Irena Jurgielewiczowa Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Irena Jurgielewiczowa Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Irena Jurgielewiczowa była jedną z najpopularniejszych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka tworzyła opowiadania, powieści i sztuki sceniczne, była także pedagożką oraz wykładowcą akademickim. Jurgielewiczowa jest znana przede wszystkim jako twórczyni takich dzieł jak „Ten obcy” czy „Inna?”. Prywatnie była żoną malarza Mieczysława Jurgielewicza.

Życiorys Ireny Jurgielewiczowej

Irena Jurgielewiczowa, a właściwie Irena Jurgielewicz z domu Drozdowicz, urodziła się 13 maja 1903 roku w Działoszynie koło Wielunia. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później uzyskała także stopień doktora. Poza UW Jurgielewiczowa studiowała także pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej (WWP), prywatnej warszawskiej uczelni. Po graduacji rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Pracowała także w Sekcji Oświaty Dorosłych m. st. Warszawy (1928-1935) oraz była wykładowcą na WWP (1934-1939).

W okresie II wojny światowej Irena Jurgielewiczowa brała udział w tajnym nauczaniu uniwersyteckim, a także była porucznikiem Armii Krajowej (ps. Isia). Powstanie warszawskie przeżyła w Oddziale V Komendy Głównej AK w Śródmieściu, a później w obozie jenieckim Stalag IV B. Pisarka wróciła do Polski w roku 1946. Jeszcze w tym samym roku Jurgielewiczowa rozpoczęła prowadzenie wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, co kontynuowała do roku 1950. W okresie 1950-1954 była kierowniczką literacką Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Po tym czasie poświęciła się całkowicie pracy literackiej. Irena Jurgielewiczowa była także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Irena Jurgielewiczowa została nagrodzona Orderem Uśmiechu. Pisarka zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie i została pochowana na tamtejszych Powązkach.

Twórczość Ireny Jurgielewiczowej

Literacko Irena Jurgielewiczowa debiutowała jako eseistka na łamach czasopisma „Wiedza i Życie” w roku 1933. Na początku pisarka tworzyła dzieła dla młodszych dzieci, takimi są chociażby jej debiutancka książka „Historia o czterech warszawskich pstroczkach” (1948), „O chłopcu, który szukał domu” (1957) czy „Kajtek, warszawski szpak” (1958). Największą popularność przyniosły jednak Jurgielewiczowej powieści dla młodzieży pełne trafnych spostrzeżeń w zakresie problemów i psychiki młodych czytelników. Są nimi między innymi „Niespokojne godziny” (1964), „Ważne i nieważne” (1971), „Inna?” (1975), a przede wszystkim „Ten obcy”. Napisana w 1961 roku powieść trzy lat później znalazła się na prestiżowej Liście Honorowej IBBY – tworzoną i uzupełnianą przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych listę najlepszych książek dla dzieci. Powieść znajdziecie ją na Woblink w formacie książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Książki Ireny Jurgielewiczowej zostały przetłumaczone na wiele języków, między innymi na czeski, japoński, niemiecki, rosyjski czy włoski. Jej autobiografia zawierająca wspomnienia z czasów młodości, zatytułowana „Byłam, byliśmy” znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE 1998.

Książki Ireny Jurgielewiczowej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne tytuły autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Oprócz „Tego obcego” znajdziecie tu także „O chłopcu, który szukał domu” czy „Inna?”. Podobnie jak wiele innych klasycznych powieści polskiej literatury młodzieżowej dostępne są w formie ebooków, audiobooków lub książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.