Herbert George Wells Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kraina ślepców, Ebook | Herbert George Wells

    Alpinista Nuñez na skutek nieszczęśliwego wypadku trafia do "Kraju Ślepców" - doliny otoczonej stromymi przepaściami. Społeczność tego terenu została przed laty dotknięta chorobą, która spowodowała ślepotę niemowlaków. Z biegiem czasu ludność coraz bardziej przystosowywała się do życia bez wzroku, wyostrzając pozostałe zmysły. Widzący Nuñez ma poczucie przewagi, sądzi, że łatwo byłoby mu przejąć władzę nad ślepcami. Mieszkańcy mają go jednak za dziwaka. Czy związek z miejscow...

Herbert George Wells Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

H.G. Wells był brytyjskim pisarzem oraz biologiem, jednym z pionierów gatunku science fiction. Napisał ponad sześćdziesiąt książek - popularność zdobył przede wszystkim poprzez powieści " Wojna światów", " Wehikuł czasu" oraz "Wyspa doktora Moreau". Sławę przyniosły mu także opowiadania fantastyczne, a "Wojna światów" doczekała się słynnej adaptacji radiowej - teraz historię tę znajdziecie na Woblink także jako audiobook. Oprócz tych dzieł warto sięgnąć także po ebooki fantastyczne "Niewidzialny człowiek", "Koła szansy", "Pokusa Harringaya", "Gość z zaświatów" czy "Niedoświadczone widmo". Wells jest także autorem powieści obyczajowych, filozoficzno-historycznych oraz z obszaru biologii. Był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Biografia Herbert George Wells

Herbert Wells urodził się 21 września 1866 roku w Bromley w hrabstwie Kent (obecnie jest to dzielnica Londynu). Był najmłodszym, czwartym synem swoich rodziców, którzy z trudem wiązali koniec z końcem. Ośmioletni Herbert załamał nogę - to pozornie niewiele znaczące wydarzenie stało się początkiem jego fascynacji literaturą. Przykuty do łóżka zaczął pochłaniać wszystkie dostępne mu książki. Po wielu perypetiach udało mu się uzyskać roczne stypendium w Kensington Normal School w Londynie, gdzie studiował biologię pod okiem Thomasa Huxleya i osiągał świetne wyniki. Później Herbert George Wells pracował przede wszystkim jako nauczyciel - napisał także między innymi podręcznik biologii "Textbook of Biology". Prywatne życie Wellsa nie układało się najlepiej - z żoną, daleką kuzynką Izabelą Marią często się kłócili i ostatecznie rozstali się. Wells związał się ze swoją studentką, Amy Catherine Robbins, i poślubił ją w 1895 roku. Niedługo później musiał zrezygnować z pracy nauczyciela, gdyż znacząco pogorszył się jego stan zdrowia. Wtedy całkowicie poświęcił się pisarstwu - publikował w prasie, zaczął wydawać nowele oraz powieści. Dzięki temu Wells osiągnął wreszcie sukces finansowy i na początku XX wieku osiadł w domu nazwanym "Spade House" na wybrzeżu Anglii. Kolejno w 1901 i 1903 roku urodziło się dwóch synów Herberta i Katarzyny, jednak stosunki między małżonkami pogorszyły się przez kolejne romanse pisarza. Kiedy w 1914 oraz 1920 roku Wells odwiedził Rosję, w jego powieściach fantastycznych zaczęły pojawiać się katastroficzne wizje oparte na doświadczeniach z tych podróży. Herbert George Wells zmarł 13 sierpnia 1946 roku w Londynie.

