Iwan Turgieniew Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Iwan Turgieniew Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Iwan Turgieniew urodził się w 1818 roku. To rosyjski pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego realizmu. W swoich książkach do perfekcji doprowadził analizę psychologiczną. Turgieniew opisywał przede wszystkim rosyjską wieś i społeczeństwo II połowy XIX wieku. Ważnym wątkiem w jego utworach był konflikt pokoleń. Dzieła Iwana Turgieniewa zaliczane są nie tylko do klasyki literatury rosyjskiej, ale i światowej. Rosjanin pisał nie tylko powieści, ale również poezję, dramaty, nowele i opowiadania. Do najważniejszych utworów Turgieniewa należy zaliczyć „Rudina”, „Szlacheckie gniazdo”, „Ojcowie i dzieci”, „W przededniu” i wiele innych.

Życiorys Iwana Turgieniewa

Turgieniew pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Przez pierwsze lata życia mieszkał z matką. Rodzice zapewnili mu dobre wykształcenie. Pierwotnie uczył się indywidualnie, w domu, a następnie w Moskwie, gdzie jego rodzina przeprowadziła się, gdy Iwan miał 9 lat. W pierwszej połowie lat 30. XIX wieku rozpoczął studia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Moskiewskiego. Naukę kontynuował w Petersburgu i Berlinie. Do Rosji wrócił w 1841 roku. Wówczas zaczął pracę jako urzędnik w ministerstwie spraw wewnętrznych w Petersburgu. Na tym stanowisku pracował dwa lata, by następnie oddać się pracy literackiej. Choć w swoich utworach nie był nazbyt radykalny, Turgieniew sprzeciwiał się brutalnej i represyjnej polityce cara Mikołaja I. Otwarcie krytykował pańszczyznę. Poglądy odziedziczył najprawdopodobniej po matce. Turgieniew otrzymał po rodzicach duży obszar ziemski i w 1850 roku uwolnił wszystkich chłopów, mimo iż pańszczyznę zniesiono w Rosji dopiero jedenaście lat później. Głoszone przez Turgieniewa tezy niezbyt podobały się władzom, dlatego w kwietniu 1852 roku pisarz został aresztowany i zesłany do majątku rodzinnego, gdzie przebywał dwa lata, aż do ułaskawienia. W związku z napiętą sytuacją polityczną i zamieszaniem wokół jego osoby Turgiewniew wiele lat spędzał za granicami Rosji. Mieszkał między innymi w Baden-Baden i Paryżu.

Pierwsze wiersze Turgieniewa ukazały się w 1838 roku. Regularnie zaczął publikować swoje teksty trzy lata później. Do 1844 roku pisał niemal samą poezję. Wówczas zwrócił się w kierunku prozy, która, w przeciwieństwie do poezji, przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. Początkowo Turgieniew pisał w duchu rosyjskich romantyków, Puszkina i Lermontowa, jednak coraz częściej zaczął skłaniać się ku realizmowi. Duży wpływ na jego postrzeganie literatury miała twórczość Mikołaja Gogola.

Zapiski myśliwego - pierwsze dzieło Turgieniewa na skalę światową

Pierwszym dziełem Turgieniewa, które wzbudziło zainteresowanie w świecie literackim, były „Zapiski myśliwego”. To zbiór 25 opowiadań i szkiców literackich, które początkowo były publikowane w czasopiśmie „Sowriemiennik”. Jako zbiór w formie książki ukazały się w 1852 roku. Obiektem zainteresowania krytyków był realistyczny styl Turgieniewa, którego pisarz użył do opisania chłopów i wiejskiego życia na rosyjskiej prowincji. Pisarz przyjmuje w tych utworach postawę zagorzałego wroga pańszczyzny, broni chłopstwo, jego tradycje i sposób życia. Turgieniew traktuje chłopów jako klasę. Ważnym elementem opowiadań są również rozbudowane, malownicze opisy wiejskiej rzeczywistości. W duchu opowiadań zebranych w „Zapiskach myśliwego” Turgieniew tworzy kolejne opowiadania, zebrane w tomie „Dziennik zbędnego człowieka”.

Rudin - pierwsza powieść autora

W 1855 roku ukazuje się pierwsza powieść Turgieniewa pt. „Rudin”. Głównym bohaterem jest inteligent i niedoszły rewolucjonista, który nie potrafi przekuć swoich idei w czyn. Bohaterem jest jedynie w słowach, jednak jego czyny nie potwierdzają ambicji i chęci zrobienie czegoś wielkiego. Rudin jest postacią karykaturalną – Turgieniew celowo kontrastuje jego wybujałe ambicje z życiową biernością, by pokazać, że inteligencja, elokwencja i empatia są niewiele warte, jeśli nie mają swojego odzwierciedlenia w działaniach.

Kolejne książki Turgieniewa

Trzy lata później swoją premierę ma „Szlacheckie gniazdo”. 35-letni Fiodor Ławrecki wraca do Rosji z Paryża, gdzie zostawił swoją niekochaną żonę. W swojej ojczyźnie pragnie znaleźć ucieczkę od niezbyt udanego małżeństwie. Choć żyje jak samotnik, to spotkania z córkami jego krewnej, Marii Dmitrijewny Kalitiny, nieuchronnie prowadzą do zakazanej miłości. W 1860 roku Turgieniew publikuje powieść „W przededniu”. Dwa lata później ukazuje się jedno z jego najważniejszych dzieł – „Ojcowie i dzieci”. Turgieniew opisał w nim zderzenie dwóch generacji rosyjskiej inteligencji – „nowych ludzi” (dzieci) i pokolenie „zbędnych ludzi” (ojców).

„Dzieci” symbolizuje Bazarow, rewolucjonista, który chce wywrócić porządek świata do góry nogami. Niestety problem pojawia się w momencie dyskusji o wizji rzeczywistości po rewolucji. „Młodzi” nie mają bowiem pomysłu na nowy system. Literackim reprezentantem tych drugich jest Paweł Pietrowicz. Po niezbyt udanej i nieszczególnie długiej karierze brylującego na salonach amanta zamieszkał u brata – bez żadnego majątku, dzieci, żony ani perspektyw na przyszłość. Pozostałe dwie powieści Turgieniewa to „Dym”, który ukazał się w 1867 roku i „Nowizna”, ostatnia powieść pisarza z 1877 roku.

Turgieniew już za życia stał się sławny i znany. Znakomitą opinią cieszył się głównie za granicą, był jednym z pierwszych rosyjskich pisarzy, który zrobił karierę na Zachodzie. Wynikało to głównie z faktu, że większość życia spędził poza Rosją. Turgieniew był czasem nazywany „ambasadorem” rosyjskiej kultury. Pisarz zmarł w 1883 roku, w wieku 65 lat.

Książki Iwana Turgieniewa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Iwana Turgieniewa w formie papierowej i ebooka. Warto zwrócić uwagę na utwory „Czertopchanow i Niedopiuskin”, „Bieżyńska łąka”, „Basior” i „Kościotrup”, które w formie ebooka są całkowicie za darmo. Po założeniu konta bądź zalogowaniu się w księgarni Woblink, można je całkowicie bezpłatnie dodać na półkę, a następnie pobrać.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!