Igor Brejdygant Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Igor Brejdygant Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Igor Brejdygant jest polskim autorem powieści kryminalnych, reżyserem, scenarzystą i fotografem. Jest synem aktora Stanisława Brejdyganta i bratem muzyka Krzysztofa Zalewskiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem czterech powieści – „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa” i „Układ”.

Napisał scenariusze filmowe do takich produkcji jak „Palimpsest”, „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque” czy „Ultraviolet”. Reżyserował także „Paradoks” oraz „Asy B klasy”. Brał udział w projekcie „Opowiem ci o zbrodni”.

„Paradoks” - debiutancka powieść Brejdyganta

Brejdygant debiutował powieścią „Paradoks”. Bohaterem powieści jest żyjący według własnych zasad, nieokiełznany inspektor Marek Kaszowski. W przeszłości w wypadku samochodowym zginęły jego córka i ukochana żona. Kaszowski nie może poradzić sobie z wyrzutami sumienia, czuje się bowiem odpowiedzialny za śmierć najbliższych. W Biurze Służby Wewnętrznej zaczyna współpracować z podkomisarz Joanną Majewską. Kobieta gra na dwa fronty – z jednej strony pomaga Kaszowskiemu, z drugiej strony ma przeprowadzić wewnętrzne śledztwo w jego sprawie. Z czasem śledczy zaczynają się do siebie zbliżać i nabierać do siebie szacunku. Duet będzie musiał znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące śmierci seryjnego mordercy młodych dziewczyn, prób zatajania ważnych dowodów przez kontrwywiad oraz tajemniczych samobójstw. Książka powstała na podstawie scenariusza serialu wyreżyserowanego przez Grzegorza Zglińskiego i Borysa Lankosza, który emitowany był w Telewizji Polskiej w 2012 roku. W rolach głównych wystąpili Bogusław Linda i Anna Grycewicz.

„Opowiem ci o zbrodni”

„Opowiem ci o zbrodni” to entuzjastycznie przyjęty projekt literacki, w którym czołowi polscy autorzy kryminałów podjęli się opisania prawdziwych zbrodni popełnionych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce. Oprócz opisywania zbrodni pisarze dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy śledczej. Obok Igora Brejdyganta w projekcie wzięli udział Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Marta Guzowska, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska i Katarzyna Bonda. Wydaniu dwóch tomów zbiorów towarzyszył program emitowany w telewizji Crime+Investigation. Pisarze opowiadali w nim o szczegółach swojej pracy i rozmawiali ze specjalistami z zakresu kryminologii – psychologami, profilerami oraz archiwistą. Gospodarzem programu był Michał Fajbusiewicz.

„Szadź”

Jedną z najpopularniejszych książek Brejdyganta jest kryminał „Szadź”. Młoda dziewczyna zostaje zabita w brutalny sposób ‒ była świadoma co z nią i jej ciałem robi morderca. Jej zwłoki zostają znalezione w lesie. Na miejscu zbrodni pojawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Śledcza znana jest z twardych metod pracy, ostrego języka i ponadprzeciętnej inteligencji, dlatego nikt nie chce z nią pracować. Komisarz podchodzi do prowadzonych przez siebie śledztw bardzo osobiście. Wszystko przez skrywane głęboko tajemnice, którymi z nikim nie zamierza się dzielić. Tym razem musi rozwiązać sprawę brutalnych zbrodni popełnianych przez psychicznie chorego mężczyznę, który czuje cokolwiek tylko wtedy, gdy morduje. Zabójca jest piekielnie skuteczny i precyzyjny – nie popełnia błędów. Polkowska musi zmierzyć się nie tylko z trudnym śledztwem, ale również z panującym w policji seksizmem.

Ekranizacja książki Igora Brejdyganta

30 kwietnia 2020 roku swoją premierę miał siedmioodcinkowy serial „Szadź” produkcji TVN, który powstał na podstawie książki Brejdyganta. W rolach głównych wyreżyserowanej przez Sławomira Fabickiego, Macieja Bochniaka i Annę Kazejak produkcji wystąpili Aleksandra Popławska i Maciej Stuhr. Igor Brejdygant odpowiedzialny jest za scenariusz do serialu.

Książki „Opowiem ci o zbrodni”, „Szadź” i „Paradoks” możecie kupić w formie ebooka w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).