Ilona Wiśniewska Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ilona Wiśniewska Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Ilona Wiśniewska urodziła się w 1981 roku. To polska reporterka, fotografka, publicystka. Na co dzień współpracuje z redakcjami „Dwutygodnika”, „Polityki”, „Dużego Formatu” i „Tygodnika Powszechnego”. Wiśniewska jest autorką trzech reportaży, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne – „Hen”, „Białe” i „Lud”. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dziennikarskiej nagrody studenckiej MediaTory. Ilona Wiśniewska mieszka w północnej Norwegii. Często wypowiada się w mediach na temat sytuacji politycznej i społecznej krajów skandynawskich.

Ilona Wiśniewska w 2009 roku wybrała się w dwutygodniową podróż na wyspę Spitsbergen. Wyprawa całkowicie zmieniła jej życie. Reporterka całkowicie zakochała się w Północy. Od tamtego czasu większość czasu spędziła w Norwegii.

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen - debiutancka książka Ilony Wiśniewskiej

W 2014 roku ukazała się debiutancka książka Ilony Wiśniewskiej – „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. To reporterskie spojrzenie na największą wyspę norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce. Jednocześnie jest to najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Co zaskakujące, mieszkają tutaj obywatele blisko pięćdziesięciu krajów. Niektórzy przyjechali na Spitsbergen w poszukiwaniu nowego życia, inni pracują tu lub prowadzą badania. Ilona Wiśniewska opisuje wyjątkowych mieszkańców wyspy. Ponadto opowiada o niekończących się ciemnościach, zimnie i śniegu, a także o wiecznym słońcu dnia polarnego. Reporterka zabiera czytelników do opuszczonych osad, starych kopalni węgla, hoteli oraz do międzynarodowego banku nasion. „Białe” to niesamowita opowieść o społeczeństwie, które żyje w skrajnie trudnych warunkach.

W swojej drugiej książce, „Hen”, Ilona Wiśniewska pozostaje na północy Norwegii. Po raz kolejny jednym z głównych bohaterów jej książki jest surowy klimat. Reporterka przygląda się mieszkańcom jednego z najzimniejszych miejsc na Ziemi. Finnmark to norweski koniec świata.

Lud”, trzecia i najbardziej wstrząsająca książka Ilony Wiśniewskiej, ukazała się w 2018 roku. To opowieść o mieszkańcach Grenlandii – największej wyspy świata. Swoją opowieść reporterka skupia na małej wyspie znajdującej u północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii. Zamieszkuje ją tysiąc trzysta osób. Znajduje się na niej najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska przez kilka miesięcy pracowała jako wolontariuszka. Reporterka chciała wykorzystać czas spędzony na wyspie, by opowiedzieć o dramatach, z jakimi na co dzień mierzą się Grenlandczycy. Wyspa to nie tylko malownicze, wiecznie białe miejsce, gdzie szczęśliwi ludzie jeżdżą zaprzęgami i całymi dniami łowią ryby. Grenlandia ma jeden z najwyższych na świecie współczynników samobójstw, przemocy domowej i kazirodztwa. W książce Wiśniewskiej pełno smutku – opowieści o uzależnieniach, depresji i nieprzepracowanych traumach. Jednocześnie jest to jedna z najciekawszych książek o Grenlandii, panujących na wyspie warunkach pogodowych, polityce, sytuacji ekonomicznej i historii kraju.

Krótkie teksty Ilony Wiśniewskiej weszły w skład kilku antologii. Pierwszą ze zbiorowych publikacji jest książka „Wygadane o Wschodzie”, czyli efekt spotkań Anny Dziewit-Meller, Wojciecha Jagielskiego, Mateusza Marczewskiego, Marcina Mellera, Małgorzaty Szejnert i Ilony Wiśniewskiej w trakcie festiwalu Patrząc na Wschód. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Paśny Buriat.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór tekstów znanych polskich autorów, których motywem przewodnim miał być... śmieć. Celem tego tomu miało być zwrócenie uwagi na to, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. Obok Ilony Wiśniewskiej swoje nieoczywiste lamenty na ten temat napisali m.in. Anda Rottenberg, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Środa i Urszula Zajączkowska.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Ilony WIśniewskiej swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Ilony Wiśniewskiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ilony Wiśniewskiej we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są tytuły „Hen”, „Lud” i „Białe”.

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).