Herbert George Wells Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Herbert George Wells Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

H.G. Wells był brytyjskim pisarzem oraz biologiem, jednym z pionierów gatunku science fiction. Napisał ponad sześćdziesiąt książek - popularność zdobył przede wszystkim poprzez powieści " Wojna światów", " Wehikuł czasu" oraz "Wyspa doktora Moreau". Sławę przyniosły mu także opowiadania fantastyczne, a "Wojna światów" doczekała się słynnej adaptacji radiowej - teraz historię tę znajdziecie na Woblink także jako audiobook. Oprócz tych dzieł warto sięgnąć także po ebooki fantastyczne "Niewidzialny człowiek", "Koła szansy", "Pokusa Harringaya", "Gość z zaświatów" czy "Niedoświadczone widmo". Wells jest także autorem powieści obyczajowych, filozoficzno-historycznych oraz z obszaru biologii. Był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Biografia Herbert George Wells

Herbert Wells urodził się 21 września 1866 roku w Bromley w hrabstwie Kent (obecnie jest to dzielnica Londynu). Był najmłodszym, czwartym synem swoich rodziców, którzy z trudem wiązali koniec z końcem. Ośmioletni Herbert załamał nogę - to pozornie niewiele znaczące wydarzenie stało się początkiem jego fascynacji literaturą. Przykuty do łóżka zaczął pochłaniać wszystkie dostępne mu książki. Po wielu perypetiach udało mu się uzyskać roczne stypendium w Kensington Normal School w Londynie, gdzie studiował biologię pod okiem Thomasa Huxleya i osiągał świetne wyniki. Później Herbert George Wells pracował przede wszystkim jako nauczyciel - napisał także między innymi podręcznik biologii "Textbook of Biology". Prywatne życie Wellsa nie układało się najlepiej - z żoną, daleką kuzynką Izabelą Marią często się kłócili i ostatecznie rozstali się. Wells związał się ze swoją studentką, Amy Catherine Robbins, i poślubił ją w 1895 roku. Niedługo później musiał zrezygnować z pracy nauczyciela, gdyż znacząco pogorszył się jego stan zdrowia. Wtedy całkowicie poświęcił się pisarstwu - publikował w prasie, zaczął wydawać nowele oraz powieści. Dzięki temu Wells osiągnął wreszcie sukces finansowy i na początku XX wieku osiadł w domu nazwanym "Spade House" na wybrzeżu Anglii. Kolejno w 1901 i 1903 roku urodziło się dwóch synów Herberta i Katarzyny, jednak stosunki między małżonkami pogorszyły się przez kolejne romanse pisarza. Kiedy w 1914 oraz 1920 roku Wells odwiedził Rosję, w jego powieściach fantastycznych zaczęły pojawiać się katastroficzne wizje oparte na doświadczeniach z tych podróży. Herbert George Wells zmarł 13 sierpnia 1946 roku w Londynie.

Wehikuł czasu

Pierwszą wydaną powieścią science fiction autorstwa Herberta George'a Wellsa był "Wehikuł czasu", który ukazał się ostatecznie w roku 1895, choć prace nad nim trwały mniej więcej od 1888 roku. W Polsce książka ta została wydana po raz pierwszy jako "Podróż w czasie. Opowieść fantastyczna". Oryginalny utwór przygotowany został jako opowiadanie w formie odcinkowej - poszczególne części publikowane były na łamach "New Review". Pierwsza forma książkowa wydana została w Nowym Jorku przez oficynę Henry Holt and Company, natomiast wersja brytyjska przygotowana została przez wydawnictwo Heinemann. Obydwa teksty różnią się od siebie, toteż często mówi się o wersji Holta i wersji Heinemanna. Większość współczesnych wydań "Wehikułu czasu", w tym ebooków, które czekają na Was na Woblink, oparta jest na tym drugim tekście. H.G. Wells podejmuje w tej powieści interesujący go już wcześniej motyw podróży w czasie - historia ta jest także odzwierciedleniem jego przekonań politycznych oraz poglądów na życie. Głównym bohaterem "Wehikułu czasu" jest anonimowy naukowiec, nazywany Podróżnikiem w Czasie. Testuje on przygotowaną przez siebie maszynę i przenosi się do roku 802 701. W tym świecie spotyka Elojów, żyjącą w małych grupach rasę, która żywi się owocami i nie pracuje. Podróżnik próbuje jak najlepiej zrozumieć ich zachowania oraz sposób organizacji społeczeństwa. Niestety w pewnym momencie orientuje się, że nie wie, gdzie jest jego wehikuł czasu. Okazuje się, że ktoś przeniósł go do pobliskiej budowli, która przypomina Sfinksa - w jej wnętrzu Podróżnik spotyka Morloków, postaci przypominające małpy, które mieszkają w podziemiach i na powierzchnię wychodzą jedynie po zmroku. Po licznych przygodach główny bohater powraca do czasów, z których wyruszył, i opowiada znajomym o swoich przygodach, planując kolejną ekspedycję. Audiobook oraz ebook "Wehikuł czasu", czekają na Was niecierpliwie na Woblink.

H.G. Wells - Wojna światów

H.G. Wells jest także autorem innej popularnej, zaliczanej już do klasyki gatunku science fiction powieści, zatytułowanej "Wojna światów". Po raz pierwszy ukazała się ona w 1898 roku - jej polskie wydanie pojawiło się na rynku już 10 lat później. Powieść ta uważana jest za jedną z najważniejszych pozycji w światowej literaturze fantastycznej i należy do kanonu tego gatunku. Przedstawia ona inwazję Marsjan na Ziemię - przybysze chcą opanować tą planetę, a ludzi potraktować jako źródło swojego pożywienia. "Wojna światów" opisuje tą przerażającą i niespodziewaną sytuację z kilku perspektyw, ukazując różne postawy społeczne wobec takiego zagrożenia. Powieść Wellsa rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy to w południowej Anglii żyje nieznany z imienia i nazwiska pisarz oraz filozof. To właśnie tam spada meteor, który okazuje się być wysłanym z Marsa statkiem kosmicznym. Wrogo nastawieni do Ziemian przybysze natychmiast przystępują do walki i niszczą całą okolicę. Wkrótce pojawiają się kolejni Marsjanie, którzy dążą do całkowitego złamania oporu Ziemian. Ten faktycznie stopniowo zamiera w obliczu śmiercionośnych broni kosmitów. Po zajęciu południowo-wschodniej Anglii Marsjanie kierują się na Londyn, w którym wybucha panika i zaczyna rządzić prawo dżungli. Główny bohater, po odwiezieniu żony na chwilowo bezpieczną prowincję, obserwuje stopniowy podbój Anglii przez Marsjan i sam stara się przetrwać. Ebook "Wojna światów" ukazuje wyjątkową jak na swoje czasy wizję apokaliptycznej zagłady, która stała w kontrze do ówczesnych optymistycznych historii obecnych w literaturze fantastycznonaukowej. Ta powieść H.G. Wellsa doczekała się licznych adaptacji, w tym filmowych, muzycznych oraz w postaci serialu. Sięgnijcie po tę i inne klasyczne powieści science fiction H.G. Wellsa, które dostępne są dla Was na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.