w czasie rządów dwóch prezydentów USA, Richarda Nixona i Geralda Forda.

W uznaniu zasług - Pokojowa Nagroda Nobla

Rok 1973 przyniósł Henry'emu Kissingerowi i Wietnamczykowi Lê Đức Thọ Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu ich wkładu w negocjacje podczas wojny w Wietnamie. Do dziś jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i dyskutowanych decyzji Komitetu Noblowskiego. W proteście przeciwko niej dwóch członków Komitetu zrezygnowało, co było pierwszym tego typu wydarzeniem w historii. Po zamachach z 11 września 2001 roku Henry Kissinger był przewodniczącym komisji prezydenckiej ds. zbadania przyczyn tej tragedii.

Kontrowersje wokół Kissingera

Współcześnie Henry Kissinger wciąż wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony uważany jest za jednego z twórców światowej tzw. polityki odprężenia. Określenie to używane jest w stosunku do okresu złagodzenia napięcia pomiędzy obydwoma stronami Zimnej Wojny w latach 70. XX wieku. Była to chwila pokojowej koegzystencji, a nawet dialogu pomiędzy mocarstwami. Za architektów tamtego ładu, obok Kissingera, uważa się między innymi Richarda Nixona, Willy'ego Brandta czy Charlesa de Gaulle'a. Koniec polityki odprężenia nastąpił w wyniku radzieckiej agresji na Afganistan w 1979 roku oraz decyzji podjętych za prezydentury Ronalda Reagana. Henry Kissinger przyczynił się także znacząco do obalenia demokratycznie wybranego prezydenta Chile, Salvadora Allende i dojścia do władzy junty generała Augusto Pinocheta. Dyplomata był także współodpowiedzialny rozpoczęcia bombardowania Kambodży podczas wojny w Wietnamie, które było nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Równocześnie więc Henry Kissinger bywa przez niektórych politologów określany najlepszym sekretarzem stanu w historii USA, a przy tym oskarżany jest o zbrodnie wojenne przez obrońców praw człowieka.

Ebooki autorstwa Henry'ego Kissingera

Henry Kissinger wyłożył swoje przekonania oraz wizje polityki zagranicznej USA i polityki międzynarodowej w licznych publikacjach. „Świat przywrócony. Metternich, Castlereagh i zagadnienie pokoju 1812–1822” to wyjątkowa lekcja politycznego myślenia, taktyki dyplomatycznej oraz strategii państwowej. Z kolei w ebooku " Porządek światowy" Kissinger analizuje wyzwania, przed jakimi stoi świat w XXI wieku, analizując bieżącą sytuację polityczną przez pryzmat wydarzeń historycznych, w których sam uczestniczył. " Dyplomacja" Henry'ego Kissingera to historia dyplomacji sięgająca, jako jedna z niewielu, aż do czasów najnowszych. Na Woblink znajdziecie także ebook " O Chinach" oraz wiele innych ważnych dzieł skupiających się na kwestiach polityki i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.