Wehikuł czasu

Pierwszą wydaną powieścią science fiction autorstwa Herberta George'a Wellsa był "Wehikuł czasu", który ukazał się ostatecznie w roku 1895, choć prace nad nim trwały mniej więcej od 1888 roku. W Polsce książka ta została wydana po raz pierwszy jako "Podróż w czasie. Opowieść fantastyczna". Oryginalny utwór przygotowany został jako opowiadanie w formie odcinkowej - poszczególne części publikowane były na łamach "New Review". Pierwsza forma książkowa wydana została w Nowym Jorku przez oficynę Henry Holt and Company, natomiast wersja brytyjska przygotowana została przez wydawnictwo Heinemann. Obydwa teksty różnią się od siebie, toteż często mówi się o wersji Holta i wersji Heinemanna. Większość współczesnych wydań "Wehikułu czasu", w tym ebooków, które czekają na Was na Woblink, oparta jest na tym drugim tekście. H.G. Wells podejmuje w tej powieści interesujący go już wcześniej motyw podróży w czasie - historia ta jest także odzwierciedleniem jego przekonań politycznych oraz poglądów na życie. Głównym bohaterem "Wehikułu czasu" jest anonimowy naukowiec, nazywany Podróżnikiem w Czasie. Testuje on przygotowaną przez siebie maszynę i przenosi się do roku 802 701. W tym świecie spotyka Elojów, żyjącą w małych grupach rasę, która żywi się owocami i nie pracuje. Podróżnik próbuje jak najlepiej zrozumieć ich zachowania oraz sposób organizacji społeczeństwa. Niestety w pewnym momencie orientuje się, że nie wie, gdzie jest jego wehikuł czasu. Okazuje się, że ktoś przeniósł go do pobliskiej budowli, która przypomina Sfinksa - w jej wnętrzu Podróżnik spotyka Morloków, postaci przypominające małpy, które mieszkają w podziemiach i na powierzchnię wychodzą jedynie po zmroku. Po licznych przygodach główny bohater powraca do czasów, z których wyruszył, i opowiada znajomym o swoich przygodach, planując kolejną ekspedycję. Audiobook oraz ebook "Wehikuł czasu", czekają na Was niecierpliwie na Woblink.

H.G. Wells - Wojna światów

H.G. Wells jest także autorem innej popularnej, zaliczanej już do klasyki gatunku science fiction powieści, zatytułowanej "Wojna światów". Po raz pierwszy ukazała się ona w 1898 roku - jej polskie wydanie pojawiło się na rynku już 10 lat później. Powieść ta uważana jest za jedną z najważniejszych pozycji w światowej literaturze fantastycznej i należy do kanonu tego gatunku. Przedstawia ona inwazję Marsjan na Ziemię - przybysze chcą opanować tą planetę, a ludzi potraktować jako źródło swojego pożywienia. "Wojna światów" opisuje tą przerażającą i niespodziewaną sytuację z kilku perspektyw, ukazując różne postawy społeczne wobec takiego zagrożenia. Powieść Wellsa rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy to w południowej Anglii żyje nieznany z imienia i nazwiska pisarz oraz filozof. To właśnie tam spada meteor, który okazuje się być wysłanym z Marsa statkiem kosmicznym. Wrogo nastawieni do Ziemian przybysze natychmiast przystępują do walki i niszczą całą okolicę. Wkrótce pojawiają się kolejni Marsjanie, którzy dążą do całkowitego złamania oporu Ziemian. Ten faktycznie stopniowo zamiera w obliczu śmiercionośnych broni kosmitów. Po zajęciu południowo-wschodniej Anglii Marsjanie kierują się na Londyn, w którym wybucha panika i zaczyna rządzić prawo dżungli. Główny bohater, po odwiezieniu żony na chwilowo bezpieczną prowincję, obserwuje stopniowy podbój Anglii przez Marsjan i sam stara się przetrwać. Ebook "Wojna światów" ukazuje wyjątkową jak na swoje czasy wizję apokaliptycznej zagłady, która stała w kontrze do ówczesnych optymistycznych historii obecnych w literaturze fantastycznonaukowej. Ta powieść H.G. Wellsa doczekała się licznych adaptacji, w tym filmowych, muzycznych oraz w postaci serialu. Sięgnijcie po tę i inne klasyczne powieści science fiction H.G. Wellsa, które dostępne są dla Was na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!