Gustaw Herling-Grudziński Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gustaw Herling-Grudziński Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku. To polski pisarz, eseista, krytyk literacki dziennikarz, publicysta, żołnierz i więzień Gułagu, radzieckiego obozu pracy, działacz opozycji demokratycznej. Herling-Grudziński został zatrzymany przez NKWD w trakcie próby przekroczenia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej po inwazji Związku Radzieckiego na Polskę. W wyniku zatrzymania trafił do jednego z radzieckich obozów pracy.

Herling-Grudziński napisał przeszło dwadzieścia książek, z których najbardziej znaną jest „Inny świat”, czyli literackie opracowanie wspomnień autora z czasów jego uwięzienia w łagrze pod Archangielskiem. „Inny świat” to jedna z najważniejszych pozycji należących do kręgu literatury obozowej. Za swoją twórczość Herling-Grudziński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany prestiżowymi tytułami. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najważniejszym cywilnym orderem Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński pochodził z Kielc ze spolonizowanej rodziny żydowskiej. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do Gimnazjum im. M. Reja. Choć ojciec zachęcał Gustawa do studiowania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to jednak wybrał filologię polską, którą studiował w Warszawie. W tym czasie podjął się współpracy z czasopismami „Ateneum”, „Pion” i „Nowy Wyraz”. Niestety edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. Już w październiku 1939 roku założył z kolegami Polską Ludową Akcję Niepodległościową, która była jedną z pierwszych polskich organizacji działających w konspiracji. Po dwóch miesiącach musiał jednak wyjechać do Lwowa – tam korzystał z protekcji Marii Dąbrowskiej i Juliusza Kleinera. Wiosna 1940 roku próbował przekroczyć granicę z Litwą, niestety przemytnicy, z którymi się umówił, okazali się być funkcjonariuszami NKWD. Błyskawicznie został skazany na 5 lat pozbawienia wolności i zsyłkę do obozu. Ostatecznie trafił do łagru w Jercewie, wcześniej będąc zatrzymywanym w Witebsku, Leningradzie i Wołogrodzie. W niewoli przebywał do stycznia 1942 roku – został zwolniony w związku z obowiązującym już od kilku miesięcy układem Sikorski-Majski. Herling-Grudziński spisał swoje wspomnienia z czasów niewoli w książce „Inny świat”, która ukazała się w 1951 roku i była drugą, po „Żywych i umarłych”, książką w dorobku autora. „Inny świat” to jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek podejmujących tematykę obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Książka od wielu lat znajduje się w ścisłym kanonie lektur szkolnych.

Po zwolnieniu z niewoli Herling-Grudziński dołączył do armii generała Andersa, służył m.in. w 3 Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej. Za udział w bitwie pod Monte Cassino otrzymał Order Virtuti Militari. Po ukończeniu kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii w Matera awansował do stopnia kaprala podchorążego.

Po zakończeniu wojny Herling-Grudziński został emigrantem politycznym. Wraz z żoną na stałe osiadł w Londynie. Tam pisał dla tygodnika „Wiadomości” oraz zakładał i redagował miesięcznik „Kultura”. Grudziński jeszcze w czasie mieszkania we Włoszech zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej. Publikował m.in. w „Robotniku” i „Świetle” – socjalistycznych pismach partyjnych. W wyniku rozłamu w partii wystąpił z PPS w 1960 roku. Później współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przygotowywał audycje dla Radia Wolna Europa w Monachium.

Dorobek literacki Herlinga-Grudzińskiego

Dorobek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego składa się z przeszło dwudziestu książek – powieści, zbiorów opowiadań, listów, esejów. Obok „Innego świata” trzeba wyróżnić „Skrzydła ołtarza” (1960), „Drugie Przyjście oraz inne opowiadania i szkice” (1963), „Upiory rewolucji” (1973), „Podróż do Burmy” (1983), „Pierścień” (1986), „Wieża i inne opowiadania” (1988), „Sześć medalionów i Srebrna Szkatułka” (1994), „Portret wenecki. Trzy opowiadania” (1995), „Don Ildebrando: opowiadania” (1997), „Gorący oddech pustyni” (1997), „Biała noc miłości” (1999), „Podzwonne dla dzwonnika” (2000), „Najkrótszy przewodnik po sobie samym” (2000), „Wędrowiec cmentarny” (pośmiertnie w 2005 roku), „Wiek biblijny i śmierć” (również pośmiertnie w 2007).

Większość książek, esejów i zbiorów korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krakowskie wydawnictwo wydało je w serii „Dzieła zebrane”. Wśród nich znajdują się słynne „Dzienniki pisane nocą” oraz zbiory korespondencji z Jerzym Giedroyciem, Sławomirem Mrożkiem i Włodzimierzem Boleckim.

Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku i został pochowany na cmentarzu Poggio Reale w Neapolu. Przed śmiercią zdążył odebrać w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej, decyzją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Order Orła Białego, najwyższe cywilne odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Herling-Grudziński był laureatem literackiej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. j. Parandowskiego.

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na Woblinku

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.