Irena Jurgielewiczowa Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Irena Jurgielewiczowa Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Irena Jurgielewiczowa była jedną z najpopularniejszych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka tworzyła opowiadania, powieści i sztuki sceniczne, była także pedagożką oraz wykładowcą akademickim. Jurgielewiczowa jest znana przede wszystkim jako twórczyni takich dzieł jak „Ten obcy” czy „Inna?”. Prywatnie była żoną malarza Mieczysława Jurgielewicza.

Życiorys Ireny Jurgielewiczowej

Irena Jurgielewiczowa, a właściwie Irena Jurgielewicz z domu Drozdowicz, urodziła się 13 maja 1903 roku w Działoszynie koło Wielunia. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później uzyskała także stopień doktora. Poza UW Jurgielewiczowa studiowała także pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej (WWP), prywatnej warszawskiej uczelni. Po graduacji rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Pracowała także w Sekcji Oświaty Dorosłych m. st. Warszawy (1928-1935) oraz była wykładowcą na WWP (1934-1939).

W okresie II wojny światowej Irena Jurgielewiczowa brała udział w tajnym nauczaniu uniwersyteckim, a także była porucznikiem Armii Krajowej (ps. Isia). Powstanie warszawskie przeżyła w Oddziale V Komendy Głównej AK w Śródmieściu, a później w obozie jenieckim Stalag IV B. Pisarka wróciła do Polski w roku 1946. Jeszcze w tym samym roku Jurgielewiczowa rozpoczęła prowadzenie wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, co kontynuowała do roku 1950. W okresie 1950-1954 była kierowniczką literacką Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Po tym czasie poświęciła się całkowicie pracy literackiej. Irena Jurgielewiczowa była także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Irena Jurgielewiczowa została nagrodzona Orderem Uśmiechu. Pisarka zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie i została pochowana na tamtejszych Powązkach.

Twórczość Ireny Jurgielewiczowej

Literacko Irena Jurgielewiczowa debiutowała jako eseistka na łamach czasopisma „Wiedza i Życie” w roku 1933. Na początku pisarka tworzyła dzieła dla młodszych dzieci, takimi są chociażby jej debiutancka książka „Historia o czterech warszawskich pstroczkach” (1948), „O chłopcu, który szukał domu” (1957) czy „Kajtek, warszawski szpak” (1958). Największą popularność przyniosły jednak Jurgielewiczowej powieści dla młodzieży pełne trafnych spostrzeżeń w zakresie problemów i psychiki młodych czytelników. Są nimi między innymi „Niespokojne godziny” (1964), „Ważne i nieważne” (1971), „Inna?” (1975), a przede wszystkim „Ten obcy”. Napisana w 1961 roku powieść trzy lat później znalazła się na prestiżowej Liście Honorowej IBBY – tworzoną i uzupełnianą przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych listę najlepszych książek dla dzieci. Powieść znajdziecie ją na Woblink w formacie książki papierowej, ebooka lub audiobooka.

Książki Ireny Jurgielewiczowej zostały przetłumaczone na wiele języków, między innymi na czeski, japoński, niemiecki, rosyjski czy włoski. Jej autobiografia zawierająca wspomnienia z czasów młodości, zatytułowana „Byłam, byliśmy” znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE 1998.

Książki Ireny Jurgielewiczowej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne tytuły autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Oprócz „Tego obcego” znajdziecie tu także „O chłopcu, który szukał domu” czy „Inna?”. Podobnie jak wiele innych klasycznych powieści polskiej literatury młodzieżowej dostępne są w formie ebooków, audiobooków lub książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.