Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Generał Ciupinek, Książka | Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel), Barbara Tylicka

    Nie lada gratka dla fanów twórczości Papcia Chmiela! Kultowy „Generał Ciupinek” powraca na księgarskie półki! „Generał Ciupinek” to młodzieżowa powieść przygodowa autorstwa Barbary Tylickiej oraz Henryka Jerzego Chmielewskiego, która ukazała się w roku 1965. Papcio Chmiel (już wówczas twórca popularnych komiksów z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka) nie tylko książkę zilustrował, ale też współtworzył od strony literackiej. Przypominamy ją dziś po ponad 45 latach - w tych ory...

    Promocja
    okładka Tytus Romek i Atomek. Księga V. Podróż do ćwierć koła świata, Książka | Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel)

    Bohaterowie wyruszają w podróż do ćwierć koła świata, poznając takie miejsca jak Szwecja, Anglia, Arktyka, Kuba, Afryka, Artek (międzynarodowy obóz pionierów na Półwyspie Krymskim).

Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Henryk Chmielewski, pseudonim Papcio Chmiel, był polskim rysownikiem, grafikiem i publicystą, znanym przede wszystkim jako autor serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Chmielewski był także powstańcem warszawskim oraz kawalerem Orderu Orła Białego. „Tytus, Romek i A’Tomek” pozostają najdłużej ukazującą się polską serią komiksową.

Życiorys Papcia Chmiela

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, gdzie uczył się i dorastał. Opuścił stolicę 7 września 1939 roku po tym, jak w radiowym apelu Roman Umiastowski wezwał mieszkańców Warszawy do udziału w budowie barykad wobec zagrożenia ze strony Niemiec, a niepowołanych do wojska mężczyzn zdolnych nosić broń do natychmiastowego udania się na wschód, gdzie mieli zostać zmobilizowani. Chmielewski powrócił do miasta w październiku 1939 roku. W marcu 1943 roku został żołnierzem Armii Krajowej, złożył przysięgę i otrzymał pseudonim „Jupiter”. W czasie powstania warszawskiego późniejszy rysownik był strzelcem w pułku piechoty „Garłuch”. Między 1 a 2 sierpnia 1944 roku większość jego żołnierzy zginęła lub została wzięta do niewoli, Chmielewski także do niej trafił. W 1945 roku Henryk Chmielewski rozpoczął pracę w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego jako kreślarz oraz naukę w II klasie prywatnego gimnazjum. Jednak już w lipcu tego roku został powołany do wojska i oddelegowany na służbę w Toruniu.

To właśnie w wojsku Henryk Chmielewski rozpoczął swoją karierę graficzną, opiekował się tam gazetką. Gdy przeszedł do cywila (sierpień 1947) pracował jako rysownik, najpierw w czasopiśmie „Świat Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. W latach 50. XX wieku studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki i stopniowo publikował komiksy własnego pomysłu. Najpopularniejszą serię o Tytusie, Romku i A’Tomku zaczął tworzyć w 1957 roku.

We wrześniu 1973 roku Henryk Chmielewski został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2007 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony w Kulturze Gloria Artis”, w 2009 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. Pośmiertnie Chmielewski został także odznaczony Orderem Orła Białego.

Papcio Chmiel zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 w Warszawie w wieku 97 lat. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Bródnowskim.

Henryk Chmielewski – „Tytus, Romek i A’Tomek”

Niewątpliwie najbardziej znanym dziełem autorstwa Henryka Chmielewskiego jest seria komiksów o Tytusie, Romku i Atomku. Pierwszy odcinek ukazał się 22 października 1957 roku i przez wiele lat kolejne części publikowane były w „Świecie Młodych”. Od 1966 roku seria ukazywała się także w wersji książkowej. Komiksy autorstwa Papcio Chmiela opowiadały przygody dwóch harcerzy, Romka i A’Tomka, którzy próbują uczłowieczyć (posiadającą od samego początku więcej cech ludzkich niż małpich) małpę Tytusa de Zoo. Cała trójka podróżuje po rozmaitych krainach w wymyślnych pojazdach, poruszając się po świecie pełnym absurdu i charakterystycznego błyskotliwego humoru, a przy tym niosąc także sporą dawkę treści edukacyjnych.

W latach 1989-1990 powstały także dwa dziesięciominutowe odcinki serialu animowanego na podstawie komiksu: „Narodziny Tytusa” oraz „Edukacja”. W 2002 roku ukazał się także pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” (nie pokrywa się z treścią żadnego z komiksów). Do maja 2010 roku ukazało się trzydzieści jeden części serii komiksów.

Dzieła Henryka Chmielewskiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie całe mnóstwo komiksów z serii o Tytusie, Romku i A’Tomku autorstwa Henryka Chmielewskiego. Są tu takie księgi jak „Tytus kibicem”, „Tytus dziennikarzem”, „Podróż poślubna Tytusa” czy „Wyprawa po owoce chichotu”. Oprócz komiksów czekają na Was także inne książki autorstwa Henryka Chmielewskiego: autobiografia „Tarabanie w Barbakanie”, także autobiograficzny „Żywot człowieka zmałpionego”, edukacyjny „Elemelementarz” czy „Witek Sprytek i inne opowieści”.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.