Ignacy Karpowicz Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ignacy Karpowicz Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Ignacy Karpowiczpolski pisarz, tłumacz, prozaik, laureat Paszportu „Polityki” za książkę „Balladyny i romanse” – urodził się w 1976 roku. Jest autorem ośmiu książek („Niehalo”, „Cud”, „Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)”, „Gesty”, „Balladyny i romanse”, „Ości”, „Sońka”, „Miłość”, „Cicho, cichutko”). Choć pierwsze lata życia spędził we wsi Słuczanka, to naukę w szkole rozpoczął po przeprowadzce z rodzicami do Białegostoku. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Studia podjął już w stolicy. Na Uniwersytecie Warszawskim uczęszczał na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Zajmował się tam głównie iberystyką i afrykanistyką. Karpowicz tłumaczy literaturę z języka angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego.

Ignacy Karpowicz - powieściopisarz

Ignacy Karpowicz jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej komentowanych polskich pisarzy XXI wieku. Od wydania jego pierwszej książki, premiera każdej następnej wiąże się z dużymi oczekiwaniami i towarzyszy jej dyskusja medialna. Karpowicz debiutował w 2006 roku. Wówczas Wydawnictwo Czarne wydało jego pierwszą książkę pt. „Niehalo”, która przyniosła mu pierwszą nominację do Paszportów „Polityki”. Głównym bohaterem książki jest Maciek, student polonistyki, który pisze pracę magisterską i pracuje dla lokalnej gazety. W wyniku zakrzywienia rzeczywistości, nudne życie chłopaka nabiera kolorów. Po podszytym alkoholem spotkaniu z koleżanką z liceum, Maciek spotyka księdza Popiełuszkę, Józefa Piłsudskiego i Ludwika Zamenhofa, a to jedynie wierzchołek góry lodowej atrakcji. Rok później na rynku książki ukazała się kolejna pozycja autorstwa Karpowicza pt. „Cud”. W swojej drugiej powieści pisarz zaczyna przyzwyczajać czytelników do szalonych, niebanalnych pomysłów. Bohaterka powieści – 31-letnia Anna, z zawodu neurolog, prowadzi zupełnie zwyczajne życie. Wszystko zmienia się gdy pewnego czerwcowego dnia wprowadza się do Mikołaja. Zaczyna korzystać z jego rzeczy, ubiera jego ubrania, podkrada mu koszule i perfumy. Na dodatek zyskuje sympatię jego babci. Problematyczne jest jednak to, że Mikołaj nie żyje. Jak to u Karpowicza, nie mogło być tak prosto. Mikołaj teoretycznie zmarł, nie oddycha, ale też nie stygnie.

Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)

W 2007 roku swoją premierę miała powieść pt. „Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)” (Państwowy Instytut Wydawniczy). To jednak wydane w 2008 roku „Gesty”, przyniosły Karpowiczowi pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike. Główny bohater, Grześ, reżyser teatralny, prowadzi monolog po tym, jak wrócił do rodzinnego domu. Na miejscu pomaga matce pochować psa Cezarego, który był jedynym towarzyszem kobiety. Wyprawa w rodzinne strony wydłuża się i nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Balladyny i romanse - najgłośniejsza powieść Karpowicza

W 2010 roku ukazała się jedna z najgłośniejszych powieści Karpowicza pt. „Balladyny i romanse”, która przyniosła autorowi Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Ignacy Karpowicz idzie w niej na całość – zabawą jest tutaj wszystko: tytuł, fabuła, losy bohaterów. Krótko mówiąc – na Ziemi nie dzieje się najlepiej. W świecie globalnej wioski, starych, potężnych i groźnych bogów wyparli miałcy bożkowie popkultury. Ludzie czują się osamotnieni, brakuje im nadziei na zmianę losu, żyją chwilą, a społeczeństwo zżera apatia i nuda. Pewnego dnia Nike, Afrodyta, Jezus, Ozyrys i inni bogowie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Wstępują na ziemię by pomóc ludzkości. Tylko czemu na miejsce „zniebowstąpienia” wybrali akurat Polskę?

