Gustaw Herling-Grudziński Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gustaw Herling-Grudziński Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku. To polski pisarz, eseista, krytyk literacki dziennikarz, publicysta, żołnierz i więzień Gułagu, radzieckiego obozu pracy, działacz opozycji demokratycznej. Herling-Grudziński został zatrzymany przez NKWD w trakcie próby przekroczenia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej po inwazji Związku Radzieckiego na Polskę. W wyniku zatrzymania trafił do jednego z radzieckich obozów pracy.

Herling-Grudziński napisał przeszło dwadzieścia książek, z których najbardziej znaną jest „Inny świat”, czyli literackie opracowanie wspomnień autora z czasów jego uwięzienia w łagrze pod Archangielskiem. „Inny świat” to jedna z najważniejszych pozycji należących do kręgu literatury obozowej. Za swoją twórczość Herling-Grudziński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany prestiżowymi tytułami. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najważniejszym cywilnym orderem Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński pochodził z Kielc ze spolonizowanej rodziny żydowskiej. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do Gimnazjum im. M. Reja. Choć ojciec zachęcał Gustawa do studiowania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to jednak wybrał filologię polską, którą studiował w Warszawie. W tym czasie podjął się współpracy z czasopismami „Ateneum”, „Pion” i „Nowy Wyraz”. Niestety edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. Już w październiku 1939 roku założył z kolegami Polską Ludową Akcję Niepodległościową, która była jedną z pierwszych polskich organizacji działających w konspiracji. Po dwóch miesiącach musiał jednak wyjechać do Lwowa – tam korzystał z protekcji Marii Dąbrowskiej i Juliusza Kleinera. Wiosna 1940 roku próbował przekroczyć granicę z Litwą, niestety przemytnicy, z którymi się umówił, okazali się być funkcjonariuszami NKWD. Błyskawicznie został skazany na 5 lat pozbawienia wolności i zsyłkę do obozu. Ostatecznie trafił do łagru w Jercewie, wcześniej będąc zatrzymywanym w Witebsku, Leningradzie i Wołogrodzie. W niewoli przebywał do stycznia 1942 roku – został zwolniony w związku z obowiązującym już od kilku miesięcy układem Sikorski-Majski. Herling-Grudziński spisał swoje wspomnienia z czasów niewoli w książce „Inny świat”, która ukazała się w 1951 roku i była drugą, po „Żywych i umarłych”, książką w dorobku autora. „Inny świat” to jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek podejmujących tematykę obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Książka od wielu lat znajduje się w ścisłym kanonie lektur szkolnych.

Po zwolnieniu z niewoli Herling-Grudziński dołączył do armii generała Andersa, służył m.in. w 3 Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej. Za udział w bitwie pod Monte Cassino otrzymał Order Virtuti Militari. Po ukończeniu kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii w Matera awansował do stopnia kaprala podchorążego.

Po zakończeniu wojny Herling-Grudziński został emigrantem politycznym. Wraz z żoną na stałe osiadł w Londynie. Tam pisał dla tygodnika „Wiadomości” oraz zakładał i redagował miesięcznik „Kultura”. Grudziński jeszcze w czasie mieszkania we Włoszech zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej. Publikował m.in. w „Robotniku” i „Świetle” – socjalistycznych pismach partyjnych. W wyniku rozłamu w partii wystąpił z PPS w 1960 roku. Później współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przygotowywał audycje dla Radia Wolna Europa w Monachium.

Dorobek literacki Herlinga-Grudzińskiego

Dorobek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego składa się z przeszło dwudziestu książek – powieści, zbiorów opowiadań, listów, esejów. Obok „Innego świata” trzeba wyróżnić „Skrzydła ołtarza” (1960), „Drugie Przyjście oraz inne opowiadania i szkice” (1963), „Upiory rewolucji” (1973), „Podróż do Burmy” (1983), „Pierścień” (1986), „Wieża i inne opowiadania” (1988), „Sześć medalionów i Srebrna Szkatułka” (1994), „Portret wenecki. Trzy opowiadania” (1995), „Don Ildebrando: opowiadania” (1997), „Gorący oddech pustyni” (1997), „Biała noc miłości” (1999), „Podzwonne dla dzwonnika” (2000), „Najkrótszy przewodnik po sobie samym” (2000), „Wędrowiec cmentarny” (pośmiertnie w 2005 roku), „Wiek biblijny i śmierć” (również pośmiertnie w 2007).

Większość książek, esejów i zbiorów korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krakowskie wydawnictwo wydało je w serii „Dzieła zebrane”. Wśród nich znajdują się słynne „Dzienniki pisane nocą” oraz zbiory korespondencji z Jerzym Giedroyciem, Sławomirem Mrożkiem i Włodzimierzem Boleckim.

Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku i został pochowany na cmentarzu Poggio Reale w Neapolu. Przed śmiercią zdążył odebrać w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej, decyzją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Order Orła Białego, najwyższe cywilne odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Herling-Grudziński był laureatem literackiej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. j. Parandowskiego.

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na Woblinku

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.