Hermann Hesse Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hermann Hesse Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Hermann Hesse urodził się w 1877 roku. To niemiecki pisarz, poeta, prozaik, eseista, rysownik i malarz. Jest autorem takich powieści jak „Wilk stepowy” czy „Siddhartha”. W 1947 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu jury Akademii Szwedzkiej pisało, że Hesse otrzymał Nobla „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu” oraz „za szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha” i „talent epicki i dramatyczny”.

Hesse pisał na temat wolności jednostki oraz poszukiwaniu własnej natury. Ponadto noblista był piewcą pacyfizmu. O pokoju na świecie pisał nie tylko w swoich książkach, ale również w esejach i wystąpieniach publicznych. W latach 60. XX wieku twórczość Hermanna Hessego zyskała ogromną popularność w środowisku hippisów. „Siddhartha” była jedną z najważniejszych powieści dla przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury.

Książki Hermanna Hesse

Hesse debiutował w 1896 roku wierszem „Madonna”, który ukazał się w „Deutsches Dichterheim”, czasopiśmie, które zajmowało się głównie publikowaniem poezji i krytyki literackiej. Na łamach gazety na przestrzeni kolejnych kilku lat ukazywały się szkice i próbki prozy przyszłego noblisty.

Jego pierwszą poważną publikację datuje się na rok 1901, kiedy anonimowo wydał zbiór poezji pt. „Pisma i wiersze pozostałe po Hermanie Lauscherze”. Poprawione wydanie miało swoją premierę w 1907 roku. Od tamtej pory Hesse skłonił się bardziej w stronę prozy. Na kolejną konkretną publikację zawierającą poezję trzeba było czekać do roku 1943, kiedy ukazała się jego „Gra szklanych paciorków” – zbiór trzynastu nowych wierszy.

Peter Camenzind

W 1904 roku ukazała się powieść „Peter Camenzind”, w której Hesse opisał motyw powracający później w wielu jego utworach. Tytułowy bohater, podobnie jak później Goldmund, Siddhartha i Harry Haller, przeżywa wewnętrzne rozterki – przechodzi fizyczne, psychiczne i duchowe transformacje. Peter, jako młody chłopak, opuszcza swój dom rodzinny. Wyrusza z małej wioski położonej w górach w celu poznania świata i odkrycia nowych miejsc. Na chłopaka mocno wpływa śmierć matki oraz trudne relacje z pijącym ojcem. Napięta atmosfera panująca w domu staje się pretekstem do rozpoczęcia studiów. Dodatkowo na bohatera wpływ mają poznani na uczelni ludzie. W trakcie nauki przeżywa pierwsze miłości, poznaje także przyjaciół. Peter Camenzind doświadcza i uczy się życia.

Demian

W 1919 roku ukazała się kolejna ważna książka w dorobku Hessego pt. „Demian”. Tym razem główny bohater jest znudzony iluzorycznością świata, który go otacza – w którym się wychował i w którym żyje. Sinclair wyrusza w fascynującą duchową podróż. Wspomaga go w tym jego najlepszy przyjaciel, tytułowy Max Demian.

Siddhartha

W 1922 roku ukazała się najgłośniejsza, obok „Wilka stepowego”, powieść Hessego pt. „Siddhartha”. To kolejna powieść Hessego, w której bohater przeżywa duchowy rozwój, z tą różnicą, że tym razem autor wprowadza czytelników w świat filozofii indyjskiej. Książka powstała pod wpływem podróży Hessego do Indii. Siddhartha jest potomkiem rodu braminów. Chłopak nie znajduje jednak uciechy i spełnienia w kultywowaniu medytacji, ascezie i kontemplacji. Bohater opuszcza rodzinny dom i zaczyna pracować jako kupiec. Po pewnym czasie dochodzi jednak do wniosku, że życie blisko natury, bez pieniędzy, za to w zgodzie i harmonii ze światem jest tym, co przynosi mu ukojenie.

Wilk Stepowy

„Wilk stepowy” to bodaj najważniejsza powieść Hermana Hessego i jedno z najważniejszych dzieł literackich pierwszej połowy XX wieku. Książka miała swoją premierę w 1927 roku. To powieść egzystencjalna, której głównym bohaterem jest Harry Haller, najprawdopodobniej alter ego pisarza. W „Wilku stepowym” wielokrotnie zmienia się narracja, pokazując postać Hallera z różnych perspektyw. Ten zabieg miał ukazać niejednorodność i rozdwojenie osobowości głównego bohatera. Rozważania na temat natury Hallera były pretekstem do dywagacji Hessego na tematy egzystencjalne. W powieści pojawia się wątek poboczny, w którym Hesse interpretuje zjawisko popularności muzyki jazzowej jako interesującego zjawiska kultury początku XX wieku. Pod wpływem inspiracji książką w 1974 roku powstał film w reżyserii Freda Hainesa z Maxem von Sydowem w roli Hallera.

Książki Hermanna Hesse w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej znajdzie kilkanaście książek Hermanna Hesse we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Wśród nich znajdują się takie tytuły jak „Siddhartha”, „Wilk stepowy”, „Demian”, „Narcyz i Złotousty” czy „Pod kołami”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.