Herbert George Wells Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Herbert George Wells Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

H.G. Wells był brytyjskim pisarzem oraz biologiem, jednym z pionierów gatunku science fiction. Napisał ponad sześćdziesiąt książek - popularność zdobył przede wszystkim poprzez powieści " Wojna światów", " Wehikuł czasu" oraz "Wyspa doktora Moreau". Sławę przyniosły mu także opowiadania fantastyczne, a "Wojna światów" doczekała się słynnej adaptacji radiowej - teraz historię tę znajdziecie na Woblink także jako audiobook. Oprócz tych dzieł warto sięgnąć także po ebooki fantastyczne "Niewidzialny człowiek", "Koła szansy", "Pokusa Harringaya", "Gość z zaświatów" czy "Niedoświadczone widmo". Wells jest także autorem powieści obyczajowych, filozoficzno-historycznych oraz z obszaru biologii. Był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Biografia Herbert George Wells

Herbert Wells urodził się 21 września 1866 roku w Bromley w hrabstwie Kent (obecnie jest to dzielnica Londynu). Był najmłodszym, czwartym synem swoich rodziców, którzy z trudem wiązali koniec z końcem. Ośmioletni Herbert załamał nogę - to pozornie niewiele znaczące wydarzenie stało się początkiem jego fascynacji literaturą. Przykuty do łóżka zaczął pochłaniać wszystkie dostępne mu książki. Po wielu perypetiach udało mu się uzyskać roczne stypendium w Kensington Normal School w Londynie, gdzie studiował biologię pod okiem Thomasa Huxleya i osiągał świetne wyniki. Później Herbert George Wells pracował przede wszystkim jako nauczyciel - napisał także między innymi podręcznik biologii "Textbook of Biology". Prywatne życie Wellsa nie układało się najlepiej - z żoną, daleką kuzynką Izabelą Marią często się kłócili i ostatecznie rozstali się. Wells związał się ze swoją studentką, Amy Catherine Robbins, i poślubił ją w 1895 roku. Niedługo później musiał zrezygnować z pracy nauczyciela, gdyż znacząco pogorszył się jego stan zdrowia. Wtedy całkowicie poświęcił się pisarstwu - publikował w prasie, zaczął wydawać nowele oraz powieści. Dzięki temu Wells osiągnął wreszcie sukces finansowy i na początku XX wieku osiadł w domu nazwanym "Spade House" na wybrzeżu Anglii. Kolejno w 1901 i 1903 roku urodziło się dwóch synów Herberta i Katarzyny, jednak stosunki między małżonkami pogorszyły się przez kolejne romanse pisarza. Kiedy w 1914 oraz 1920 roku Wells odwiedził Rosję, w jego powieściach fantastycznych zaczęły pojawiać się katastroficzne wizje oparte na doświadczeniach z tych podróży. Herbert George Wells zmarł 13 sierpnia 1946 roku w Londynie.

Wehikuł czasu

Pierwszą wydaną powieścią science fiction autorstwa Herberta George'a Wellsa był "Wehikuł czasu", który ukazał się ostatecznie w roku 1895, choć prace nad nim trwały mniej więcej od 1888 roku. W Polsce książka ta została wydana po raz pierwszy jako "Podróż w czasie. Opowieść fantastyczna". Oryginalny utwór przygotowany został jako opowiadanie w formie odcinkowej - poszczególne części publikowane były na łamach "New Review". Pierwsza forma książkowa wydana została w Nowym Jorku przez oficynę Henry Holt and Company, natomiast wersja brytyjska przygotowana została przez wydawnictwo Heinemann. Obydwa teksty różnią się od siebie, toteż często mówi się o wersji Holta i wersji Heinemanna. Większość współczesnych wydań "Wehikułu czasu", w tym ebooków, które czekają na Was na Woblink, oparta jest na tym drugim tekście. H.G. Wells podejmuje w tej powieści interesujący go już wcześniej motyw podróży w czasie - historia ta jest także odzwierciedleniem jego przekonań politycznych oraz poglądów na życie. Głównym bohaterem "Wehikułu czasu" jest anonimowy naukowiec, nazywany Podróżnikiem w Czasie. Testuje on przygotowaną przez siebie maszynę i przenosi się do roku 802 701. W tym świecie spotyka Elojów, żyjącą w małych grupach rasę, która żywi się owocami i nie pracuje. Podróżnik próbuje jak najlepiej zrozumieć ich zachowania oraz sposób organizacji społeczeństwa. Niestety w pewnym momencie orientuje się, że nie wie, gdzie jest jego wehikuł czasu. Okazuje się, że ktoś przeniósł go do pobliskiej budowli, która przypomina Sfinksa - w jej wnętrzu Podróżnik spotyka Morloków, postaci przypominające małpy, które mieszkają w podziemiach i na powierzchnię wychodzą jedynie po zmroku. Po licznych przygodach główny bohater powraca do czasów, z których wyruszył, i opowiada znajomym o swoich przygodach, planując kolejną ekspedycję. Audiobook oraz ebook "Wehikuł czasu", czekają na Was niecierpliwie na Woblink.

H.G. Wells - Wojna światów

H.G. Wells jest także autorem innej popularnej, zaliczanej już do klasyki gatunku science fiction powieści, zatytułowanej "Wojna światów". Po raz pierwszy ukazała się ona w 1898 roku - jej polskie wydanie pojawiło się na rynku już 10 lat później. Powieść ta uważana jest za jedną z najważniejszych pozycji w światowej literaturze fantastycznej i należy do kanonu tego gatunku. Przedstawia ona inwazję Marsjan na Ziemię - przybysze chcą opanować tą planetę, a ludzi potraktować jako źródło swojego pożywienia. "Wojna światów" opisuje tą przerażającą i niespodziewaną sytuację z kilku perspektyw, ukazując różne postawy społeczne wobec takiego zagrożenia. Powieść Wellsa rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy to w południowej Anglii żyje nieznany z imienia i nazwiska pisarz oraz filozof. To właśnie tam spada meteor, który okazuje się być wysłanym z Marsa statkiem kosmicznym. Wrogo nastawieni do Ziemian przybysze natychmiast przystępują do walki i niszczą całą okolicę. Wkrótce pojawiają się kolejni Marsjanie, którzy dążą do całkowitego złamania oporu Ziemian. Ten faktycznie stopniowo zamiera w obliczu śmiercionośnych broni kosmitów. Po zajęciu południowo-wschodniej Anglii Marsjanie kierują się na Londyn, w którym wybucha panika i zaczyna rządzić prawo dżungli. Główny bohater, po odwiezieniu żony na chwilowo bezpieczną prowincję, obserwuje stopniowy podbój Anglii przez Marsjan i sam stara się przetrwać. Ebook "Wojna światów" ukazuje wyjątkową jak na swoje czasy wizję apokaliptycznej zagłady, która stała w kontrze do ówczesnych optymistycznych historii obecnych w literaturze fantastycznonaukowej. Ta powieść H.G. Wellsa doczekała się licznych adaptacji, w tym filmowych, muzycznych oraz w postaci serialu. Sięgnijcie po tę i inne klasyczne powieści science fiction H.G. Wellsa, które dostępne są dla Was na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.