Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Henryk Chmielewski, pseudonim Papcio Chmiel, był polskim rysownikiem, grafikiem i publicystą, znanym przede wszystkim jako autor serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Chmielewski był także powstańcem warszawskim oraz kawalerem Orderu Orła Białego. „Tytus, Romek i A’Tomek” pozostają najdłużej ukazującą się polską serią komiksową.

Życiorys Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, gdzie uczył się i dorastał. Opuścił stolicę 7 września 1939 roku po tym, jak w radiowym apelu Roman Umiastowski wezwał mieszkańców Warszawy do udziału w budowie barykad wobec zagrożenia ze strony Niemiec, a niepowołanych do wojska mężczyzn zdolnych nosić broń do natychmiastowego udania się na wschód, gdzie mieli zostać zmobilizowani. Chmielewski powrócił do miasta w październiku 1939 roku. W marcu 1943 roku został żołnierzem Armii Krajowej, złożył przysięgę i otrzymał pseudonim „Jupiter”. W czasie powstania warszawskiego późniejszy rysownik był strzelcem w pułku piechoty „Garłuch”. Między 1 a 2 sierpnia 1944 roku większość jego żołnierzy zginęła lub została wzięta do niewoli, Chmielewski także do niej trafił. W 1945 roku Henryk Chmielewski rozpoczął pracę w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego jako kreślarz oraz naukę w II klasie prywatnego gimnazjum. Jednak już w lipcu tego roku został powołany do wojska i oddelegowany na służbę w Toruniu.

To właśnie w wojsku Henryk Chmielewski rozpoczął swoją karierę graficzną, opiekował się tam gazetką. Gdy przeszedł do cywila (sierpień 1947) pracował jako rysownik, najpierw w czasopiśmie „Świat Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. W latach 50. XX wieku studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki i stopniowo publikował komiksy własnego pomysłu. Najpopularniejszą serię o Tytusie, Romku i A’Tomku zaczął tworzyć w 1957 roku.

We wrześniu 1973 roku Henryk Chmielewski został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2007 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony w Kulturze Gloria Artis”, w 2009 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. Pośmiertnie Chmielewski został także odznaczony Orderem Orła Białego.

Papcio Chmiel zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 w Warszawie w wieku 97 lat. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Bródnowskim.

Henryk Chmielewski – „Tytus, Romek i A’Tomek”

Niewątpliwie najbardziej znanym dziełem autorstwa Henryka Chmielewskiego jest seria komiksów o Tytusie, Romku i Atomku. Pierwszy odcinek ukazał się 22 października 1957 roku i przez wiele lat kolejne części publikowane były w „Świecie Młodych”. Od 1966 roku seria ukazywała się także w wersji książkowej. Komiksy autorstwa Papcio Chmiela opowiadały przygody dwóch harcerzy, Romka i A’Tomka, którzy próbują uczłowieczyć (posiadającą od samego początku więcej cech ludzkich niż małpich) małpę Tytusa de Zoo. Cała trójka podróżuje po rozmaitych krainach w wymyślnych pojazdach, poruszając się po świecie pełnym absurdu i charakterystycznego błyskotliwego humoru, a przy tym niosąc także sporą dawkę treści edukacyjnych.

W latach 1989-1990 powstały także dwa dziesięciominutowe odcinki serialu animowanego na podstawie komiksu: „Narodziny Tytusa” oraz „Edukacja”. W 2002 roku ukazał się także pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” (nie pokrywa się z treścią żadnego z komiksów). Do maja 2010 roku ukazało się trzydzieści jeden części serii komiksów.

Dzieła Henryka Chmielewskiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie całe mnóstwo komiksów z serii o Tytusie, Romku i A’Tomku autorstwa Henryka Chmielewskiego. Są tu takie księgi jak „Tytus kibicem”, „Tytus dziennikarzem”, „Podróż poślubna Tytusa” czy „Wyprawa po owoce chichotu”. Oprócz komiksów czekają na Was także inne książki autorstwa Henryka Chmielewskiego: autobiografia „Tarabanie w Barbakanie”, także autobiograficzny „Żywot człowieka zmałpionego”, edukacyjny „Elemelementarz” czy „Witek Sprytek i inne opowieści”.

Co znajdziesz w kategorii: Moda i styl

Zdanie na temat nowo poznanej osoby wyrabiamy sobie na podstawie pierwszego wrażenia w zaledwie kilka sekund i waży ono na całej naszej przyszłej relacji z tą osobą. Dlatego współcześnie dużą rolę w naszym życiu odgrywa moda i styl, niezwykle ważne jest dla nas to, jak postrzegają nas inni. Dla wielu osób moda jest sposobem na wyrażenie siebie, pokazanie własnego stylu, sposobu życia, tego, co się lubi. Moda staje się zabawą i przyjemnością. Nadal są jednak osoby, które gubią się w ciągle zmieniających się trendach, osoby, dla których moda jest wyzwaniem. Książki w kategorii „Moda i styl” są przeznaczone zarówno dla laików, jak i znawców mody. Odnaleźć tu więc możemy książkę Marii Młyńskiej „Warsztaty stylu”, w której autorka pomaga w odkrywaniu własnego stylu, zgodnego z charakterem i osobowością, „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu” Ewy Grzelakowskiej-Kostoglu, czyli najpopularniejszej youtuberki makijażowej w Polsce, „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji”, w której Cho Charlotte zdradza sekrety kompleksowej pielęgnacji cery od dawna praktykowanej przez Koreanki, a także „Ja nie mogę być modelką?” znanej dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Doroty Wellman, która dzieli się radami i myślami na temat mody i kobiecości. Oczywiście moda nie jest tematem zarezerwowanym tylko dla kobiet, dlatego w kategorii „Moda i styl” znajdziemy również propozycje dla panów, m.in. książkę Łukasza Kielbana „Mężczyzna z klasą”, w której autor daje rady na temat współczesnej elegancji i dobrych manier, „Na ostro i pod włos” Rafała Janty, gdzie znajduje się wszystko to, co nowoczesny mężczyzna powinien wiedzieć o goleniu i zaroście, oraz „Rzeczowo o męskiej modzie” Michała Kędziora z praktycznymi poradami, wskazówkami i ciekawostkami na temat ubioru.