Ości

„Ości” (2013) to opowieść o zawiłej naturze relacji międzyludzkich, wypełnionych niedopowiedzeniami, gierkami i często mylnymi sądami. Bohaterowie książki wzajemnie się o coś oskarżają, zakochują się, przeżywają załamania, zdrady i kryzysy. Karpowicz przedstawia historię małżeństwa, gejowskiej pary, pozbawionego włosów mężczyzny oraz kobiety o niejednoznacznej tożsamości. Pozornie nic ich nie łączy, ale tworzący przewrotne fabuły Karpowicz po raz kolejny zaskakuje czytelników. Za tę powieść autor po raz kolejny znalazł się w finalne Nagrody Literackiej Nike.

Sońka

„Sońka” (2014) to jedna z najciekawszych i najpoważniejszych powieści Karpowicza. Pewnego dnia reżyser teatralny Igor niespodziewanie znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowych. Przy drodze, pośrodku niczego, przypadkowo spotyka Sońkę, która zaczyna opowiadać mu swoje przeżycia z czasów wojny. W czasie okupacji przeżyła tyle, że resztę życia spędziła praktycznie wegetując, mając w głowie jedynie wspomnienia. Igor na bieżąco przerabia opowieść Sońki na tekst sztuki teatralnej, tworząc własną wersję wydarzeń. W trakcie spotkania do wiejskiej chaty wchodzi Ignacy, mężczyzna o którym Igor bardzo chciał zapomnieć. „Sońka” to bardzo kameralna, perfekcyjnie skonstruowana i znakomicie napisana powieść, w której ze współczesnością zderzają się dramaty, romanse i obyczaje czasu wojny. Trzy lata później ukazała się powieść „Miłość”. To wielowątkowa książka, w której autor łączy epizody, których fabuła rozgrywa się z powojennej przeszłości i dystopijnej wizji przyszłości. To także próba zmierzenia się Karpowicza z futurologią i science-fiction. Wyraźnie wybrzmiewa tu temat prześladowania homoseksualistów. Wydaniu książki towarzyszył skandal obyczajowy, którego bohaterami byli autor, jego partner i Kinga Dunin, była partnerka Karpowicza.

Cicho, ciuchutko - najnowsza powieść Ignacego Karpowicza

Najnowszą powieścią Ignacego Karpowicza jest „Cicho, cichutko” (kwiecień 2021). Tym razem autor „Balladyn i romansów” serwuje czytelnikom przewrotną sagą rodzinną. Dwuletni Michał stracił rodziców i siostrę. Wychowuje się pod okiem swojej ciotki w całkowitej ciszy. Wrażeń szuka w atmosferze swobodnego życia w dużym mieście. W trakcie imprezowego szaleństwa często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel – Pisarczyk. Następnie na scenę wkracza Anna, której miłość wymyka się z rąk. Jej rodzina została zmuszona do przesiedlenia się znad Dniepru. Rodzice Anny byli świadkami strategicznego zatopienia własnej wsi, gdzie znajdował się ich dom. Przez nowych sąsiadów określani są mianem „topionych” – ludzi, z którymi nie powinno się wchodzić w bliższe stosunki. Anna decyduje się uciec ze swoją największą miłością, Piotrem. Tu wraca na scenę postać Pisarczyka. Mężczyzna na podstawie wspomnień, opowieści i tropów stara się zrekonstruować losy Michała i Anny. Szuka również elementów łączących ich życia oraz spoiwa, dzięki któremu się poznali. Być może na jaw wyjdzie to, co do tej pory pozostawało ciche, cichutkie…

Opowiadania i krótkie formy

Karpowicz oprócz powieści pisze również opowiadania i inne krótkie formy. Jego teksty weszły w skład kilku antologii. Jedną z nich był zbiór „NieObcy”, który powstał w ramach wyjątkowego projektu literackiego. Stworzyli go znani polscy pisarze, a dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. Głównym celem była pomoc cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Obok Karpowicza swoje teksty ofiarowali m.in. Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Szejnert.

Drugim zbiorem opowiadań, mającym charakter charytatywny, był projekt „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został tym razem przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Karpowicza, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Ignacego Karpowicza w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej znajdziecie książki Ignacego Karpowicza w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są książki „Niehalo”, „Balladyny i romanse”, „Miłość”, „Cud”, „Cicho, cichutko”. „Gesty” oraz „Sońka”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.