Hermann Hesse Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hermann Hesse Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Hermann Hesse urodził się w 1877 roku. To niemiecki pisarz, poeta, prozaik, eseista, rysownik i malarz. Jest autorem takich powieści jak „Wilk stepowy” czy „Siddhartha”. W 1947 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu jury Akademii Szwedzkiej pisało, że Hesse otrzymał Nobla „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu” oraz „za szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha” i „talent epicki i dramatyczny”.

Hesse pisał na temat wolności jednostki oraz poszukiwaniu własnej natury. Ponadto noblista był piewcą pacyfizmu. O pokoju na świecie pisał nie tylko w swoich książkach, ale również w esejach i wystąpieniach publicznych. W latach 60. XX wieku twórczość Hermanna Hessego zyskała ogromną popularność w środowisku hippisów. „Siddhartha” była jedną z najważniejszych powieści dla przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury.

Książki Hermanna Hesse

Hesse debiutował w 1896 roku wierszem „Madonna”, który ukazał się w „Deutsches Dichterheim”, czasopiśmie, które zajmowało się głównie publikowaniem poezji i krytyki literackiej. Na łamach gazety na przestrzeni kolejnych kilku lat ukazywały się szkice i próbki prozy przyszłego noblisty.

Jego pierwszą poważną publikację datuje się na rok 1901, kiedy anonimowo wydał zbiór poezji pt. „Pisma i wiersze pozostałe po Hermanie Lauscherze”. Poprawione wydanie miało swoją premierę w 1907 roku. Od tamtej pory Hesse skłonił się bardziej w stronę prozy. Na kolejną konkretną publikację zawierającą poezję trzeba było czekać do roku 1943, kiedy ukazała się jego „Gra szklanych paciorków” – zbiór trzynastu nowych wierszy.

Peter Camenzind

W 1904 roku ukazała się powieść „Peter Camenzind”, w której Hesse opisał motyw powracający później w wielu jego utworach. Tytułowy bohater, podobnie jak później Goldmund, Siddhartha i Harry Haller, przeżywa wewnętrzne rozterki – przechodzi fizyczne, psychiczne i duchowe transformacje. Peter, jako młody chłopak, opuszcza swój dom rodzinny. Wyrusza z małej wioski położonej w górach w celu poznania świata i odkrycia nowych miejsc. Na chłopaka mocno wpływa śmierć matki oraz trudne relacje z pijącym ojcem. Napięta atmosfera panująca w domu staje się pretekstem do rozpoczęcia studiów. Dodatkowo na bohatera wpływ mają poznani na uczelni ludzie. W trakcie nauki przeżywa pierwsze miłości, poznaje także przyjaciół. Peter Camenzind doświadcza i uczy się życia.

Demian

W 1919 roku ukazała się kolejna ważna książka w dorobku Hessego pt. „Demian”. Tym razem główny bohater jest znudzony iluzorycznością świata, który go otacza – w którym się wychował i w którym żyje. Sinclair wyrusza w fascynującą duchową podróż. Wspomaga go w tym jego najlepszy przyjaciel, tytułowy Max Demian.

Siddhartha

W 1922 roku ukazała się najgłośniejsza, obok „Wilka stepowego”, powieść Hessego pt. „Siddhartha”. To kolejna powieść Hessego, w której bohater przeżywa duchowy rozwój, z tą różnicą, że tym razem autor wprowadza czytelników w świat filozofii indyjskiej. Książka powstała pod wpływem podróży Hessego do Indii. Siddhartha jest potomkiem rodu braminów. Chłopak nie znajduje jednak uciechy i spełnienia w kultywowaniu medytacji, ascezie i kontemplacji. Bohater opuszcza rodzinny dom i zaczyna pracować jako kupiec. Po pewnym czasie dochodzi jednak do wniosku, że życie blisko natury, bez pieniędzy, za to w zgodzie i harmonii ze światem jest tym, co przynosi mu ukojenie.

Wilk Stepowy

„Wilk stepowy” to bodaj najważniejsza powieść Hermana Hessego i jedno z najważniejszych dzieł literackich pierwszej połowy XX wieku. Książka miała swoją premierę w 1927 roku. To powieść egzystencjalna, której głównym bohaterem jest Harry Haller, najprawdopodobniej alter ego pisarza. W „Wilku stepowym” wielokrotnie zmienia się narracja, pokazując postać Hallera z różnych perspektyw. Ten zabieg miał ukazać niejednorodność i rozdwojenie osobowości głównego bohatera. Rozważania na temat natury Hallera były pretekstem do dywagacji Hessego na tematy egzystencjalne. W powieści pojawia się wątek poboczny, w którym Hesse interpretuje zjawisko popularności muzyki jazzowej jako interesującego zjawiska kultury początku XX wieku. Pod wpływem inspiracji książką w 1974 roku powstał film w reżyserii Freda Hainesa z Maxem von Sydowem w roli Hallera.

Książki Hermanna Hesse w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej znajdzie kilkanaście książek Hermanna Hesse we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Wśród nich znajdują się takie tytuły jak „Siddhartha”, „Wilk stepowy”, „Demian”, „Narcyz i Złotousty” czy „Pod kołami”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!